eli kertokaa te viisaammat mitä tuparilahjaksi parille joka on asunut yhdessä jo useamman vuoden mutta vaihtoivat nyt asuntoa..
tuparilahja ideoita
9
11730
Vastaukset
- ilona
Mulla on aivan samanlainen ongelma.
Olen pohtinut jotain laadukasta astiastoon sopivaa (kulhoa, kannua yms.), hyviä pyyhkeitä tai merkkimaljakkoa, mutta vaikeaa on päättää, mikään ei ole vielä kolahtanut.
Vaikea keksiä mikä olisi sopivaa kummallekkin ja mikä ei olis ihan turhaa.- taa
Ostakaa perinteisellä leipää&suolaa-teemalla suolamylly sekä se merisuola ja leipä, ystävättäreni ainakin ilahtui kovin suolamyllystään.
- Pasi
Yks hyvä lahja on saunan laudeliina (esim. Pentik), niitä tarvii aina.
- omakotitaloon
tai rivariin, ja pihanhoito kiinnostaa, hyviä ideoita ovat mm. kottikärryt, harava, lapio tai vaikkapa jonkun puun (esim. jokin hedelmäpuu) taimi. Tai sitten jotain syötävää, esim. herkkukori, jossa viinipullo, pastaa, oliiviöljyä ja vaikkapa italialainen keittokirja.
- sitten
omakotitaloon kirjoitti:
tai rivariin, ja pihanhoito kiinnostaa, hyviä ideoita ovat mm. kottikärryt, harava, lapio tai vaikkapa jonkun puun (esim. jokin hedelmäpuu) taimi. Tai sitten jotain syötävää, esim. herkkukori, jossa viinipullo, pastaa, oliiviöljyä ja vaikkapa italialainen keittokirja.
nimikilpi oveen.
- hele
erilaisten korien kannalla.
Saunakoreja>tuoksuja,pyyhkeitä,olutlasit,laudeliinoja yms.
herkkukoreja> viinejä,juustoja,karkkeja,keksejä,kahvia yms.
puutarhakoreja> pihakoristeita,työvälineitä,puutarhahanskoja,kukkia,pensaita yms.
harrastuskoreja> kalastusvälineitä,ompelutarvikkeita,ristikkolehtiä,kyniä,kirjoja,ruuan tekoon liittyviä juttuja yms
en siis tarkoita että juuri nämä olisivat tupareille sopivia,mutta tässä on ideana että mielikuvitus vaan peliin niin saa aikaan tosi mahtavia juttuja - ei tarvitse roinaa
Ei todellakaan kannata mitään liinavaatteita tai astioita monta vuota yhdessä asuneelle parille hankkia, eiköhän kaikki tarpeellinen ole jo ostettu. Hyvänkokoiseen koriin jotain kulutustavaraa, herkkuja, kahvia, punkkua, sitruunaoliiveja, vuohenjuustopepperoneja, lautasliinoja ... jotain kulutustavaraa ja kori sellainen hyvän mallinen jota voi käyttää muuhunkin.
- minä vain
Esimerkiksi itselläni tuttavat jotka muuttivat uuteen asuntoon jossa sauna ja edellisessä tätä ei ollut. Joten laudeliinoja ei välttämättä kaapeista vielä löydy ja liinavaatteitahan menee aina :)
- tuparit
tai omakotitaloon, esim. omenapuun taimi pihalla muistuttaisi vastedeskin käynnistä mukavalla tavalla.
Jos muuttivat kerrostaloon, ostaisin jonkin ison kaktuksen tai palmun olohuoneen komistukseksi (tietenkin sisustukseen sopivan ruukun kanssa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1204540Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv662619Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91146- 66872
- 21853
- 41835
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu120833Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67807Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789