Vastuut ne raukee. Näin se menee...
Vaalit lähenee
Anonyymi
4186107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 418
Vanhimmat
Vieläköhän niitä löytyy harhaanjohettuja äänestäjiä ,saa nähä. Minulta ei iäniä heru kellekään ennää, nii hyvvää puhujaa ei löyvy ja valehtelijaa !
Päättäjistä+vaihtoon+80%.
Kaikki kepulaiset vaihtoon , ovat aiheuttaneet jo tarpeeksi vahinkoa kunnalle.
Itsekin kepulaisena olen samaa mieltä. Tosin samanlaisia ne muutkin ovat. Täysin munatonta porukkaa. Antavat virkamiesten ja -naisten viedä.
Kannattaa muistaa, että vaaleilla valitut valtuutetut ovat monesti vain kumileimasimia päätöksenteossa.
Takapirut suhmuroivat ja päättävät asioista.
Lisäksi erittäin tärkeä osa kunnallisesta päätöksenteosta on viety demokraattisen päätösvallan ulkopuolelle mm. kehitysyhtiöön, jossa toiminta verhotaan liikesalaisuuden verhoon pois kansalaisten silmistä.
Miksi näin, eikö maksajilla ole oikeus tietää minne verorahat suhmuroidaan?
Vallan ovat kaapanneet takapirut ja hämärämiehet.
Äänestäminen on vanhanaikaista , ei kenelekään enää mitään hyötyä ,olette vissiin älynneet toivottavasti jo !
Alle kymmenen prossaa (9,3) vastuuta jäljellä. Mitäs tehtäis?
Ei haittaa mittään
Vain 9,2 persenttiä vastuuta jälellä !
Enää ei ole ainakaan ,miesainesta politiikkaan edes kunnanvaltuustoihin,saati etuskuntaan hoitamaan vastuullisia asioita, presidenttiainesta viel onneksi on jonkin aikaa miehiskin ! Pressavaalit ainoat vaalit mis enää edes kannattaa äänestää. Näitten " kännykkään " tuijottavien sukupolvi ei pysty vastuutta ottamaan. Ilmiö saattaa olla jopa maailmanlaajuinenkin. Ikävää,mutta totta.
Se puolue, jonka alla ehdokas lähtee kuntavaaliin, hän myös edustaa puolueensa tavoitteita ja arvoja sekä yleistä linjaa.
On turha höpöttää, että" nämä ovat vain kuntavaalit", kun aletaan kysymään kuntavaalin ehdokkaalta esimerkiksi ilmastotavoitteista ja ehdokkaan mielipiteitä asiaan.
Kuntavaalien ehdokkaalla pitää olla mielipide oman puolueensa linjoihin sekä myös oma mahdollinen poikkeava linja. Minun ehdokkaani joutuu vastaamaan mitä mieltä hän on polttoaineiden tulevaan 30-40 sentin verotuksen korotukseen. Maaseudulla kun ei pärjää ilman autoa. Kuntavaaleissakin vaaliuurnille menemme haja-asutusalueilla autoilla ehdokastamme äänestämään.
Maaseudulla kunnallisvaaliehdokas on lähimpänä kansaa ottamaan kantaa, sekä vastaanottamaan äänestäjien kannat välitettäväksi omalle puolueelleen. Polttoaineiden suuria verojen kiristyssuunnitelmia EI PIDÄ HYVÄKSYÄ.
Haluan tietää mikä puolue tarjoaisi näitä tuiki tarpeellisia maaseudun asioita ja edistysaskelia ?!
Tuulella käyviä ovat, oma etu ensin ja sitten ehkä muut asiat, ja tämä on tosi!!!!
Kaikilla luotto mennyt jo aikaa sitten.!
Minä äänestän jos tulee hyviä puolueettomia ehdokkaita. Usko puoluepolitiikkaan on mennyt.
Jäljellä+9,1+%+vastuuta
Kyllähän se näin on, että vastuu on hävinnyt jo aikaa sitten hyvin,hyvin monenlaisilta " päättäjiltä" sen huomaa ,ei tartte edes olla kouluja käynyt siihen huomioon. Mites se yks pändikin lauloi, minä,minä,minä,minä !
Vastuuta+9,0+%+jälellä.+Koko+aja+vähenee+..
Mikä+luku+tuo+9%+on?
91%+kunnan+tuloista+kertyy+tulonsiirroista,+avustuksista,+asukkaiden+saamista+eläkkeistä+ja+erilaisista+tukiaisista.
Poliittinen vastuu. Muista.Polittinen vastuu!
? kelle se kuuluu ,tai pitäisi kuulua ?
Sina sanasotasilla aina! Poliittinen vastuu. Kannan polittisen vastuun ,kuka?
Poliitikko kantaa poliittista vastuuta. Siitä niinvain pääse käden käänteessä vaan sen kuorma tulee kestää vaalikauden loppuun saakka.
Ja väki vähenee. Vuonna 2020 Karstulan väkiluku väheni väkilukuun suhteutettuna eniten koko Keski-Suomessa.
Ja sama linja jatkuu, kunnan maine rehtinä paikkana elää ja asua on kärsinyt päättäjiemme järjenvastaisista päätöksistä peruuttamattomasti.
En nielemättä tuota usko. Ennenkuin näen mitä on lopputulemana?
Väkilukutilastot löytyvät netistä.
Se on totta, että pitäisi valitun kantaa poliittista vastuuta, mutta kun eivät PYSTY VAIN KANTAMAAN, siinähän se juttu onkin, pitäisihän minunkin omasta mielestäni olla lottovoittaja,mutta kun en vain ole ????
Suuri Pyykinpesupäivä 18.4.21 silloin vadetaan likaiset lakanat uusiin mutta puhtaisiin.
Vanhat suyylliset Siperiaan tai giljotiiniin.
Olisko vanhat parempi korjata kuiteski jälkensä tai uudet vastaajat kehiin!
vaalit,sama vatulointi jatkuu oli siellä kuka tahansa.......
Huhhuh.Nyt on niin tiukantarkkaan jumiutunut tuohon 9 ja prosentin väliin ettei atomikaan väliin mahtuisi.
9%+Vastuu+voi+vastata+kannatusta+->+9/100
Kun lämmöt kattilassa lauhtuu
Niin paineet padassa haihtuu
Ei jaksa vaaleissa juur’ mesoa
Kun siin’ paljon enää oo tasoa
Onko Karstulassa loppunu usko tähän kuntajuttuun, ku näin on nekatiivista, nimittäin juttua!
Kun Usko loppuu
niin Voitto tahtoo
Takaisin päästään framille
komioille taas kekkereille
paljonko o paineen kesto uudis kunnalla.onks tiatoo hä?
Se on Oikiata puhetta , aina pitää olla framilla, eiks näin oo, vai
Ratiosta nyt aamulla kuulin kun. Saarikko sanoi että Olemme luottavaisia Avoimia ja Keskustelemme toisilemme. Nyt minä kyllä annan ääneni !
Vaalit lähenee ja valheet tiivistyyyy
Se vain pitää muiistaa että kepulaiset huijaavat aina, se on nähty niin monet monet kerrat. Puheet ja teot eivät oikein kohtaa.
Se on totta. Mutta kun epäluottamus, sulkeutuneisuus ja kyräilevä puhumattomuus käännetään vastakohdakseen, kaikki on hyvin., melkein!
Sammaa olen mieltä. Tilaipäisiä rouheikkoja ovat. Kyl se siitä ,nousoo. Täöysillä ETEEN päin !
Yhreksäinen hähmöttää.
