Ford Puma kokemuksia?

Anonyymi

Puma on ollut markkinoilla pian vuodenpäivät. Onko kenelläkään jakaa käyttökokemuksia?

Olisi vastaava menopeli hakusessa, ja Puma tuntuu varteenotettavalta vaihtoehdolta. Monen olen kuullut päätyneen Puman sijaan VW T-Crossiin mm. suurempien sisätilojen ja hieman edullisemman hinnan takia, mutta minulle Puman tilat riittäisivät ja pidän sen muotoilusta T-Crossia enemmän.

15

14230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama täällä tämä foordin puma on minusta paremman näköinen kuin kyseinen wolkkari

    • Anonyymi

      Kannattaa kirjautua Fordin keskustelusivustolle jos meinaa saada oikeita vastauksia.

      • Anonyymi

        Niin taidan tehdä.


    • Anonyymi

      Jos tykkäät niin osta. Tarvitaanko muiden tukea vai mikä pidättelee?

      • Anonyymi

        Kokemukset kiinnostavat. Tarkoitus olisi pitää autoa ainakin muutama vuosi.


    • Anonyymi

      Vastataanpa tähän, kun Puma Titanium 125 hv konella on ollut itsellä ajossa nyt reilut 2 kk...

      Ainakin tähän asti olen ollut tyytyväinen autoon, ei mitään ongelmia. Mukavasti kulkee, tehot riittävät, miellyttävä ajettava. Sellainen huomio on tullut, että toi kovasti mainostettu kevythybridi hyödyttää käytännössä vain kaupunkiajossa. Itse ajan enimmäkseen maantiellä, ja kulutus on kyllä todellisuudessa jonkin verran korkeampi kuin ilmoitettu. Nkä tähän mennessä ole keksinyt vararengastilan vievälle hemmetin Megaboxille mitään järjellistä käyttöä. Mutta siis nämä asioita, jotka tiesin jo autoa ostaessa. Jos suunnitelet Puman ostoa niin kannattaa huomioida, että kevythybridiä saa ainakin Suomessa vain keppivaihteisena. Mulle ei ongelma, tykkään ajella manuaalilla, mutta automaatin haluava joutuu ostamaan ilman hybridiä olevan mallin, ja vuosittainen vero on sitten sen mukaisesti isompi.

      Puman "kalleutta" verrattuna T-Crossiin on kyllä pakko kommentoida. Mielikuva T-Crossin halvemmasta hinnasta tulee siitä, että monet vertaa Puman jo vakiona hyvin varusteltua Titanium-mallia T-Crossin kaikkein halvimpaan karvalakkimalliin. Silloin hintaeroa on useita tuhansia, mutta jos vertaa Puma Titaniumia T-Cross Styleen vastaavin lisäarustein, on hintakin sitten jo käytännössä sama.

      • Anonyymi

        Kevythybridiä saa myöskin automaattiin on nimittäin itsellä ja vielä 155 heppaasena


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kevythybridiä saa myöskin automaattiin on nimittäin itsellä ja vielä 155 heppaasena

        Nykyisin saa automaattina. Aluksi ei saanut


    • Anonyymi

      Kohta tulee 3 v. täyteen onnellisena Puman omistajana. Seuraava auto tulee olemaan samanlainen. Riittävän iso miehelle, mutta helppo ja tukeva ajettava myös pienelle naiselle. Meillä on ollut myös Focus ja Fiesta, mutta tämä on mukavin.

    • Anonyymi

      Minkälainen on talviautona, toimiiko elektroniikka pakkasilla ja estääkö jäätynyt sähkölaite auton toiminnan ?

      Mikä on käytännön toimintasäde ?

      Lämpeneekö -20 C pakkasilla ?

      Miten nuo 1 L koneet kolmella sylinterillä, ecobuusteja haukuttiin aikoinaan herkiksi päästämään bensaa öljyjen joukkoon ?

      • Anonyymi

        Lähtökohta elektroniikan ja näytön käyttöön on, että auton pitää lämmetä syvälle +puolelle, ennenkuin nykyisiä sähkölaitteita voi luotettavasti käyttää. Painamalla jotain toimintoa näytöstä, saattaa vierestä aktivoitua ihan mitä vaan.

        Talveen vanha 90-luvun kiesi ilman chippejä.

        Navigoinnit ym kännykästä. Kesä on sitten asia erikseen. Saunalämmöissä ihan sama, auto voi tehdä ihan mitä vaan itsekseen.

        Nykyautot, kaikki, eivät ole enää varmaan talviliikuntaan tarkoitettuja.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti Romanian tehtaan tekeleitä eli elektroniikka ns. Daciaa.

      Kannattaako mieluummin satsata 4 x vetoiseen Dusteriin tai Joggeriin ilman mitääntekemätöntä hybridi-yksikköä, joka tuottaa vain vikaa vikaa vikaa ?

      • Anonyymi

        Järjellä ajatellen kyllä, mutta nykyaikana pitää järkikin viherpestä, paskaksi.


    • Anonyymi

      Ford Puma sisätilalämmitys meni jotenkin toimimattomaksi. Jos lämmitys järjestelmän sulake palaa niin näkyykö se missään?

    • Anonyymi

      Itsellä ollut Puma kolmatta vuotta ei mitään ongelmia lämpenee tosi nopeasti ja se 5 viiden vuoden takuu on kyllä erinomainen asia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      78
      2892
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2742
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      107
      2342
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      35
      1668
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      240
      1568
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      40
      1495
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1290
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1256
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe