Omassa RAV4:ssa tuli -20 asteessa ulkona seistyään ja startatessa tällaiset herjat:
Tarkista moottori. Vie auto huoltoon.
Hybridijärjestelmän toimintahäiriö. Vie auto huoltoon.
PKSB-järjestelmän toimintahäiriö. Vie auto huoltoon.
Lisäksi oranssi moottorivalo palaa.
Ei käynnistynyt eli vaihteen päällelaitto ei saanut autoa liikkumaan. Kokeilin 5 kertaa samaa ja lopulta ready-valo syttyi ja pääsi matkaan. Soitto Toyotan tiepalveluun sanoi että ajoa voi jatkaa mutta huoltoon pitää arkena heti tilata aika.
Nyt sain selville autostadium-foorumilta että samoja ongelmia ollut Corolla 2.0 hybrideissä ja tässä uusimmassa korimallin RAV4 hybridissä, ja syynä viallinen rele. Osa joudutaan tilaamaan Belgiasta eli aikaa menee kun komponenttien saaminen vaikeaa koronan hidastettua tuotantoa. Jos relettä ei vaihdeta auto jättää jossain vaiheessa tielle!
Ohje kaikille: jos tuo varoitus pompsahtaa mittaristoon, varatkaa aika heti korjaamolle molle. Pyytäkää huoltoneuvojaa näyttämään moottoritilasta releen sijainti, kuulemma matkan katketessa pakkasella relettä voi lämmittää kädellä jolloin se taas toimii jonkin aikaa. Tärkeä tieto jos on reissussa korpitaipaleella!
Toyotan luotettavuusmaine koki kohdallani nyt kolauksen, ja taidan kokeilla muuta merkkiä kun tämän saa kuntoon.
Tarkista moottori. Vie auto huoltoon.
Hybridijärjestelmän toimintahäiriö. Vie auto huoltoon.
PKSB-järjestelmän toimintahäiriö. Vie auto huoltoon.
Lisäksi oranssi moottorivalo palaa.
Ei käynnistynyt eli vaihteen päällelaitto ei saanut autoa liikkumaan. Kokeilin 5 kertaa samaa ja lopulta ready-valo syttyi ja pääsi matkaan. Soitto Toyotan tiepalveluun sanoi että ajoa voi jatkaa mutta huoltoon pitää arkena heti tilata aika.
Nyt sain selville autostadium-foorumilta että samoja ongelmia ollut Corolla 2.0 hybrideissä ja tässä uusimmassa korimallin RAV4 hybridissä, ja syynä viallinen rele. Osa joudutaan tilaamaan Belgiasta eli aikaa menee kun komponenttien saaminen vaikeaa koronan hidastettua tuotantoa. Jos relettä ei vaihdeta auto jättää jossain vaiheessa tielle!
Ohje kaikille: jos tuo varoitus pompsahtaa mittaristoon, varatkaa aika heti korjaamolle molle. Pyytäkää huoltoneuvojaa näyttämään moottoritilasta releen sijainti, kuulemma matkan katketessa pakkasella relettä voi lämmittää kädellä jolloin se taas toimii jonkin aikaa. Tärkeä tieto jos on reissussa korpitaipaleella!
Toyotan luotettavuusmaine koki kohdallani nyt kolauksen, ja taidan kokeilla muuta merkkiä kun tämän saa kuntoon.
Vastaukset 208
Vanhimmat
Sulla on akku tyhjä
Kyseessä on rele-vika. Rele on väärin tehty. Se hajoaa jo 20:n asteen pakkasessa ja jättää autot lopulta tielle. Jenkeissä ja Kanadassa ongelmasta tiedotettu useilla Rav4-palstoilla.
Tielle jäämisen voi estää kätevä tee itse mies lämmittämällä relettä esimerkiksi hiustenkuivaajalla.
Pitäisikö akkukäyttöinen hiustenkuivaaja olla hybriditojon vakiovatuste?😆
Ei ole tiedotettu yhdelläkään palstalla.
Eihän sitä Suomesssa tiedoteta, eikä Kanadassa suomeksi.
Niin tekee.
Missä?Moottorintiellä -25 pakkasessa?Luoja auta🤦♂️
Tottakai 😂
Voiko sen korjata nippusiteellä kuten vag-tehtaalla?
Vag ensiapu kaikkiin vikoihin on lisätä litra öljyä.
Eurooppalaisen Ali hankkijan tekemä rele Toyotalla ei ole osan kanssa mitään tekemistä mutta Toyota kantaa vastuun ja korjaa belgialaiset suunnittelu virheet
Halpuutuksen piikkiin.
Tuo vika on esiintynyt sekä Japanissa tehdyssä uusikorisessa RAV4 hybridissä että Briteissä tehdyssä 2.0 hybrid-Corollassa. Ei kai eurooppalainen alihankkija vie releitä Japaniin, vai?
Samoja osia käyttää ja jäljet johtaa eurooppalaiseen ali hankkijaan jonka virheitä Toyota joutuu korjaamaan ja tekee sen kun välittää asiakkaistaan
Tämä ilmiö on esiintynyt jo vuosi sitten. Jos Tojota välittäisi asiakkaistaan, se olisi tehnyt takaisinkutsun ja vaihdattanut releen, ja uusimmissa se olisi jo tehtaalla korjattu. Laatu kusee.
