Joitakin Excel-tiedostoja avattaessa tulee ilmoitus, että on linkkeijä toisiin tiedostoihiin ja päivitetäänkö. Sellaisia ei pitäisi olla. Miten nämä haamut saisi selville ja turhat kyselyt pois?
Linkit selville
Anonyymi
5178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tiedot-välilehdellä on "Muokkaa linkkejä" kohta. Sieltä voit tarkistaa mitä linkkejä työkirjassa on muihin tiedostoihin ja tehdä tarvittavat muutokset.
Tuolla sai selville, mihin tiedostoon linkki johti. Poistin. Vielä jäi epäselväksi, mitä oli likitetty.
Minulla käy noin joskus epähuomiossa/sählätessä isompien dokujen kanssa, koska talletan herkeämättä backuppeja aikaleimalla, ja jotenkin joskus sattuu niin, että esim copy/paste tai raahaus meneekin backup tiedostosta varsinaiseen työtiedostoon. Yleensäkin copy/paste taitaa herkimmin noita haamulinkkejä luoda, siksi lähes aina kun tuon Exceliin jotain irtodataa teen sen CLCL:n kautta koska siinä voin selkeästi valita sen mitä haluan, saan textin textinä, kuvan kuvana, jne.
Noin siinä on tainnut käydä.
Mikä on CLCL?
Selviää kun panee Google hakuun että: CLCL