Kiristysviesti

Anonyymi

Hei

Olen saanut sähköpostiini tyypillisen "pornokiristysviestin". Tuon sähköpostin otsikkona oli salasana, jota yleensä käytän. Yleensä kyllä lisäksi vielä joitain numeroita perään. Tämä lähettäjä väittää hakkeroineensa webcamini (tarkoittaa kai kännykkäni kameraa sitten), ja jos en maksa summaa xxxx niin joitain viestejä lähtee kaikille yhteystiedoilleni. Minulla ei ole tiliä millään aikuisviihdesivustolla, ilmeisesti jossain videossa on ollut "hackki". Onko tämä poliisiasia? Hävettää koko juttu koska olen nainen. Toivoisin asiallisia vastauksia tähän.

11

3948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuossa tapauksessa todennäköisintä on että joku käyttämäsi nettipalvelu on hakkeroitu ja hakkeri on saanut tietoonsa salasanasi ja sähköpostiosoitteesi. Kaikki väitteet kamerasta tai videoista ovat todennäköisesti valetta.

      Periaatteessa olisi toki mahdollista että kamerasi olisi hakkeroitu, mutta tuossa tapauksessa olettaisin että hakkeri laittaisi viestiin kuvan videosta joka hänellä muka on hallussa. Eli kun tuollaista kuvaa ei viestissä ole niin en usko että kameraa on oikeasti hakkeroitu.

      Lisäksi kun hakkeri sanoo hakkeroineensa "webcamin" niin se tarkoittaa siis tietokoneessa olevaa kameraa. Jos sinulla ei tuollaista tietokoneessa ole niin siitä jo heti tietää että kyseessä on valhe.

      Minäkin olen tuollaisia viestejä saanut - sekä salasanan kanssa että ilman - mutta kun minulla ei ole mitään kameraa tietokoneessa niin on selvää että viesti on valetta. Jos viestissä oleva salasana on oikea, niin suosittelen heti vaihtamaan tuon salasanan kaikissa palveluissa joissa olet sitä käyttänyt, mutta mitään muuta ei tuon takia minusta tarvitse tehdä.

    • Tässä on muuten asiallinen sivusto josta voi kokeilla tarkistaa mistä nettipalvelusta hakkeri on saanut tietosi (salasana sähköpostiosoite): https://haveibeenpwned.com/

      Eli kun kirjoitat tuonne sähköpostiosoitteesi, niin saat tiedot kaikista sivuston tiedossa olevista hakkeroinneista joissa sinun sähköpostiosoite on ollut mukana.

      • Esimerkiksi minulle tuo sivusto ilmoittaa kolme tapausta joissa hakkeri on saanut minun sähköpostiosoitteen ja salasanan tietoonsa:

        Armor Games: In January 2019, ...
        Compromised data: Bios, Dates of birth, Email addresses, Genders, Geographic locations, IP addresses, Passwords, Usernames

        Collection #1 (unverified): In January 2019, ...
        Compromised data: Email addresses, Passwords

        Gamigo: In March 2012, ...
        Compromised data: Email addresses, Passwords

        Eli ne pornokiristysviestit jotka minä olen saanut salasanan kanssa perustuvat tuollaisen pelisivuston hakkerointiin eikä niillä ole mitään tekemistä pornosivustojen tai kameran hakkeroinnin kanssa.


      • Anonyymi
        malaire kirjoitti:

        Esimerkiksi minulle tuo sivusto ilmoittaa kolme tapausta joissa hakkeri on saanut minun sähköpostiosoitteen ja salasanan tietoonsa:

        Armor Games: In January 2019, ...
        Compromised data: Bios, Dates of birth, Email addresses, Genders, Geographic locations, IP addresses, Passwords, Usernames

        Collection #1 (unverified): In January 2019, ...
        Compromised data: Email addresses, Passwords

        Gamigo: In March 2012, ...
        Compromised data: Email addresses, Passwords

        Eli ne pornokiristysviestit jotka minä olen saanut salasanan kanssa perustuvat tuollaisen pelisivuston hakkerointiin eikä niillä ole mitään tekemistä pornosivustojen tai kameran hakkeroinnin kanssa.

        Huh. Ehdin jo pelästyä. Kiitos kovasti tiedoista malaire!! ♥️😊


    • Anonyymi

      Piiloadventurismi ei kannata.

    • Anonyymi

      Tämä on poliisiasia.

    • Anonyymi

      Tällainen "kiristysviesti" tuli meillä vaimon osoitteeseen. Sinänsä hauska, kun se sähköpostiosoite ei ole ollut käytössä enää pitkiin aikoihin ja toiseksi, meillä ei ole edes web kameraa koneessa jota hän käyttää.

      Ja näille tuleville näsäviisastelijoille, että "mistäs tiedät mitä muijas touhuaa" - voin sanoa, että hankkikaa ensin se parisuhde ja pysykää siinä pidempään kuin 2 kuukautta. Tai 2 vuotta. Tai oikeestaan 20 vuotta, tuossa ajassa kyllä on konnuudet ja koukut käyty jo läpi jos niitä on ollakseen.

    • Sain tänään taas tyypillisen pornokiristyskirjeen, ja otsikossa oli salasana jota olen käyttänyt VAIN suomi24.fi palvelussa - mutta vuosia sitten.

      Eli on selvää että suomi24.fi on jossain välissä hakkeroitu ja salasanat sekä sähköpostiosoitteet ovat päätyneet hakkerille.

      • Anonyymi

        Kiitos tiedosta! Tosin asialla ei minulle ole merkitystä, koska olen aina kirjoittanut Suomi 24:ään tuntemattomana, eikä minulla ole koskaan ollut täkäläistä sähköpostiosoitetta.


    • Anonyymi

      Tällasta on elämä nykyään. Sain myäs loppuvuonna eng. viestin, jossa kehotettiin maksamaan olikohan 2000 bitcointia? (Heitin jo viestin roskiin):
      Mutta kannattaa ensin miettiä ja sitten vasta "toimia".
      Itelläkin kuulemma laitetaan sähköpostiosoitteisiin ja some kavereille esim. FB videota, kun olen katellu pornoa. On kuulemma ollu ohjelma tietsikalla ja kuvannu?
      Muutenhan tää menis läpi, vaan kun en katsele pornoa mistään, mulla ei oo koskaan ollu kameraa tietsikassa, enkä ole Facebookissa.
      Tulleessa postissa oli kylä mun yksi vanha salasana otsikkona.

      Toki pirullinen homma ,ku tarkistin aikoja sitten "ryöstetyt sähköpostit ja salasanat" , siellähän oli munkin sähköpostiosoite.
      Vaihda sitten yli 40 salasanaa uusiin, Ja sen jälkeen joku saakelin koijari yrittää huijata mua.
      Jos kiinni saisin, veisin "saunareissulle", enkä ihan etuovelle.

      Neuvon annan jos tälläsen viestin saat, älä hätaile, mieti ja funtsaa ennenkö maksat.
      Vaikka olisit sitten katellu mitä filmejä tahansa.
      Hullu ei ole se joka pyytää, vaan se joka maksaa, sano viisas vanha kansa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      117
      11079
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      154
      10302
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      180
      6488
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      48
      5543
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5051
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      144
      4352
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4226
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      62
      4029
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      132
      3597
    Aihe