- loppusuoralla ehdokasasettelu ratkaisee – erityisesti todella surkeaan tilanteeseen ajautuneen keskustan kohtalon, arvioi politiikan erikoistoimittaja Timo Haapala.
IS 20.1.2021
Epärehellisyys ja kierous alkaa kantamaan hedelmää.
Jokaisen+pitää+ymmärtää,+että+nykyinen+10%+kepu+ei+ole+se+entinen+keskustapuolue.+Vanhasen+Mattikin+on+hissukseen+kuin+kusi+sukassa.
Perussuomalaiset pettää aina.
Voi.+Vihdoin+meni+alle+9+porsentenntia.+8,97%+pyöristyy+kyllä+ylöspäin+tasan+9:een.
No+niinhän+se+on+,että+oli+%+mitä+tahansa+niin+jokainen+yksilö+päättää+ite,+mitä+tekee+vaalipäivänä,+lähteekö+vain+lenkille+,niinkuin+muinakin+pöivinä+ym.
Vastuunkantajan+aamukammassa+piikkejä+8,8+%+jäljellä.+Kyllä+se+helpottaa..
Nykyinen kunnanhallitus elää täydellisessä kuplassa. Rakentanut koko valtuustokauden muuria ympärilleen. Virkamiehet taluttavat kuin pässiä narussa. JooJoo-miehiä ja -naisia jokainen.
Näinhän se on ja niinkuin yhen bändin laulussa lauletaa, minä minä minä minä minä , tärkeintä on vain ITSEKKYYS ! Ja yleensä se johtaa vain huonoon lopputulokseen.
8,7 percentii alittuu tänään
ei+kauaa+kun+50+%
Tai++5+vain+%
Se on niin,että kun usko pienistä suuriin " politikoijiin" menee, sitä ei heti takaisin niin vain saa, vaik olis tuttukin, pitää saada tosi hyvää NÄYTTÖÄ luottamukseen !
Karstulan+päättäjistä+80%+on+epäkuraattia+tavaraa,+20+%+on+oikeasti++asialla.
Takapirut++on+100+%+,+en+viitsi+sanoakkaan+niin+rumaa+sanaa.
Ei olee ihmisellä helppoa nykyään ,läheskään kaikilla ainaskaan.
Käykääpä lukemassa vaikkapa kunnanhallituksen pöytäkirjoja. Osa pykälistä todella uskomatonta skeidaa. Entäs ne päätökset, joista ei ole tehty pöytäkirjoja? Viranhaltijapäätöksistäkin näkyvillä kunnan sivuilla vain murto-osa. Eikös lakien mukaan kunnan päätöksenteon pitäisi olla avointa ja läpinäkyvää?
Sama havainto. Pykälteksteissä ei kerrota itse asiaa, vaan jotain sinne päin. Liitetiedostoja ei uskalleta laittaa mukaan.
Panee mietimään mitä päättäjät meiltä kuntalaisilta pimittävät ?
Enimmäkseen "liikesalaisuuksien" piiriin kuuluvia asioita.
Tiedäthän, minkä organisaation alle nämä kuuluvat...?
Olisiko kepupellet asialla?
Osa kunnallisesta päätöksenteosta on siirretty kehitysyhtiön asioiksi, niitä koskee ns. liikesalaisuus.
Siinäpä se salaisuus piileekin, näin voidaan huijata kuntalaisia.
Kannattaa vilkaista:
https://www.is.fi/yritykset/protestit/protesti-598466/
Kukapa siellä velkojana..?
Se on just alle 8,5 prossaa tänään.
Viel pitää himmata.
Ny meni laskurit aivan sekasin.!kuntavaalit siirtyy?
Eikun tarkentuu. 8,36 porsenttia päivän päätteeksi tarkka luki.
Hyvä+!+Katotaan+,mihin+asti+yltää+%+tit+vaaleihin+mennessä+.+Menneekö+3+oluen+tasolle+!+Jatka+laskentaa.
Saapi nähdä miten ex khn punatukkainen, ja - poskien pj, keskustan Keski-Suomen piirin ainainen varapj, Keski-Suomen sairaanhoitopiirin hallituksen ymmärtämätön jäsen ja Karstulan kunnanvaltuuston ärhäkkä varajäsen pärjää vaaleissa. Kaikki. Kaikki on mennyt hyvin ja hän kokee olevansa korvaamaton?
Senhän tietää. Kepu pettää aina!
Aivosähkökäyrä ny lähenee nollaa . Mennään nukkuu häh ?
Onko kepulaisilla kylmäkakki housuissa.? Olisi ehkä kannattanut olla rehellinen, oikeudenmukainen ja kieroilematta kanssaihmisiä kohtaan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/58dd0e8a-4488-46b8-9335-0437afad0243
Olen aina ajatellut että Kartuset ovat fiksuja ihmisiä. Kyllä teidän kirjoittelujen perusteella pahoitin mieleni. Entisenä Saarijärveläisenä ajattelin että Karstulaiset ovat osavia ja yrittäjähenkisiä ihmisiä.
Ilmapiiri mennyt huonoksi, kun tuli virkanainen Saarijärveltä.
Päivän tarkka luku 8,21917 mikä pöyristyy 8,22 :een..:-)
Tuossa on kyllä virhe 5. desimaalissa. Oikeampi on 8,21917808219178, joka sekin on päättymätön kehitelmä.
On niinn tarkasti laskelmat että jopa rohkenen epäillä ? Rosentin parin epämääräisyys olis sallittua .
Voi että,kun alkaisi pian nää vaalishowt, saisi ihminen taas kunnon viihdeohjelmaa katsottavaksi, jää melkein vanhat Spedeshovtkin taiseks. Niis näkee parhaiten ja saa nauraa ,miten ihmisen tyhmyys taas tiivistyy, ootan innolla aina näitä, mut äänestämään en mee !
Kyll sä saat viihdettä.takUUlla.Ja paljo lupauksii.Jotka annetaan vakavalla naamalla.Ja pers hymyilee
Kyllä! Ja persut nauraa
Ja näitä hupailuja odotellessa !
Ei hupaisaa vaan tragikomiikkaan kääntyvää
Päivä illassa, ollaan päädytty lukemaan 8,151 ‰ * 10
Toivon mukaan luottamus ei olisi laskussa 🙏
Vanhat sanonnat mielessäin:
Ei se niin men, etteikö se se jotenkin men.!
Kerran pettur, aina pettur.!
Kepulaiset voivat syyttää vain itseään epärehellisyydestään ja ahneudestaan ihmisiä ja yhteiskuntaa vastaan, nyt on langenut maksun aika.
Onko se vaan näin ?Joka ei MUISTA menneitä tuomitaan tekemään SAMOJA virheitä .HUH
lItaan kääntyessä päivän luku asettuu 8,022 proo millen tarkkuudella ...
Kunnanvaltuutettu ei ole edes mikään oikea "poliitikkokaan" tavallinen joku äijä revästään ehokkaaks vaik ,metsuri ,aura-autonkuljettaja, marttakerhon jäsen ,mikä vain. niin miten voi asiat parata ?? Ja kunnanisät on ,mitä on ? Ja sitten eduskuntaan valitaan ,esim kaikenlaiset kalle kurviset ym. Miten vois edes asiat parata,eli EI MITENKÄÄN. Saahan siitä vääntää,mut totuus ei pala tulessakaan ,sanotaan.
Hitusesti mentiin alle kaheksaisen. 7.945 prosäänt on melko tarkka luku
Auringon säteiden laskiessa yösijoilleen laskemme uuden päivän luvun. Se on 7,87671232876712
Ja tämän laskennan tarkoitus on....mikä?
Lähtölaskentaa..:-)
Et ei kannata äänestää, yksinkertaisesti .
Jos on menolaskua niin oltava on tulolaskentoakin.
Ne on oltava tasapainossa - nolla. Tai mielummin
Valitun vastuu on kova ette tiedä.
Öin päivin se harteille painaa
ett usein se unet tahtovi viedä.
Kannattaa varmaan alkaa ehdokkaaksi ja tulla valituksi, tehdä vaikeita päätöksiä ja kuunnella kaikentietävien arviointia. Miksikähän muuten ne tietävät eivät itse ole ehdolla ja arvioitavina ? Nyt on vielä hyvää aikaa alkaa ehdolle ja kertoa, miten asiat oikeasti hoidetaan.
Jotkut tietää kuule niin paljo, että tietää millä tietopohjalla asioitaa päätellään . Otetaan tietokoneet avuksi nii avot! Säästyy monen mieli pahasta pettymyksestä
Se ei onnistu yhdeltä ihmiseltä, koska siellä on korruptoitunun kepukopla vastassa, ainakin toistaiseksi.
Kehoittaisin,et älkää miettikö ja yöunia menettäkö moisen asia johdosta, se on niin että fiksut eivät tuollaseen ehdokas ja vaalihömppään viitsi korviaan lotkauttaa. teki mitä teki ,niin virkakangas tulee lopus vastaan jokaiselle.
Sää sanot sen lyöden naulan kantaan
Ne tietää jotka sen tajuu. Tämä on vastuun jäljelläololaskuri. Poliittisen vastuun tieteellisen tarkka mittari. Se helpottaa niitä joilla meinaa painaa vastuu maata kohden ja on muille hyödyllisen informmatiivinen.
Tuo on hyvä tieto, meille vastuuta tunteville!
Lukemaepävarmuuden+lisääntyessä+mennään+kahden+numeron+ja+yhden+tesimaalin+tarkkuudella.+Lukujen+arvot+tänään+7,8+%
Aha, missäköhän kunnassa ne vastuuntuntoiset maleksii ? Täskö huvikseen tsekkaa ylipäätään eri kuntia SUOMESSA ,eipä heitä juurikaan ole, vastuuttomia sitäkin enemmän johtohenkilöissä. Itseasiassa kummallinen ilmiö !
Kyllä Karstulan mestaripäättäjät lyö laudalt kirkkati kaikki. Missä muualla huppuroidaan sama rahamäärä hukkaan kuin Karstulassa n. 10 vuodessa suhteessa asukaslukuun. Tarkkaa rahamäärää ei vielä tiedetäkään mitä on tulossa, mutta PALJON.
Kuprut haudataan kuntaliitoksella...
Esimerkkinä
https://www.is.fi/yritykset/protestit/protesti-598466/
Kuinka paljon näitä on jaettu, kehittämisyhtiö on tiensä päässä, salaisia sopimuksia kuntalaisten seläntakana. Onko mikään ihme jos kunnan kassa ammottaa tyhjyyttään. Olisi kyllä Fiskarssilla töitä.
Onko AP vaastuussa näistä päätöksistä henkilökohtaisella vastuulla?
Ne selvitetään nyt tässä isossa " ( sairaalassa)" sano Jope Ruonansuukin.???
Vieläkö NIITÄ ?Eikö van pihäny loppua LASKUT, Tä? Lähen ladulle hiihtäänMÄKEEN ny
Mite voiko ke-hi oyt vetää rahaa kuntien avoimessta kassoista. Rajatta? Mten voiko selvitys odottaa?
Kyllä voi! Nyt kun tulee kuntaliitosten mukana "leveämmät hartiat" joita Kehitysyhtiön johto jo malttamattomana odottelee. Kannonkosken tuulihärveleiden tuottoa jaetaan kaikille neljän kunnan (lähes melkein kaikille) alueen yrittäjille.
Siis onko oikeasti niin, ettei yritykset pärjää ilman veronmaksajien kustantamaa tukea?
Yritykset maksavat pääomatuloveroa ( jos maksavat), joka menee valtiolle.
Kunnan kitupussista sitten maksetaan kehitysyhtiön kautta tukiaisia ja taataan lainoja, jotka pahimmassa tapauksessa menevät sitten kunnan maksettaviksi.
Näinhän on Karstulassa jo käymässä joissakin tapauksissa.
Mitäh ,mitä tuottoja? Eihän niitä edes oo kasassa
Mistä ne Karstulan verotulot tulevat, jollei työssäkäyvien ja yritysten maksamista veroista? Honka, Onsteel, Kamu, Savotta ..... ym yritykset, maksavat veroja, samoin niiden työntekijät. Jollei edellämainittuja olisi, kuka tätä hommaa pitäisi pystyssä ?
Ei ainakaan paikallisen kuppilan kahviparlamentti, paikallisen ravintolan kaljaparlamentti tai suomi24:n asiantuntijaparlamentti.
Tulot tulevat valtion tulonsiirroista, avustuksista, maataloustuesta, Kelan maksamista etuisuuksista erilaisista hanketuista ja projektituista ja ihmisten saamista eläkkeistä ja lapsilisistä.
Loput sitten kunnallisverosta.
Firmat ja maatalous maksavat pääomaveroa, joka menee valtiolle.
Kunnallisverotuloilla kuntatalouden yhtälö ei pyöri eikä kunnat toimi. Tulonsiirroilla elikkä erilaisilla etuuksilla (e3) jotenkin hommaa vedetään eteenpäin. Kiinteistöverot voisi vetää ylös hetkeksi. Mutta sekin reitti pian piiputtaa (p2).
Karstulan kunta huijaa omia asukkaitaan sumeilematta, onko se pitkän tähtäimen politiikkaa?
Alhaas mänöö. 7,67 uusi luku
Säikeellä on ollut 767 lukijaa tällä hetkellä, ihmeelistä!
Kyllä se tahtoo monasti näin olla ,et kansalaiset eivät ole aina asioista tietoisia.tai ei anneta oikeaa kuvaa. eli jälkijunassa pitkälti,tiedä sit tulevas isoossa kunnassa, jää nähtäväksi. Pitäiskö sitä lähteä niinku vennäällä siihe keskustaan osoittammaan mieltään asioita kohtaan ,mutta jos sinipukuset miehet hajottaa " vesitykeillä" tilaisuuven sitähä jäätyy ainaki näin kylymillä???
Olemme lukemassa 7,60. Iloista illanjatkoa!
Jess, laskee, kuin minun verenpaine ! Hyväää.
Jotensakkin alkaa niin helpottaa tää !
Kehitysyhtiön rahat pitäisi siirtää ennen liitosta Karstulan kunnan tilille.
Ja, jos on velkaa niin tietysti sitten maksettava ne pois.
Sen jälkeen aloitetaan uudessa kunnassa puhtaalta pöydältä.
Ei kehitysyhtiöllä ole rahaa, meidän kuntalaisten kukkaroa se jäyttää häikäikemättömästi kuin omaansa.
Jos ei ole rahaa, niin ei kai ole ihme, jos kannonkoskiset tai kivijärviset eivät halua ottaa yhtiön velvoitteita hoitaakseen.
Kehitysyhtiö on antanut Karstulaan kuntalaisten rahaa, ei kai ulkokuntalaiset niistä vastaamaan?
Näin se kuntamme kiero politiikka toimii meidän veronmaksajien seläntakana.
