Miksi Kaivopuiston taposta ei tiedoteta?

Anonyymi

Mitä ihmettä tämän jutun tutkinnassa on meneillään? Kaivopuiston tappoon johtaneesta tappelusta ei ole kuulunut pihaustakaan sitten viime syksyn, jolloin tiedotettiin että poliisi on tunnistanut ja tavoittanut melkein kaikki epäillyt tekijät. Onko tutkinta lopetettu, onko syytteitä nostettu? Oikein yritin etsiä, mutta turhaan. Koskelan kamalaa murhaa kyllä retostellaan suu vaahdossa, mutta kukaan ei tunnu enää edes muistavan Kaivopuiston tapausta, vaikka siinä niin ikään joukolla hakattiin ja potkittiin kuoliaaksi nuori mies, joka oli vain pari vuotta Koskelan uhria vanhempi. Asun itse alueella ja todellakin haluaisin tietää onko tekijöitä saatu vastuuseen.

Olen lähettänyt about kaikille medioille juttutoiveen, että perehtyisivät asiaan, ja myöhemmin palautetta, että miksi kansaa ei tiedoteta näin vakavasta rikoksesta. Toivon että te teette saman, jotta he ymmärtäisivät ettemme ole unohtaneet tätäkään nuorta miestä. Näitä ongelmia ei voi lakaista maton alle!

15

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa olen ihmetellyt, miksi tätä juttua yritetään painaa villaisella. Eipä ollut näköjään paljonkaan arvoinen oikeuslaitokselle tuonkaan nuoren miehen henki.

    • Anonyymi

      Siksi, että ei halutakaan saada kiinni. Sama kuin kouluväkivallassa, annetaan mennä villaisella, kun on maahanmuuttajien lapsista kyse.
      Ruotsissa tämä näkyy jo hyökkäyksinä opettajiakin kohtaan.
      Kollegani sieltä kertoi, miten useat hänen työkavereistaan ovat lopettaneet ja hän itsekin on sairaslomalla saatuaan tuolista päähän.
      Oppimisella ei ole mitään merkitystä näissä kouluissa.

    • Anonyymi

      Muiden oikeudenkäytien alkuun voi kestää vuosia, alaikäisten kohdalla aloittavat nopeammin. Eikös tässäkin tekijät olleet alaikäisiä, luulisi pian kuuluvan.

      • Anonyymi

        Nyt on puoli vuotta mennyt ja asiasta ei kuulu mitään. Onko ohisalo määrännyt tutkinnan keskeytettäväksi?
        Onko oikeus tapahtunut tässä asiassa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt on puoli vuotta mennyt ja asiasta ei kuulu mitään. Onko ohisalo määrännyt tutkinnan keskeytettäväksi?
        Onko oikeus tapahtunut tässä asiassa?

        Jotain on, mitä halutaan kaikin keinoin peittää. On varmasti omaisten oikeustaju koetuksella, kun oikeutta ei tule.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jotain on, mitä halutaan kaikin keinoin peittää. On varmasti omaisten oikeustaju koetuksella, kun oikeutta ei tule.

        Sääliksi käy omaisia. Tämä geissi kertoo Suomen oikeusturvan rappiosta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sääliksi käy omaisia. Tämä geissi kertoo Suomen oikeusturvan rappiosta

        Tästä ei puhuta mitään, mutta Koskelan surmaa mediat täynnä.


    • Anonyymi

      Kyllä tapahtumasta tiedotettiin, julkaistiin jopa epäiltyjen valokuvat. Epäilemättä valokuvista heidät tunnistaa ehkä kymmenet, tai sadat, mutta he suojelevat tekijöitä, eivätkä kerro tietojaan poliisille. sellaista tietoa en ole missään nähnyt, että poliisi olisi tunnistanut tekijät. Jos he olisivat tiedossa, niin syytteet olisi jo jaettu ja käräjiä istuttu. Salaisia oikeudenkäyntejä ei Suomessa ole, mutta oikeutta voidaan käydä yleisön läsnä olematta.

      • Anonyymi

        Kello käy ja mitään ei kuulu. Saako tässä omaiset oikeutta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kello käy ja mitään ei kuulu. Saako tässä omaiset oikeutta?

        Kansa ei unohda tätä, vaikka asiasta yritetään vaieta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kansa ei unohda tätä, vaikka asiasta yritetään vaieta.

        Valtakunnansyyttäjän tahtotila on mielenkiintoinen.
        Kaivopuisto? Raaseporin tasoristeyskolari? Priorisointi?
        Räsäsen Päivin Raamattusitaatit eivät anna osviittaa tavis kansalaisille.
        Jaa, miksi ei saa kysyä :Onko.....


    • Anonyymi

      Yleinen tyytymättömyys kasvaa ja sitten ne kuuluisat viimeiset oljenkorret kamelin kuormaan, kuten vaikkapa tämä tapaus.

      Hiljaista lienee tutkinnallisista syistä. Haluan uskoa niin. Koska vaihtoehto seuraamuksineen pelottaa.

      Kansalla on katkeamispisteensä enkä oikein tunne oloani sen suhteen enään turvalliseksi. Onhan tätä jo jatkunut pari vuosikymmentä. Milloin kaikki repeää ja olenko silloin juuri väärässä paikassa väärään aikaan?

      Seuraava vaaran polttopiste on Koskelan surman tutkinnan valmistuminen ja sen tuloksien julkistaminen. Tuleeko kuormaan lisää "oljenkorsia" ?

    • Anonyymi

      Kaivopuiston tapauksesta näytettiin viikkojen jälkeen valvontakamerakuvaa ja sitten kerrottin, että tekijät on tunnistettu. Sen jälkeen on ollut hiljaista.

    • Anonyymi

      Diplomaattien erityisasema. Kuten al-Taeekin?

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1536
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1266
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      875
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      872
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      763
    Aihe