Sähköajoneuvo ja alkoholi.

Anonyymi

Nyt faktaa kehiin asiantuntijat, kun mistään ei tunnu löytyvän aivan varmaa tietoa.
Tietääkseni polkupyörällä saa ajaa humalassa, jos ei aiheuta vaaraa muille liikkujille.
Mikäs on tilanne sähköavusteisen, sähkömoottorilla varustetun polkupyörän tilanne?
Ja ettei, ongelma olisi liian helppo, mikäs on tilanne näiden uusien ns. läskipyörä sähköskoottereiden kohdalla, jotka katsotaan polkupyöriksi, mutta ei ole polkimia ja nopeus rajattu 25km/h. En tarkoita nyt näitä pienipyöräisiä potkulautoja, missä seisotaan ajaessa, vaan ihan satulalla varustettuja vehkeitä.
Jos ajat näillä kännissä, et vaaranna kuitenkaan muuta liikennettä harvaan asutulla maaseudulla, lähteekö autokortti, vai onko rangaistuksena sakko, tai muu vastaava, jos poliisi pysäyttää ja promillet paukkuu?

Asiantuntijat, nyt varmaa vastausta kaivataan.

5

2175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Traficom:

      "Muu sähkömoottorilla varustettu ajoneuvo kuin sähköavusteinen polkupyörä tai L-luokan ajoneuvoa, jonka moottorin suurin nimellisteho on enintään 1 kilowattia ja rakenteellinen nopeus enintään 25 kilometriä tunnissa. Kevyeen sähköajoneuvoon sovelletaan moottorittoman ajoneuvon vaatimuksia."

      Jossain oli keskustelua siitä, että esimerkiksi peräkärryn vetäminen jalan ja juovuksissa julkisella paikalla ei olisi rattijuoppoutta, mutta Mankilla päristely omassa olohuoneessa olisi. ; )

      Onhan näitä knoppeja. Ainakin vanhan lain mukaan raitiovaunun ajamiselle kännissä ei ollut laillista sanktiota, mutta käytännössä sellaisesta rapsahtaisivat raskaat syytteet törkeästä liikenteen vaarantamisesta.

      Sinun tapauksessasi sovelletaan Rikoslain 23. luvun pykälää 9, joka oman tulkintani mukaan kieltää juopuneena ajelemisen moottorittomalla ajoneuvolla:

      https://finlex.fi/fi/laki/alkup/1999/19990545

      Minun mielestäni tämä kieltäisi myös sen peräkärryn työntelyn kännissä. Kyseessä on siis liikennejuopumus.

      • Anonyymi

        Tarkoittaako tämä vastauksesi nyt sitä, että rangaistus ei johtaisi auton ajokortin hyllyttämiseen ja ajokieltoon, vaan selviäisi pelkillä sakoilla tai linnatuomiolla, jos ei ole vaarantanut liikennettä, eikä esim. aiheuttanut kolaria. Eli, vaikkapa ajelet sienireissulla metsäteitä pitkin.
        Eli, ajo-oikeus autolla yms. jatkuisi edelleen. Onkohan asiasta ennakkotapauksia?


      • Anonyymi

        Vähän sinne päin. Ainakin raitiovaunun osalta metsässä. Vilkaisin kirjahyllyssäni olevia vanhoja lakikirjoja. V. 1994 kirja käsitteli 23 luvussa liikennejuopumuksia.Nykyisessä laissa ovat sekä moottorikäyttöinen ajoneuvo, että raitiovaunu samassa pykälässä. V. 1994 kirjassa 4:s pykälä kertoi, joka kuljettaa junaa, raitiovaunua, tai muuta konevoimalla kulkevaa..jne. Mutta, ehkä yli 100 vuotta sitten on voinut ollakin sallittua. Silloinhan raitiovaunuja vetivät hevoset.
        En muista, koska rattijuopumus on tullut rangaistavaksi, mutta onhan sitä ennen ollut vaikka minkälaisia sääntöjä, kuten hurja ajo hevosella. Sillä tuomittiin hevosta kännissä ohjastaneet.

        Mopoa saa työntää kännissä, mutta ei moottoripyörää, eikä autoa. Mopon työntäjä on jalankulkija. Rattijuopumukseen syyllistyy vaikka ajaisi mopolla, tai autolla kännissä tallissa, olohuoneessa, tai pellolla.
        Peräkärryn vetäminen jalan humalassa on huuhaata. Mutta konevoimalla kulkevan päällä istuttavan ruohonleikkurin kuljettaminen kännissä on rattijuopumus, kuten varastoissa olevat erilaiset trukit.

        Pakkokeinolaki ei anna poliisille valtuuksia puhalluttaa, tai viedä verikokeeseen moottorittoman ajoneuvon kuljettajaa. Humalatila todetaan silmämääräisesti.

        Moottorittomalla ajoneuvolla humalassa ajaminen ei vaikuta ajokorttiin.

        https://tekniikanmaailma.fi/mopon-taluttaja-on-jalankulkija-mutta-moottoripyoran-taluttaja-ei-asiasta-on-riidelty-36-vuotta-mutta-miksi/


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoittaako tämä vastauksesi nyt sitä, että rangaistus ei johtaisi auton ajokortin hyllyttämiseen ja ajokieltoon, vaan selviäisi pelkillä sakoilla tai linnatuomiolla, jos ei ole vaarantanut liikennettä, eikä esim. aiheuttanut kolaria. Eli, vaikkapa ajelet sienireissulla metsäteitä pitkin.
        Eli, ajo-oikeus autolla yms. jatkuisi edelleen. Onkohan asiasta ennakkotapauksia?

        Kollimaattorin vastaus oli vähän sinne päin. Kuten aikaisemmin vastasin, liikennejuopumus moottorittomalla ajoneuvolla ei vaikuta ajokorttiin, ellei siihen liity muuta. Esimerkiksi törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, tai vakava piittaamattomuus. Silloin kortti kyllä lähtee, mutta ei alkoholin vuoksi.

        Lue ajokorttilain 7 luku, Ajokielto ja muut seuraamukset. Saat kysymykseesi vastauksen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kollimaattorin vastaus oli vähän sinne päin. Kuten aikaisemmin vastasin, liikennejuopumus moottorittomalla ajoneuvolla ei vaikuta ajokorttiin, ellei siihen liity muuta. Esimerkiksi törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, tai vakava piittaamattomuus. Silloin kortti kyllä lähtee, mutta ei alkoholin vuoksi.

        Lue ajokorttilain 7 luku, Ajokielto ja muut seuraamukset. Saat kysymykseesi vastauksen.

        Siinä vaan on 1000w sähkömoottori. Onkohan kyseessä sitten tankojuoppous, koska laite rinnastetaan polkupyöräksi, eikä vaadi korttia, eikä rekisteröintiä ja saa ajella pyöräteilläkin, eli siellä, missä polkupyörälläkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      145
      6783
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2488
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1700
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1391
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1252
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1097
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1053
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1049
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      966
    Aihe