Päin vastoin se toimii yhteiseksi hyväksi !
Annappa kukkarosi minulle niin minä hoidan asioita yhteiseksi hyväksi.
No, kerropa, miten ne yritysasiat pitää oikeasti hoitaa! Samalla voit kertoa muutaman esimerkin kunnista, joissa asiat on hoidettu erinomaisesti, niin mekin siinä opimme.
En kyllä yrittäjänä lähtisi haukkumaan kehittämisyhtiötä. Se on hoitanut oman osuutensa todella hyvin Karstulan elinvoiman säilyttämisessä. Viime kesän kuntabarometrin mukaan parhaiten Keski-Suomessa. Myös valtion jakamista koronarahoista on saatu toiseksi eniten Karstulaan, kiitos Kehittämisyhtiön aktiivisuuden.
Ei kai kannatakaan haukkua, jos saa tulonsa veronmaksajien kukkarosta.
Kyllä siinä "yrittäjänä" kelpaa kääntää kylkeä uuninpankolla kun veronmksajat elättävät.
Kerropa montako euroa sinun kukkarosta lähti veroeuroja yhteiskunnan rattaiden pyörittämiseen.
Vähä lähks viimevuonna muutama satane, tänävuonna enempi.
Ei minustakaan. "Satanen" sinne toinen tänne.mitäs sillä väliä!
https://www.is.fi/yritykset/protestit/protesti-598466/
" En kyllä yrittäjänä lähtisi haukkumaan kehittämisyhtiötä. Se on hoitanut "..........
Ihmeellinen numerosarja ilmaantui näytölle juuri tänään se on 7,46575342465753...
Arvaa mikä numero seuraa. .!
Heleppo juttu: ..4..
Jaksollinen sarjakehitelmä 7,46575342465753...
7,465753424657534... jakson pituus 6 numeroa.....
Laske vaikka itse: (109/1460)*100
Väärin väärin vääärin! Sarja on 8 numeron jaksoissa!!!!
Eihän sitä näin pieneläkeläiseltä paljo lähe veroja ,kuha kortesa kekoon kantaa, kun elää pitää maksaa,sen olen huomannut, tänäänkin ostin uuvet perinteisen monot, maksaa piti,mut olen tyytyväinen ja uuven mikroaaltouunin, aamul puuro tulee ennen hiihtoon lähtöä. Soon keveät lähestymäs, noista vaaleista vähät välitän.
Vaalit on vakava asia mihin putää suhtautua huvin oikein. vakavasti
Aivan niin " huvin" vakavasti !
Kyllä mie niin mieleni pahoitan, kun ei voi äänestääkään coronan takia, että onko se tuo luontoki politiikkaa vastaan ? Niin se täytyy olla.
Sievästi alle 7,4n mennään iltaa kohden.
7,397 kolmella tesimaalilla tarkennetun kaavan mukaan...
900 lukua rikki! Ompa ihimiset kiinnostunut politiikka asioista........
Se on varma aihe keskuteluihin !
Kukas kantaa vastuun, kun vaalit on pidetty ? Pitäisikö alkaa miettimään ja laittaa nimiä ehdokaslistoille ?
Hyviä vinkkejä kaivataan myös siitä, ketä kannattaa äänestää ja miksi ?
Hyviä ja varmoja ehdokkaita tuloss on paljon..ja sana pitää!!!
Se sana pitää jo menneiltä ajoilta hamasta asti , et vaalit on ja äänestyspäivä määrätty. Siinä se olennainen sitten on ja jääkin . 65 v. seurannalla. Eli äänestys,- ei jatkoon.
Jännäksi menee. Aina vaan ihmeellistä numerosarjaa pukkaa. Nyt 7,26027397260274, jossa viimeinen nelonen itse asiassa muotoutuu kolmosen ylöspäin pyörityksestä.
Tuohan on ilmeisen selvästi 0,265:0,73*20 .
Kokonaisluvuiksi lavenneituina tulokseksi saamme 53:73*10.
Huom: 73 on myös tähtiluku!
Myös 53 on alkeisluku, mikä nyt tekee tästä numeerisesta tapauksesta äärimmäisen mielenkiintoisen. 53 ja 73 eivät ole alkulukupareja.
Eli+,ehkä+kerkiämme+ennen+vaaleja++3+oluen+%+tasolle+.
Alle kolomen mennään...!
Alle Kolomosen mennään huhtikkuussa. Varmasti
Eikös nro 1ole alkunumero ,vai 0.ko. Ja loppunumeroa ei ole varmaan keksitykään ,on niin suuri ja loppumaton. Kuin avaruus.
Luku 1 sopimusten mukaan ei kuulu alkulukuihin.
Koulussa kuului ainakin, siit lähettiin liikkeelle, ainakin meidän koulussa nro 1. Ja jatkuu kasvaen eteenpäin, kuten aakkosetkin a b c jne. Eihän tän pitäisi noin vaikeaa olla ??
Meniköhän leipähammas, kun kannonkoskiset hylkäsivät kuntaliitoksen.
Tuulimyllyjen verotulot jäivät kannonkoskisille.
Kuuskymmentä myllyä tuottaa kiinteistöveroa 1,4 milj/€. Jaettuna vain Kannonkosken asukasmäärällä.
Tässä sitä ollaan. Aivsn, ihmeelliset lukujonot jatkuvat:
7,1232876712328767........
Minnen ossaa etes nui pitkään laskea , 500 euroo vua ossoon.
Se vain oli nyt tärkeää, attä vaalit siirrettäisiin ainakin vähint, syksyyn tai jopa seuraavaan kevääseen. No ministeriössähän nää kaik ehkä päätetään seuraavaksi.
On se vain mukavaa työntää tuota VIHREÄÄ KULTAA tuonne tulipesiin näin pakkasilla, mahtavaa lämpöä ,ja pensaa tankkiin ,käynnistyy ja lämpenee autokin nopeaan . Tämä on oikeaa vihreää ajattelutapaa ja näin pitää ollakkin. Ja sähköä säästyy !
Näin on, olenkin odotellut niitä Siperian pakkasia tänne, olisi mukava seurailla immeisten elämänmenoa. On se mukavaa kun on lämmin torppa ja iso halakopino takapihalla.
Aivsn, 6,98630136986301... voehan alv mikä luku......
Ompa mahtavaa, ellei suorastaan pamahtavaa! Tuhannen yli politiikan teosta kiinnostunutta kiinnostavalla palstalla.
Hienoa ! Vaalit kannattaisi pitää ilman muuta tällä palstalla etänä ja avoinna kaikille, silloin nähtäis , ketä kukin äänestänyt ja riittäis joka suuntaan ja puolueelle spekulointia , napurit toisillee, kylät toisilleen ,kunnat toisilleen . Sosiaalinen kanssakäyminen ainakin " netissä" lisääntyisi entisestään ja ihmisten välitkin säilyisi sellaisina ,kuin säilyisi ?? Jos sitten kävisi et , joku ehdokas saisikin vaik 500000 th ääntä enemmän ,niin hän valittaisiin ainakin. Voi veljenpoijat, sanoi aku-ankka, ihan mahtavaa olisi.
Nyttenkin voit nimettömästi äänestää tuntematonta. Miten se nykyisestä poikkeaa???
No on siinä se, et taisin laittaa tuohon mm. et jokainen sanois ,ketä
minä " matti tai Maija oon äänestäny sitä KALLEA, ELI OIKEIN AVOINTA ÄÄNESTÄMISTÄ. Se olis tosi mielenkiintoista ! En tiiä toimiiko se, mut saahan sitä kokkeilla . Sano Ruonansuu Jopeki.
