Onko tietoa kuinka kauan transtutkimukset nykyään kestää? Korona voi tietysti hidastaa, mutta miten on asia noin yleisesti? Olen kuullut, että usein mielenterveysongelmat voivat pitkittää prosessia huomattavastikin, eli onko ns. mieleltään ”terven” ja ”epäterveen” transihmisen prosessien kestossa usein paljonkin eroa?
Tutkimukset
2
158
Vastaukset
- Anonyymi
Transtutkimukset ruuhkautuivat jo vuosia ennen koronaakin. Todennäköisesti korona ei ole hidastanut tutkimuksia koska tutkimuksia tekevä henkilökunta ei osallistu koronahoitoihin. Vain siihen korona on vaikuttanut että hoitotakuun aikarajoja on ollut helpompi jättää noudattamatta koska koronan vuoksi siihen on annettu lupa (vaikka se ei periaatteessa koske transhoitoja).
Aivan lähiaikoina transtutkimuksissa olleet voivat kertoa kuinka pitkään oma tutkimus on kestänyt.
Mikäli transtutkimuksissa todetaan mielenterveysongelmia, se yleensä keskeyttää tutkimukset ja tutkittava ohjataan oireenmukaiseen hoitoon tai terapiaan. Sitten itsestä riippuu kuinka kauan tuo "sivujuonne" kestää, koska transtutkimuksia voidaan jatkaa vasta kun MT puolelta on saatu puhtaat paperit. Taitaa 6kk olla lyhimmillään ja pisimmillään jopa pari vuotta, riippuu niin tutkimuksiin hakeutuneen tilanteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2386001Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394828KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104286Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123031Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1192987Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,772469Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212416Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901679- 461649
- 691336