UUSI kunta! On paljon velkaa mikä luo mahtia. JOKA ON voimakas arkumentti seuraavalla kuntajaolla. Suorastaan pelottava.
On tulossa mahtava
26
126
Vastaukset
- Anonyymi
Riittävätkö avustusrahat seuraavaan kierrokseen asti?
Riippuu tietysti siitä, tuleeko Kannonkosken tuulivoimalasta valmista vai kaatuuko hanke.
Karstula elää 70%sti tukiaisten, valtionapujen ja muiden tulonsiirtojen varassa.- Anonyymi
Mennään vain täysillä seikkailuja kohti. Pankissakin kumartavat syvempään kun on rahaa tilillä tai velkana.😄
- Anonyymi
Herkkää hipiää tuntuvat vahviuvven keskellä potevan..
- Anonyymi
Karstulan päättäjät salaavat neuvottelupöydissä istuvilta naapureiltaan karmeita talouslukuja. Oletteko huomanneet, että koko kuntaliitoskuvio on hoideltu pikkuporukoissa, salaa, julkisuudelta piilossa. Edes kuntien ylimmät päättävät elimet eli valtuustot eivät saa tietää missä mennään. Julkisen päätöksenteonhan pitäisi olla avointa ja läpinäkyvää. Useimmat valtuutetut ovat niin arkoja ja kainoja etteivät edes uskalla kysyä, missä mennään. Ajattelevat kai että kysymysten esittäminen on osoitus ymmärryksen puutteesta. Ei, aina pitää kysyä ja kyseenalaistaa. Sellainen on osoitus rohkeudesta ja vastuunkannosta.
- Anonyymi
Et ole keisarin ystävä, jos kyseenalaistat tai olet rohkeasti eri mieltä. Täällä tärkeintä on säilyttää hallintoklikit, muutama päättäjä ja sopivat virkamiehet.
- Anonyymi
Salaavatten? Ei sitten hyvä heilu!
- Anonyymi
Istuivat ohjausryhmässä jännäkakka puntissa ja pelkäsivät koko ajan että bluffi paljastuu.
- Anonyymi
Kapteenit ja perämiehet ovat ajaneet hyvän kunnan pahoin karille, sääli.
- Anonyymi
Ja ilmeisesti nämä Karstulan asiat sotkeneet kapteenit ja perämiehet kuvittelevat, että heidän tekemänsä virheet jäävät piiloon kun vieritetään velat ja vastuut naapureiden maksettavaksi.
- Anonyymi
He jatkaa. Ja velkaa otetaan taas rutosti kun sitä miltei ilman saa.....
- Anonyymi
Ulkoparlamenttaarisia touhuja täysin
- Anonyymi
Nyt tarvittas resitenttiä
- Anonyymi
Restentti EI puutu kuntintiin
- Anonyymi
Ei kuitenkaan iha RUMPIn kaltaista.
- Anonyymi
Virossakin on on hyvin omaksuttu Suomen keskustan tavat elää ja toimia.
- Anonyymi
Millä valtuuksilla ne näitä ohjausryhmiä ja viranhaltijavalintoja oikein tekevät? Kysyin tavallisilta rivivaltuutetuilta Karstulassa ja Kivijärvellä. Suurin osa valtuutetuista on täysin ulkona. Ei heillekään kerrota, missä mennään.
- Anonyymi
Takapirut määräävät ketkä ovat kulloinkin kumileimasimina.
Tavallinen kuntalainen kuvittelee, että ne valtuutetut päättävät itse jostakin.
Kehitysyhtiöt, ohjausryhmät, puolueen sisäpiiri yms. käyttävät todellista valtaa.
Jos joku menee sitten pieleen voidaan syyttää valtuutettuja.
Ja, kukas muu kuin pieni sisäpiiri päättää siitäkin kuka vaaleissa laitetaan ehdokkaaksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Takapirut määräävät ketkä ovat kulloinkin kumileimasimina.
Tavallinen kuntalainen kuvittelee, että ne valtuutetut päättävät itse jostakin.
Kehitysyhtiöt, ohjausryhmät, puolueen sisäpiiri yms. käyttävät todellista valtaa.
Jos joku menee sitten pieleen voidaan syyttää valtuutettuja.
Ja, kukas muu kuin pieni sisäpiiri päättää siitäkin kuka vaaleissa laitetaan ehdokkaaksi.Häh? Laitetaan uuvet likoon pesemään likapyykkiä. Eli vanhat jatkoon korjaamaan jätösiään. Jaksaakoha ne ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Takapirut määräävät ketkä ovat kulloinkin kumileimasimina.
Tavallinen kuntalainen kuvittelee, että ne valtuutetut päättävät itse jostakin.
Kehitysyhtiöt, ohjausryhmät, puolueen sisäpiiri yms. käyttävät todellista valtaa.
Jos joku menee sitten pieleen voidaan syyttää valtuutettuja.
Ja, kukas muu kuin pieni sisäpiiri päättää siitäkin kuka vaaleissa laitetaan ehdokkaaksi.Takapeet pitää reilust tulla esiin kun heitä huudetaan . Pitää varmaan sanoa että me ollaan päätetty jo. Ei puhuta luikuria.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Takapeet pitää reilust tulla esiin kun heitä huudetaan . Pitää varmaan sanoa että me ollaan päätetty jo. Ei puhuta luikuria.
EI EHKÄ !
- Anonyymi
Taisi tulla oikein kunnon kupru tästä.
- Anonyymi
Perustele! EI MITÄä arvelua ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perustele! EI MITÄä arvelua ?
Ei ainakaan Kannonkoskella olla kovin tyytyväisiä tilanteeseen ja kaavailuihin.
- Anonyymi
Elekää ihmiset oloko nui rammaattisia, iha hyvin tää mennöö ja eletään ku ennenkin , haetaan ruokaa kaupasta, käyvään vc,s ,pilkillä , jotkut töis ,jotkut päättelöö, mitä sattuu meijä asioista , jotkut pätee kauheesti ainaki " mielestään" tehokkaita . Näihä se on aina ollu, nyt vua isompi jonkilainen kunta. Minä lähen hiihtämään , moro.
- Anonyymi
Hei nyt päivän luku oikeasti on 8,9..!
- Anonyymi
Joo ja parnoo vain eespäin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533470Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk842996Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva672469Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442369Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?552284Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152245Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,172237Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512159Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville321642Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121636