On SE että LUATTAMUS että joka VÄHENEE Vastuun KANSSA ?
No on! Luottamus aina heikkenee vaalien jälkeen. Luottamus on vöhäisimmillään kun vaaleista on kulunut pitkä aika. Luottamus on enimmillään juuri vaalien kynnyksellä ja lyhyesti vaalien jälkeen.
Johtuu siitä kun ihminen on johdateltavissa harhaan hyvillä valheellisilla lupauksilla.
Kyllähän se on tosi, et ei nykyajan poliitikoihin pysty, eikä voi enää luottaa , ihan sama mikä puolue kysymyksessä, ja juuri sen takia olen lopettanut jonkin aikaa sitten ÄÄNESTYKSEN, minulla ei ole mitää valittamista oloissa itselläni, eläke virtaa. Olen mokoman asian todennut täysin hyödyttömäksi !Olen itseni puheenjohtaja ja puolue.
Uudet tuussentaalit pöytään: löytyy lukemajono joka on
6,84931506849315...
Ottakaapa tärpit siitä!
Otinkin+saunaoluthörpin+oli+viel+alempi+desimaali+4,7+%+.+Ottakaapa+hörpit.
Nonniih, suunnaton lukuyllätys odottaa julkaisemistaan. Ja se on:
6,712328767123287...
Olemme valistunutta ja fiksua kansaa. Meitä ei niin vain jeksuteta .
Että se vastaus sinulle joku Anonyymi
’ ’ Vieläköhän niitä löytyy harhaanjohettuja äänestäjiä ,saa nähä. Minulta ei iäniä heru kellekään ennää, nii hyvvää puhujaa ei löyvy ja valehtelijaa !’ ’
Millon vaalikapanjat alkaa olla jo IKÄVÄ niitä ? Hyviä VÄITTELYITÄ
Jep, ei parempaa hupi ja showohjelmaa ole , hupaisaa katsoa, mut äänestämiseen sillä ei ole vaikutusta, tänpäivän kunta ym poliitikot ovat tyhjänpäiväisiä vouhuttajia.
Pitää vaan kaikilta kysyä, olettoko aivan tosissasi, paljonko valehtelet, miten korvaat jos lupauksesi ei TOTEUDU?
Minä oitis sanon että otan polittisen vastuun !!!
Eli ei mitään kuin tuhjää puhetta.
Huh huh ja höpö höpö noita juttuja, älkää VAIN MENKÖ ÄÄNESTÄMÄÄN . Eläkää omaa elämää.
Tuttuja numeroita tämänpäiväisessä arvonnassa.
Erityisessä järjestyksessä ne ovat:
6,57534246575342....
Lähenee++,just+tulin+saunasta+nyt+4,2%++,+LÄhti+kyllä+päivällä+lumetkin+katolta+3+tn+homma.+-Asiaan+,+ehdokkaista+ei+tietoakaan+edelleen+!
Kepuleirissä käy kuulema kova kuhinaa.
Kumpaan suuntaa OVESTAsisään vai ulos ? !?
Koht on listat kaapis ja lukossa. SiItä se rapse kuuluu
Räpse kuuluu silmäripsien ja salamavalojen röpse.
Niihä se on ylleesä kevväällä kusisaipesässäkin ,keko kasvaa vain . Eri aloilla vain eri keko.
Mut muistakaa ! Älkää sortuko ehokkaijen tyhjiin ja joutaviin lupauksiin ! Voi verrata vanhanajan juoru....... höpinöihin.
Valtakunnan politiikka vaikuttaa aivan varmasti myös paikalliseen äänestyskäyttäytymiseen. Maaseudun väkeä isketään nyt hallituksen voimin kuin vierasta sikaa. Kotimainen energia, polttoaineiden veronkorotus. Vihreät juoksuttavat keskustaa ja demareita. Kunnan asiat kuralle ajaneista ainakin osa näyttää haluavan edelleen jatkoon. Osa on jättämässä uppoavan laivan ja väistää vastuunsa.
Tämän päivän illan numeroiksi terävöityvät:
6,43835616438356.....
Emme moitiskele
Senverran olen " vihreä" et laitoin vihreää kultaa eli puuta saunaan ja hellanuunin lämmitin , hieno sininen savu vaan nousi piipusta ja ihana haju. Ja tarkenee, puuta omas mettäs riittää kyllä tähän !
Juuri saatujen tarkistamattomien tietojen mukaan vatulointijäämälaskurialgoritmit saattavat vaatia argumenttien tarkaistamista. Jäämme odottamaan lisätietoja, josta into pinkeänä saamme vahvistusta aivan lähitunteina.
Vatulointi ~~~ VASTUU
EIHÄN tarkoita?
Joo, ei kuppi kaaju !
:p
Pian olemme alle kuuden:
6,30136986301369863...
Jännittävän kutkuttava tilanne jatkuu
ilman täyttä varmuutta..
Vielä ehtivät tehdä töllömtöitä. Tänään taas esityslistalla yksi: virkamiesten palkkojenkorotus.
Hyvää palautetta kuntamme päättäjät ovat saaneet, josko aiheesta?
Omassa kuplassaan voi ajatella noin. Totuus ihan muuta.
Kykkä, totuus on paljon karumpi.
Mitä peliä muka tämä on?
Kunnan toinintakertomus.
Suurin rike kanssaihmisiä / kuntalaisia kohtaan on täl hhetkellä PALLKKOJEN KOROTUS NS. VIRKAIHMISILLE, äly hoi ! Tämänkin hetken palkat olisi pitänyt edes ANSAITA ENSIN !
Vahinkoa ovat tehneet yhteiskunnalle, vai vielä palkankorotus. HÄVETKÄÄ!!!!
Maailma suosii rohkeaa joka tykkää vallasta. VOIMA on sen nimi
Kun on riittävän rohkee niin kaikki onnistaa.
Klikkiytynyt hallinto mahdollistaa mitä tahansa. Nyt on aika huomata, että ei yhtään ääntä näille entisille päättäjille.
Kepulaiset tunaroi ja sitten ihmetellään miksi kannatus laskee kuin lehmän häntä.
Laulussakin lauletaan, että, kun on puhtaat munat ja vilpitön mieli niin elämässä kaikki onnistuu,- mutta onko kaikilla???
No nyt aletaan kilkuttaa jo kutosen portilla
6,09971619736175
Huomenna se on jo alle kuuden, että voi vettä
Tähän pyrimme !
Aijaa että tämmöistä vuorossa
5,96553066336885
Jee+!+Lonkeron+%+ollaan+jo+,+nyt+näyttää+hyvältä.+Vieläkun+himmaamme+äänestyspäivän,+ni+avot+%+kohallaan.
Luetellaanpa mielessämme kaikki ne Keski-Suomen kunnat, joissa asiat on hoidettu paremmin kuin meillä.....
Siirrytään sitten Suomi24:ssa näiden kuntien sivuille. Mitä huomataan keskusteluissa, ihan persillään ovat asiat sielläkin.
Mikä näitä päättjiämme riivaa kun poikkeuksetta tehdään vahingollisia päätöksiä kunnalle ja sen veronmaksajille? Ei ne rahat riitä mistään kun pienessä kunnassa tehdään miljoonaluokan mokia lähes joka vuosi.
Siitähän se vain johtuu,kun nykyajan ihmisistä ei ole enää päättäämään ja toimimaan millään konstin ihmisten hyväksi, ei ole yksinkertaisesti taitoa ,eikä tietoa tarpeeksi,niinkuin vanhanajan päättäjillä ym oli sentään. Eikä tunnu nolevan MINKÄÄNLAISTA VASTUUTA ASIOISTA.
