Itseäänkö ei saa puolustaa?

Anonyymi

Oli oikeutettu puolustamaan omaa rakkiaan, mutta ei itseään, mitä helvettiä. 10 vuotta vanhasta rakista ei myöskään kuulu korvata enää täyttä hintaa silloinkaan kun syyllinen, saati kun syytön. Korkeintaan kolmasosa arvosta jäljellä tuon ikäisellä, siitä on ennakkopäätöksiä. Omistajalla ne sakot kuuluisi kun laskenut rakkinsa jatkuvasti karkaamaan toisen pihalle.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mies-hakkasi-pihalleen-karanneen-koiran-hengilta-rautatangolla-kajaanissa-vaati-itse-omistajilta-korvauksia/8034908

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa valittaa, irtorakin omistaja aina syyllinen.

    • Anonyymi

      Jos Amerikan akita hyökkää minun päälle ja sattuu rautatanko olemaan kädessä niin tottakai käytän sitä. Tuo on vahva ja vaarallinen koira.

    • Anonyymi

      Kyllä saa puolustaa, itsellä käynyt useita kertoja että koira yrittänyt tulla minun tai läheisteni lähelle. Silloin olen joutunut turvautumaan johonkin "käden jatkeeseen" jos tuntui ettei normaalit kuristus-, tai loppu-otteet riitä. Ikinä ei ole mitään sanktiota tullut. Aipon käydä edelleenkin paikoissa joissa paljon koiria liikkumassa ja jos häiriintynyt eläin tulee niin voivoi...

    • Anonyymi

      Kyllä koiran omistajan tulisi tietää miten koira saadaan toisen kimpussa pois.
      Esim takajaloista kiinni ja nosto, tai hihnalla kuristaminen.

      Liioiteltua toi oli aivan selvästi

      • Anonyymi

        Tuon takajaloista heiton ja kuristamisen pitäisi tepsiä mutta koiran ulkoiluttajat eivät ymmärrä asiaa. Jotkut heistä jopa puhuvat koirilleen luullen elukan ymmärtävän. Jos eläin tulee lähelle lastani en minäkään katso sitä, kyllä se on kovan kiertopotkun paikka silloin. Ei jaksa samasta asiasta muistutella aina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuon takajaloista heiton ja kuristamisen pitäisi tepsiä mutta koiran ulkoiluttajat eivät ymmärrä asiaa. Jotkut heistä jopa puhuvat koirilleen luullen elukan ymmärtävän. Jos eläin tulee lähelle lastani en minäkään katso sitä, kyllä se on kovan kiertopotkun paikka silloin. Ei jaksa samasta asiasta muistutella aina.

        Itse vein mökille ja lopetin koiramme heti, kun oli murahtanut lapsellemme. Ei tarvinnut kokeilla onnistuuko yhteiselo.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7433
    2. 80
      5018
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4849
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2576
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe