Euroopan Unionissa ollaan huolissaan Suomen oikeusvaltion tilasta.
Keskusrikospoliisi on takavarikoinut Airiston Helmen rikostutkinnassa käteistä rahaa kaikkiaaan noin 3,5 miljoonaa euroa.
Takavarikon jatkamisen lisäksi käräjäoikeus myös siirsi keskusrikospoliisin pyynnön mukaisesti syytteiden noston määräpäivää vuodella, 17. tammikuuta 2022 asti.
Syytteet olisi pitänyt nostaa viimeistään tämän viikon lopussa, mutta poliisitutkinta on yhä kesken.
Yleensä Suomessa talousrikos epäillyissä tutkinta on paljon lyhyempää kun verrataan suomalaisiin tekijöihin kun taas ulkomaalaisiin kohdistuvista rikostutkinnoissa ajat ovat huomattavasti pidemmät.Tämän on Euroopan Unioni huomannut ja siksi Suomen on ryhdistäydyttävä oikeuslaitoksen osalta siten että ei tule rasismisyytöksiä tai muuta epäilyttävää.Suomi on venäläiskielteisempiä maita yhdessä Kosovon kanssa ja asettuu rankingissä erittäin korkealle.Ja tämä ei kyllä paranna Suomen kuvaa ulkomailla kun kyse on oikeuslaitoksen toimivuudesta.Olemme kritisoineet Puolan ja Unkarin oikeuslaitosten toimivuutta mutta meidän suomalaisten on kyettävä objektiivisesti myös vertailemaan omaa oikeusjärjestelmää. Kyllä kun tutkitaan pidätysaikoja suhteessa suomalaisiin ja ulkomaalaisiin niin kyllä ulkomaalaistaustaisia pidetään pidätettyinä pidemmän aikaa kuin suomalaisia.Tämä aiheuttaa oikeuslaitoksen tutkimista niin että Suomen ihmisoikeuksien ja rikostutkinnan oikeudenmukaisuus periaatetta on noudatettava sen kaikissa pykälissä
Olen lähettänyt vastineen tästä ongelmasta Euroopan Unionin
tuomioistuimeen jotta se käsittelisi Suomessa tapahtuvia tutkinnan oikeudenmukaisuutta suhteessa oli tutkinnan alla suomalainen tai ulkomaalaistaustainen henkilö ja pidätysaikojen vertailua kyseisistä dokumenteista jotka ovat avoimia kaikille niistä kiinnostuneille.
Cour de justice de l'Union européenne
Greffe de la Cour
rue du Fort Niedergrünewald
L-2925 Luxembourg
Airiston Helmen tutkintaa jatkettiin vuodella eteenpäin
3
170
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo Airiston "kelmi" on varsin monimutkainen tapaus
- Anonyymi
Syyttömänä vangitut josta Yle on tehnyt jutun
Suomi haluaa pitää oikeusjärjestelmän tehokkaana. Viulut maksaa syytön – vapaudellaan.
https://yle.fi/uutiset/3-10775373 - Anonyymi
Tutkinnan edetessä ja medialta saatujen tietojen mukaan esimerkiksi Airiston Helmen omistajalle ja asianosaisille ei ole pankeista annettu avata pankkitilejä jotta maksut,verot ja muu yritykselle tärkeät pankkiasiat olisivat hoituneet.Monet venäläiset jotka ovat ostaneet huoneistoja tai kiinteistöjä Suomesta niin pankkitilien avaaminen Suomessa on ollut vaikeaa koska yhtiövastikkeet,sähkölaskut ja muut maksut on hoidettava ja ilman tiliä on melkein mahdotonta suoriutua maksuista.Monilla asiat eivät hoidu muuten kuin naapurien tai tuttujen avulla joilla on pankkitili Suomessa ja se ei ole pitkän päälle kestävää kehitystä jos Suomi haluaa työntekijöitä tai asunnon ostajia jatkossa ulkomailta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996806Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096540SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614841Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943764Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963701Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663582Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103412Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03130Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil61959Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161539