Suurin osa valituista mukana omia ja lähipiirin etuja valvomassa. Loput mukana uteliaisuuttaan. Eivät edes esityslistaa lue. Kokouksessa mukava kuulla asioita.
No ! Aikaa lisää miettiä syntyjä syviä, vaalit siirtyy ainakin kesäkuuhun, oikein hyvä.
Ankaraa rupistystä odotetaan. Kuuma vaalitiedossa!
Laskuri sekosi. Nyt se tuuttaa ja..
Antoi kolme arvoa joiden välissä värähtelee:
5,85667887493658
10,1032542174023
14,2813364091832
Apuvaa...
Eikait niin ihme, jos vähän värähtelee , spekulointi elää niin. Junnun laulussa laulettiin aikoinaan, että-vanha rakuuna ,kun naisen näkee päässä tärähtää ja viisari värähtää !
Saatiin kaksi kuukautta lisää...
Vai ? lähtikö.
Viimein mittarin viisarin värähtely asettui
10,0686358447489
Otetaan siitä!
Ojalan mukaan , ei nyt tuo lukema ihan täsmää! Otsikossa sanotaan , että vaalit lähenee, oiskohan niin nyt , että loittonee.
Tilapäisiä töyssyjä vaan vaalien tiellä...
Vastuun jatkuminen on nyt kirjattu tosiasia!
Tänä erityisenä hetkenä mittarin lukema vakaasti lähestyy raja-arvoa
9,8788979261796
Kaukana on viel oikeasta .
Ihania lukuja
9,73706636859462
Ihanaa!!! sanoisi Mertsi Mertarantakin
Nyt ei hyvä heilu. Spekulantit liikkeellä
11,0132971429253
9,2008215919599
12,6997160220865
Heikko admittanssi. Täytyyhän nyt yhden luvun mennä lävitse. Olkoon se vaikka:
9,07037447680927
Mites admintattori zoopanssi mahtuu tohon lukuun .
Ei mahda voida mitään, mutta nättiä settiä:
8,9424513006765
Miksi ihmiset on niin kiinnostut luvuista? Nehän ovat vain numeroita. Asioista pitää olla kiinnostunut!
Tuhatviisisataa 15 jo käynyt kurkkimassa lukuja. Outoa
Kyllä ne numerot aikalailla kiinnostaa porukkaa, ainakin jos on , rahamäärän luvuista itellä kyse , joko tykätään tai valitellaan ,harvoin ollaan niihin lukuihin tyytyväisiä ,paitsi minä !
Äläkä mitään, hommat rullautuivat tähän malliin tänään:
8,87723724874678
Päivän asiallinen luku on:
8,74871027400594
Kun olemme luvussa 5,7721566490153286061/10 olemme saavuttaneet Eulerin vakion.
Meillä oli vaan Ojalan " vakio" hyvin toimii.
Numerot tänä iltana ylpeänä esittää:
8,48399173236969
Keväisen päivän taspertaessa yölevolle lukemin
8,28293896310897
Huomattava helpotuksen huokaisu huokuu tästä lukemasta:
8,15050554825522
Nyt saatiin ryhtiä lukuhommiin :
Hyvää pääsiäistä !
7,95887173309972
Ettäkö saatiin, ettäkö lukuja, rokotuslukuja nuo eivät ole . Tä ?
Ei ole rokotteita ei..
Tulee niin epämääräistä tietoa rokotuksista, niinkuin poliitikoilta yleensä kysyttäessä, usko en sen saamiseen ennen ,kun pyytyvät tulemaan ? Mennee joka tapaukses näin nor, 65 keskikesälle . -ainakin . Milloin on rokotetta ja kas -yhtäkkiä ei saakaan , semmottia veivaamista. No sama ,vaik eivät annakaan ,on täs pärjätty.
Mut eipä tartte " minkäänlaisen " politiikon ootella minun ääniäni ,kierrän ns. vaalipaikat kaukaa.
Nyt on lupaavat luvut:
7,75567220883827
Vielähän tässä ehtisi rangaistuksia jakaa. Hop, Hop. Aihetta on.
Kuha raahassa vuotellaan. Ei hätiä mitiä sano ukko Multialta.
Koko ajan kevenee. Kakkosten päivä tänään:
7,55822702219302
Mielenkiintoisen numerouden sarja jatkuu:
7,36271034092568
Joutaa vähetä ja loppua. Henkisen ja fyysisen ympäristön tuhoryhmä toiminut jo vuosia. Toivottavasti ei tipu ääniä.
Pienenee, kuin pyy maailmanlopun eellä !
Kyllä se helpottaa vähin erin
Olipa kerran numero 7, kertaa neljä:
7,0363632768774
Aamu alkaa ykkösillä, tulee hyvä päivä:
6,68713954591911
Onnelliset 7-numeroiden mukanaan tuomat luvut käänsivät kalenteriin uuden päivämäärän:
6,43822014771013
Varamaan kiva harrastus tuokin, itse en pysty 5 matikalla.
Ajankohtainen luku, joka postattiin:
6,37618326276342
Alkaneen päivän luvut, oikea kasipäivä tulossa:
6,17488866987881
Hyvään suuntaan menee, johtuu siit , kun hallitus pysyi pystyssä !
Tänään on viitosten päivä, huomenna myös:
6,04577310556286
Kesä avataan hyvissä lukemissa, tuossakin 5 ja 7 sekä 9 pääroolissa, yhdessä tekevät 12 tai 21. Täydelliset luvut!
5,97518037913077
Ylen tyytyväisenä seuraamme viitos-lukemia:
5,85154538983793
Ysienpäivä tiivistyy tähän:
5,72661991409938
Mielenkiintoiset numerot yhä jatkuvat:
5,58265348956052
Valoistuvaa kesää kakkosten, kolmosten ja viitosten sekä seiskojen kera:
5,23173547233173
Osaako Karstulan opettajat tuon matematiikan ? ?
Tutkittu on. Ykköset jaja nelonen puuttu. Heleppo nakki.
No eihän se sit ole täydellistä, jos puuttuu !
Nollien, ykkösten ja viitosten päivä vuorossa tänään
5,12163500146007
Nyt ei ole siipi maassa vaan hyvinkin kesäisesti ilmassa:
5,06364676108434
Nyt ei ole siipi maassa vaan hyvinkin kesäisesti ilmassa:
5,06364676108434
Huvit ne on näköjään itsekullakin....
Kohta on kesäistä 28. 5 katsastettava auto , 5 päivä! Meenkin huomenna.
Ohoi, mitäpä sieltä numerolaatikosta tänään löytyykään?
4,87249050956344
Mikä on vointisi?
Oikein hyvä, lähen mökkiä lämmittelemään näin sateisena,koleana päivänä, kaffeet ja makkarat mukaan. Suatan saunoakin keskellä päivää, onneks on nuo työkiireet jääneet taa.
Elämää on tämänkin numerosarjan jälkeen,:-)
4,74183655156471
toivottavasti .
Aika etenee kesää ja vaaleja kohden. Itsekseen vähenee numeroarvot:
4,60148683506108
Vaalit lähenee ja ohitse menee kulkee niinkuin elämäkin, joka päivä jää taakse. Ei vaikuta kotiutumiseen, ja numberot pienee !
Uskomattoman, siis uskomattoman suosion saavuttaneet numerot, siis pelkät numerot!!! Kyllä ASIAT pitää esitellä ja ne EDELLÄ mennä!!!
