Uusi ELECTROLUx pyykinpesukone Gigantista

Anonyymi

ELECTROLUX EW6T5327G3
Koneessa pitäisi olla ajastin millä voi lyhentää pesuohjelmaa. Onko normaalia että se on vain silmänlumetta?

Yhden hengen taloudessa ei paljoaa pyykkiä tule eikä isoja pesuja tarvita.

Siitä huolimatta kone ehdottaa aluksi pesua jonka kesto on 2 tuntia 40 minuuttia. Kun sitä yrittää lyhentää minimiin, niin mikään ei auta. Se muka ensin käydessään 20 minuuttia punnitsee pyykin määrää asettaakseen sopivan ajan. Kaiken jälkeen kone alkaa jyskyttää ja kello näyttää pesuajaksi edelleen 2 tuntia 20 minuuttia.
Muutama kalsari ja urheilupaita!

Kone on tuliterä ja nyt on kolmas pesukerta menossa vasta ja millään ohjelmalla ei saa lyhempää pesuaikaa kuin 2 tuntia ja 40 minuuttia. Eihän tuollaisessa ole mitään järkeä. Taloyhtiön koneella onnistuu pesu 40 minuutissa alusta loppuun ja yskimättä.

Vienkö takaisin Giganttiin vai enkö osaa käyttää vehjettä?

9

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä oli tämän aloituksen pointti?

    • Koneessa on 15 minuutin pikaohjelma, jos on kiire. Yleisesti kuitenkin nykykoneet pesevät kauan, koska idea on säästää vettä. Taloyhtiön koneilla taas prioriteetti on eri, koska niillä on useita käyttäjiä.

      Omassa koneesani on 14, 30 ja 59 minuutin pikaohjelmat. Hienopesu sitten on kaksi tuntia ja kirjopesu jopa 3:45.

      • Anonyymi

        Kolmen ja puolentunnin kirjopesun tulos on epäilemättä tasasen harmaita rytkyjä kaikki pesun jälkeen? Ja se kai on olevinaan pikapesu.


    • Anonyymi

      Ylläpito on näköjään poistanut parikin asiallista viestiä kun seurasin ketjua.
      Miksi?

      • Anonyymi

        "Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä."

        Toista eivät edes tunnusta!


      • Anonyymi

        "Ylläpito on näköjään poistanut parikin asiallista viestiä kun seurasin ketjua.
        Miksi?"

        Ylläpito on yhtä kuin tietokone, joka poistelee viestejä miten sattuu ilman mitään syytä. Eniten tätä tapahtuu havaintojeni mukaan "Kielet ja käännökset" -foorumilla, mutta paljon myös Kanariansaarten matkailusivustolla, jossa tosin onkin hyvin paljon kaikenlaista soopaa.

        Kolme peräkkäistä viestiäni poistettiin Kielet ja käännökset -foorumilta, ja kun kysyin sähköpostilla ylläpidolta syytä viimeisen poistamiseen, se palautettiin selitysten kera ja minua jopa pyydettiin jatkamaan kirjoittelemista tuolle foorumille.

        En kuitenkaan ole kiinnostunut ottamaan yhteyttä jokaisen kirjoitukseni jälkeen ylläpitoon, joten lopetin tuolle foorumille kirjoittamisen. Samoin ovat tehneet näemmä hyvin monet muutkin, koska foorumille ei juuri tule uusia kirjoituksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Ylläpito on näköjään poistanut parikin asiallista viestiä kun seurasin ketjua.
        Miksi?"

        Ylläpito on yhtä kuin tietokone, joka poistelee viestejä miten sattuu ilman mitään syytä. Eniten tätä tapahtuu havaintojeni mukaan "Kielet ja käännökset" -foorumilla, mutta paljon myös Kanariansaarten matkailusivustolla, jossa tosin onkin hyvin paljon kaikenlaista soopaa.

        Kolme peräkkäistä viestiäni poistettiin Kielet ja käännökset -foorumilta, ja kun kysyin sähköpostilla ylläpidolta syytä viimeisen poistamiseen, se palautettiin selitysten kera ja minua jopa pyydettiin jatkamaan kirjoittelemista tuolle foorumille.

        En kuitenkaan ole kiinnostunut ottamaan yhteyttä jokaisen kirjoitukseni jälkeen ylläpitoon, joten lopetin tuolle foorumille kirjoittamisen. Samoin ovat tehneet näemmä hyvin monet muutkin, koska foorumille ei juuri tule uusia kirjoituksia.

        Joo, just samalla kielisivulla on minullakin usein vaikeata saada yhtään viestiä sinne.
        Typerää touhua tuollaiset huonosti viritetyt robotit joita ylläpito ei näköjään osaa itse säätää ei ymmärrä muutenkaan mitään.
        Joillekin sivuille voi sitten taas suoltaa vaikka minkälaista tuubaa ja kaikki menee täydestä.
        Ihminenhän siellä on näiden robottien naruissa vääntelemässä asetukset niin ettei lopulta mikään mene läpi. Toivottavasti mainostajat ottavat onkeensa ja siirtyvät muualle.
        Vaikuttaa siltä että eri aiheryhmillä on omat robotinsäätäjänsä joista joku ymmärtää jotain ja toisella taas joku täysi tollo joka ei tajua mitä hänen pitäisi tehdä ja miten säätää robottinsa! Eikö heitä opasteta ja opeteta millään tavalla? Ei sinne nimittäin ihan suoraan metsästä ketään auta palkata jos aiotaan näitä sivuja pitää yllä vielä mainosten klikkaukseenkin.

        On jo jonkin aikaa ollutkin viritteillä uusi sivusto missä ei nämä suuret mediapellet mellasta ja toimi vain omien etujensa maksimoimiseksi.


    • Anonyymi

      Ei ole huijausta, vaan todellan hyödyllinen toiminto. Taitaa yleensä antaa 3 portaisen säädön, esim. default valko/kirjopesu 3 h, yhden pykälän nopeutettu ohjelma 2 h ja maksimivaudilla reilu tunti. Kaikkia ohjelmia ei kuitenkaan saa vauhditettua.

      Pesuaikaa lyhennettäessä pesutulos voi hieman kärsiä, joten vauhdikkaimpia ohjelmia ei tietenkään suositella kovin likaiselle pyykille, mutta harvoihan näin on.

      Ja nämä siis "oikeilla" pesuohjelmilla. Ns. pikaohjelmat, missä pyykin määrä on rajoitettu pieneksi (tyyliin 2 kg), pesulämpötila enintään 40 °C ja/tai huuhteluiden määrä tingitty olemattomiin (pahimmillaan vain 2 huuhtelua) asia erikseen. Nämä pikaohjelmat kelpaavat vain parin paidan "raikastukseen", ei säännölliseen käyttöön.

      Minkä tahansa koneen ostattekin, niin pesuaikoihin tosiaan kannattaa kiinnittää huomiota. Kuten sanottu, 2 kg max. 40 °C puolen tunnin pikaohjelma ei paljoa lämmitä, jos ne normaalit hieno- ja valkopesut kestää 2-4 h.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      61
      5163
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      3252
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      142
      2705
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      16
      2328
    5. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      129
      1835
    6. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      15
      1673
    7. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      160
      1461
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1397
    9. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      107
      1318
    10. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1297
    Aihe