Onko tietoa kuinka kauan transtutkimukset nykyään kestää? Korona voi tietysti hidastaa, mutta miten on asia noin yleisesti? Olen kuullut, että usein mielenterveysongelmat voivat pitkittää prosessia huomattavastikin, eli onko ns. mieleltään ”terven” ja ”epäterveen” transihmisen prosessien kestossa usein paljonkin eroa?
Tutkimukset
2
166
Vastaukset
- Anonyymi
Transtutkimukset ruuhkautuivat jo vuosia ennen koronaakin. Todennäköisesti korona ei ole hidastanut tutkimuksia koska tutkimuksia tekevä henkilökunta ei osallistu koronahoitoihin. Vain siihen korona on vaikuttanut että hoitotakuun aikarajoja on ollut helpompi jättää noudattamatta koska koronan vuoksi siihen on annettu lupa (vaikka se ei periaatteessa koske transhoitoja).
Aivan lähiaikoina transtutkimuksissa olleet voivat kertoa kuinka pitkään oma tutkimus on kestänyt.
Mikäli transtutkimuksissa todetaan mielenterveysongelmia, se yleensä keskeyttää tutkimukset ja tutkittava ohjataan oireenmukaiseen hoitoon tai terapiaan. Sitten itsestä riippuu kuinka kauan tuo "sivujuonne" kestää, koska transtutkimuksia voidaan jatkaa vasta kun MT puolelta on saatu puhtaat paperit. Taitaa 6kk olla lyhimmillään ja pisimmillään jopa pari vuotta, riippuu niin tutkimuksiin hakeutuneen tilanteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.936085Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3335755Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie564929Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3243756Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42285Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362202Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1061303- 101033
- 159902
- 56763