Joo on se. Kun on parituhatta käynyt silmäilemässä niin onhan se varsin mainittavaa kiinnostusta… kuin moni sit käy äänestyspaikkoilla numeron pyöräytyämässä sit en kyll tiedä
Jaa a, kas siinä kysymys ?
Aamu avautuu auvoisana uusin lukemin lukuisten kolmosten avittamana…..
4,3352017630311
Kunhan päästään pelkkiin 0. liin se on maali !
Se on päivä jota kovin odotamme!
Harmonisen numerosarjan löydät tänään täältä:
4,211524188446
Nelosten johdolla huomiseen ja parempaan kohti:
4,00943720494476
On viel matkaa nollaan.
Huomioidenarvoinen pudotus:
3,94658207402541
Vaalipäivä on käsillä.
Täältä löytyy taustatietoa ehdokkaista. Myös paikallista osaamista on huomioitu lehden selvityksessä.
https://www.iltalehti.fi/kuntavaalit-2021/a/728ad2cb-e753-4413-8f12-22426504ca38
Kesä iloksi, numerot pieniksi:
3,74929354041953
Ihanan kesäyön numerot ovat arvatenkin, kolmosia!:
3,68013198398793
ei vielkään ihan maalissa.Mikä mättää
Totta . Aika hitaasti matelee..
Päivän aivan ensimmäiset uudet lukemat, olkaa hyvä, viitoset tarjolla:
3,54574572930355
Ojoi, numero kolmosten taival jatkuu:
3,35754307198131
Äärimmäinen vastuu korostetusti tiivistyy oitis vaalipäivän aaton iltana:
3,22205568331143
Päivä töräytetään käyntiin uusin luvuin:
Alkuperäisenä numerosarja: 3,19528550396652
Äänestyspäivän ihme tapahtuu:
(3,19528550396652
/2/PI)-0,257)=
0,25154548254615
Tuossa on selkeä pyöristysvirhe, kolme desimaalin tarkkuus on riittävä tuloksen ilmaisemiseen
((3,19528550396652
/2/PI)-0,257)=
0,252
Kovinpa on vitosvoittoista.
Nyt on jo elo leppoisaa:
0,214274526346487
Vähenee varsin pieneksi ennenkuin kokonaan loppuu:
0,194133379026746
Tuo luku on sinun ÄO:si.
Tosi on, että vähän jäljellä on:
0,166874236597379
Päivän oivat lukemat. Pian mennään nollille, hyvää kesäkautta:
0,156027923468435
TURPA KIINNI
Ulkoisten ukkosten jylistellessä ohitse sisäiset ukkosetkin laantuvat. On hyvä painaa mieleen mieleiset lukemat:
0,141068660128471
Iloista juhannusta ja kesäkelejä toivovat numerotkin:
0,133800588266888
Hyvää keskikesän juhlavaa aikaa. Kaikki näyttää nyt oikein hyvälle. On sotea ja talouden numerot rulaa:
0,129771995714026
Sain. Sen Viimeiset Sanat . Kurkusta kakistellen katkotellen tuli ulos; ) Pitäkeehän . Korkki Kiinni. Lopuksi pelkästään numeroita, jotka olivat peräkkäin luetellen ylös kirjattuna jotakuinkin näin
0 , 1 1 8 8 1 5 4 2 4 5 8 4 2 5 1
Hyvää Jussia!
Ihanaa on OLLA OLLA OLLA
kun on NOLLA NOLLA NOLLA
Kahta lukemaa heijastaa tälle päivää. Outoa..
0,03323477879983
0,0718888448409068
Mutta se on varmaa että huomenna enemmän on vähemmän.
Nyt alkaa se normiarki lypsyineen. Vaalihötö takana ja syksyn puserrus edessä.
Tämä on se päivä. Negatiivisen luvun ensinäyttäytyminen lukupaketissa:
−0,02434700017034
0,0535599953306533
Pitää tarkistaa toki, voiko se olla tosi.
Ylläolevasta keskustelusta ilmenee, että nollaa ollaan vääjäämättä lähestymässä. Nyt menee vaihteluvälin puitteissa hyvin likelle nollaan…
Ala-arvio: −0,14498619019808
Ylä-arvio: 0,01515934848362
Nyt on niin hilkulla, ettei enempi pareesti:
−0,176153681194335
0,00523842797196642
Huomenna varmasti ollaan pakkasella.
Vaihtumaväli takaa varmasti vastuun olevan negatiivisen:
−0,2091165985302
−0,00525399449349848
Häh aivanko tosi?
Aivan tienestipuolella ollaan… :)
Voi ei! Ei voi! Nyt on pakko lopettaa…!
Pakko se on uskoa! Alaspäin vatkaa enemmän tuloa koko ajan edetessä:
−0,27681542621794
−0,0268032006295591
Ohoh, kaavasta havaittiin menettävän mittaluokan virhe, mikä nyt korjataan ja palataan oikeille urille:
1,335
Ei se niin mene, ettei se jotenkin mene. Lukemat jakoon:
1,19182925122889
Mitäpä jos prosenttien sijaan kerrotte, miten oikeasti kunnan asioita olisi hyvä hoitaa !!!!!
Sivusta huuteleminen on helppoa, monikohan laittoi nimensä listaan, oli arvioitavana ja tuli valituksi tau ei tullut.......
Nyt mä en tajuu tästä mitään:
1,19182925122889
No että pitikin jumia. Ei sitä voi ymmärtää. Mutta tätä voi :
1,0769067564608
Voiko olla tottakaan? Uudestaan ykkösen raja ylittymässä:
1,00341670925196
Ahhaa! Sieltä se tulla putkahti, ykkösen alitus. Vakavin, mutta nöyrin mielin toteamme:
0,958309759332263
Voi nenäkäs tuhiseva nokkaeläin, minkäs sotkun menit tekemään kompostilla. Mutta sama tuo, kun numerot kääntyivät alle nollaysin:
0,878258535309291
Ohoh, hyvältä näyttää, komeasti kaksi seitsemäistä ja neljä ympyriäistä, täydelliset lukemat:
0,80202782036307
Aina vain raukeammalta numerot tuntuu:
0,727251849418407
Vastuut vähenee vääjäämättä, nyt ollaan luvuissa:
0,727251849418407
Nimim. 22.21
Ps.välittömästi tulee mieleen Boeing 727, joka on kolmemoottorinen, kapearunkoinen, T-pyrstöllä varustettu lyhyen ja keskipitkän matkan matkustajalentokone, jota valmistettiin vuosina 1963–1984. Viimeinen kaupallinen lento Boeing 727:lla oli tammikuussa 2019. ~~~ hyvin luja kone !!!
-wikipedia.fi
Nyt menee lujaa, suunta alaspäin!
0,352727892149706
Nyt menee aivan keituralle:
0,277727587969047
Ps. Katsokaa seiskat!
Ehei, aivan kohtapian olemme ykkösellä alkavissa tunnelmissa:
0,20325579768336
Nyt on jopa sanottuna vähän:
0,0471540857546114
(Huom. nelosten määrä)
Nyt on numeroita tooosi vähän:
0,000438780600574293
Ja ne on prosentteja, huom., joten vastuuta on jäljellä kokonaisesta:
0,00000438780600574293
Nyt on todella vähän:
0,00000380225823721225
Ajai, korjaus edelliseen:
−0,0000760451647442449
Nyt voi huilia!
Jaa nekatiiviselle ettäkö sutkahti? Tilanne korjautuu…
Hyvältä näyttää ja johdonmukaiselta tuntuu:
−0,0600445016304083
Kaikki hyvin loppu !
3216 viestien katsojaa ja/tai kommentoijaa eivät ole väärässä. Asia on vakaa. Asiasta ovat ottaneet kantaa. Mutta.
Kiitämme vastuusta heitä!!
Varmennettu luku:
−0,555477989487516
Vastuut on nyt negatiiviset, josta nyt varmistuksen varmistuksen varmistus. Ja kolme seiskaa tietää aina hyvää, saman tein ysit kaupan päälle:
−0,845147710127999
Vastuu on vaihtunut! Varmistus, että näin on käynyt:
−1,07553262033387
Huomaa, kakkosten, kolmosten ja seitsemäisten määrä on varmuuden tae, nollat eivät merkitse mitään…
Ihmeellisen luku- ja numeromaailman jätämme nyt hetkeksi. Kiitos runsaasta seurannasta sekä iloista ja hyvää syksyä!
Terveisin
Numermaatikko
Eikö lopetella palstaa jo eikö?
Upeaa! Viitoset ovat NYT voitolla:
−1,4351357558281
Yt
Minä se vaan ihmettelen näitä…
Erittäin, erittäin lupaavalta näyttää noin numeroiden valossa:
−1,51469953034506
Äärimmäisen mielenkiintoinen lukemasarja nimenomaan seitsikkojen ja viitosten kautta:
−1,55703767581642
Nyt, kun ollaan riittävän kaukana pinnan alta, voi avata suun ja hengittää:
−1,86936125103421 (Miehen mitta)
Tämä koskettaa syvältä! Siis katsokaa:
−2,2015189261206
Kuin unesta, tämän täytyy olla:
−2,29777917700881
Kyllä on mahtavia tunnelmaan johtavia lukuja:
−2,34665948800311
Eikö lopeteta nyt jaappasu vaaleista. On ollu ja nähty.
Pottuilua EI sallita palstalla!
Etäisyys kasvaa. Kolmonen rikkoutuu näillä hetkillä:
−2,95447480167421
Kolmonen lävähti ruutuun, lopullinen irtiotto ja paluuta ei ole! Tästä nyt sen enempää, vaan soon siinä:
−3,02045690976785
Melko askeettiselta näyttää menneisyys näiden lukujen valossa:
−3,39277403635567
Varmaan pitäisi olla mennyt. Aika aikaansa kutakin sanoi kaalimaan pässi kun
Kahdeksan-yhdeksäsosaiseen jakoon päättyy tämä vaalein 120. jälkeinen päivä:
−3,86789586070959
Näinhän se menee. Ei tarvita eikä oteta teitä.
https://yle.fi/uutiset/3-12114427
Olet aivan oikeassa. YLE on oikeassa!
Totta veliseni. Otetaan lunkisti. Ja pärjäillään!
Nyt on saatu tällaiset lukemat:
−5,38367066968414
lIman vaikeuksia ollaan jo hyvin kaukana entisistä:
−5,86718940112912
Elelemme vuodessa 4021. Karstula on Suomen sekä Euroopan johtava kaupunki. Siihen kuuluvat kaikki keski-suomalaiset kunnat, aimo siivu Pohjanmaata sekä pala pohjoista Ruotsia. Kaikki tukevat tunnusluvut ovat tehneet siitä ihmeen, jota ihmiset ympäri maaliman tulevat ihmettelemään. Vointia kuvataan Wikipediassa paksusti ylistäviä sanoja käyttäen.
Vuosi on varmaan 2041 milloin on tapahtunut taloudellinen ihme?!
Huomio kiinnittyy aamun lukemaan, joka on yhdeksäisiä sisältävä, huomaa erityisesti 9:en muodostelma ja jakautuminen painottuen keskivyöhykkeeseen:
−6,26345999415973
Vahva veto jatkuu, olettehan samaa mieltä:
−7,08838577407894
Kohtahan on uudenlaiset aluevaalit!!!
Aluevaalit sekä sotealueet ovat kunnille kustannuksia keventäviä asioita, jousta kannattaa olla kiinnostunut.
Hyvästit tyhmille seiskoille. Niitä on nyt ”vain” kaksi:
−7,29124233464739
Ihmeellisiä Lukuja! Näistä menee pää aivan pörrälle:
−7,86429968486884
Mitkä ihmeen aluevaalit ?? Joku keksinyt taas huuhaata lisää. Mitä alueita siinä äänestettää ? Kuntiako taas.
Ei voi olla millään totta , mutta kun on !:
−8,21539564778313
Laskuri työstää jotain silttaa. Ei se näin kyllä voi mennä:
−8,60304804229328
Vaalipäivä on niin kaukana. Ja niin lähellä. Tunteet kohoilevat vain viitosnumeroiden muassa:
−10,5456301406531
No ! Luojankiitos ,menee ohi se päivä,ettei jää junnamaan paikalleen.
Eräs Karstulainen ehdokas on sitä mieltä , että kaikki terv.alan ihmiset pitäisi automaattisesti nyt rokottaa ja hän on aivan oikeassa, näin pitäisi olla käytäntö. Hyvä- Äänestän häntä aluevaaleissa.
Yksikää puolueen P.johtaja ei nostanut kättään hoitajien palkankorotuksen puolesta, vaalitentissä ! Heitäkö muka pitäisi äänestää A.vaalissa . Rahaa on laittaa suuret summat mainostamiseen huh huh , melkosta "show"porukkaa on! Hoitajat tekevät valtavan suuren ja raskaan työn tänäpäivänä meidän pienimmänkin kansalaisen hyväksi ja paranemisen puolesta, ovat ansainneet palkkansa paljon paremmin ,.kuin nuo märkäkorva poliitikot ! Senvuoksi olen äänestämisen lopettanut turhana hössötyksenä rikkaiden hyväksi ?? eli päättäjien.
Iloa poskeen! Etäisyys tapahtuneisiin on jo kaukaista menneisyyttä. Kakkosten voittokulkua ei mikään estä:
−12,0187694675622
Olisko ny riittävän kauan jotta lopeteltais vanhojenmuistaminen ja keskityttäsiin tulevantekemiseen ,häh?
Jossakin tykätään että ei riitä yhet vaalit vaan pietään kahet. Pohjois-Pohjanmaalla rustataan jo toisia vaaleja. Jiihaa!
Pohjois-Suomi | Kaleva
Kaleva › pohjois-suomi
17.2.2022
Pohjois-Pohjanmaan perussuomalaiset vaativat aluevaalien uusimista Haapaveden epäillyn vaalirikkomuksen vuoksi – puolue epäilee vaalirikkomusta myös Nivalassa
Tehhään kerralla kuntoon hommat ei niin tarvi rustata!
Ei jaapata eipä!
Onko pian uysi vaaliaihe tulossa?
Tulleeko notovaali? Luuletteko
Vaalidynamiikkaa varmasti tulee lisää. Alkukahinoinnin jälkeen olin varma että se menee nopeasti loppuu mutta kaksi viikkoa jo kahakoineet ja tänään sopivat jos sopivat lopettavansa
Koskako alkaa seuraava vaalirumba?
On aloitettu seurakuntavaaleihin nimein kerääminen. Myös eduskuntavaaleihin lähtölaskenta viimein alkanut.
Alakaa tosilähellä olla seuraavat vaalit? Onko kipinää ilimassa?
Syyskuussa seuraavat esivaalit
Alkaas olla tosi lähellä uudetvaalit..😃
Aivan aivan! Mitä seuraavaksi?