Kun käyttää kaikkein surkeimpia osia ja elektroniikkaa, niin noin siinä väistämättä käy useammin kuin kunnon osilla. Aika jännä kun yrität siirtää suunnittelun ja toteutuksen virheet jonkun muille kuin Toyotalle. Oletko noin pettynyt ja epätoivoinen Toyotan laadun suhteen? No se on vain järkevää alkaa olla kriittinen halpuutetun tuotteen ollessa kyseessä. Ja muista myös ruoste!
VAG:n kiinalainen tehdas toimittaa paljon osia eurooppalaisiin kansanvaunuihin!!!
Sitä se halpuuttaminen teettää, kun ostetaan komponentit mistä halvin tarjous tulee.
Puheena oleva rele on kyllä ihan Toyota merkillä varustettu ja valmistajana on Denso!
Kiinalaisen alihankkijan , Tojotan laatuvaatiimusten mukaan valmistettu rele .
Ai, en tiennytkään, että Denso on eurooppalainen. Aina voi oppia uutta!
Taattua itälaatua, kuten takatan ilmapussukat ja japsien ydinvoimalat!
Ettei vain kuitenkin tulisi sama osa kaikille Kiinasta?
Ehkä Toyotan kiinalainen alihankkija toimittaa saman osan niin Kiinan tehtaille, kuin Japanin, Eurooppan ja USA:n tehtaille.
Voi sen valmistaja olla Denso, mutta valmistettu Kiinassa.
Sitä se teettää.
Mielummin vaihdatan jonkun releen autooni valmistajan piikkiin vs. mäntäremontti joka muuten on tullut teetettyä 2.0t vag romuun ja omalla rahalla kun takuu oli mitä oli.. Paskaa!
Jaa. Siis mieluummin jäät tielle ja tilaat hinausauton, kun lisäät ajoittain öljyä koneeseen mutta matka jatkuu? Jepjep....
Mielummin vaikka hinaten releen vaihtoon kuin omasta pussista moottoriremontti. Mutta mielipide on jokaisella.
Näin hyviä on Toyota Hybridit oikeasti.
https://youtu.be/XUb4SBPscNE
Öljynkulutusremontit eivät mene huolletuissa autoissa asiakkaan piikkiin kokonaan .
Sulla ei sitten huoltokirja ollut kunnossa , kun maksumieheksi jouduit . Eräänlaista halpuutusta sekin !
Ei se goodwill loputtomiin riitä.
Vrt. D4D pommikoineiden kansipahvit. 7 tai 8 vuoden ikään ja 180 tkm asti sai uuden moottorin. Tämä D4D kun on ns. kertakäyttömoottori. Kansipahvia ei tehtaan ohjeiden mukaan voi vaihtaa erikseen, vaan pitää vaihtaa koko moottori. Tätä kaunisteltiin kutsumalla operaatiota puolimoottorin vaihdoksi. Koska laturi, vesipumppu yms. apulaitteet otettiin talteen vanhasta moottorista ja asennettiin uuteen.
Tietenkään huollossa ei ikinä neuvottu käyttäjiä vahtimaan jäähdytysnestettä yms jotta vika olisi havaittu mahdollisimman pian. Hys hys vaan ja toivottiin, että aika/km raja tulee vastaan. Rajan ylityttyä merkkiliikkeestä sai vain paskaiset naurut. Omaan piikkiin kustannettuna yli 10 000 € remontti.
Datsunilla sama tyyli soikeiksi menevien sylinterien (> hurja öljynkulutus) kanssa.
Ja nyt on 2,0 l hypetysmoottorin kaverina lämmönvaihdon, joka saattaa sanoa poks heti kun 3 v takuu päättyy. 1. omistajalle remontti saattaa vielä mennä goodwillina, mutta seuraavalle ei... ei ainakaan ilman isoa tappelua.
Ja vaikka goodwillina korvattaisiin osat tai työ tai sekä että (yhteensä 5000 € keikka), niin tohlon omistaja kärsii omissa nahoissaan sen, että on kuukauden päivät ilman autoa (kun ensin tutkitaan, sitten väännetään kuka maksaa ja mitä ja lopulta pääsee korjausjonoon).
Tänään vikailmoitukset iskivät näyttöön ja auto hyytyi lopullisesti ja se oli hinattava korjaamolle. Uuden Rav4:n vetäminen hinurin lavalle keräsi suuren hurraavan yleisön. Rav4:sta tuli kerralla hyvin kuuluisa.
Et sitten ladannut sitä 12v akkua.
Autossa on Defan akkulaturi mukana moottorin- ja sisätilanlämmitinpaketissa, merkkiliikkeen kautta. Silti relevika pukkasi päälle.
Mulla tasen on autissa webasto lämmitys ja akkulaturi.
Köytän joka päivä aamulla ja illalla tunnin. Ei riittänyt pitämään akkua kuosissa.
Ihmeen paljon toyotan aku kulutaa . Ravissa kuulemma nelisenkymentä y ietokonetta ja sehän sitäm virtaa syökin.
Viallisen releen voi saada lyömään pääle ihan vakka takaluukkua kolistelemalla.
Rele on oikealla kotelossa akun kanssa .
Huollossa neuvoivat irroittamaan releen pakkasöiksi siälle taskuun ja samalla se estää hyvin auton varastamisen kin tehokkaasti.
Tyotan pojille neuoisin korvaamaan ko releen kontorila niin kun sähköteknikassa kun rele on liianheppoinen osaa päävirtapiirissä .
Taitaa olla radiputkia niissä tohjon tietokoneissa. Vanhaa, luotettavaa tekniikkaa.
Ja navigaattorin kartat reikäkortilla ;-D
"Rele taskuun pakkasyöksi " On Tojossa keinot ja konstit 😊
Onhan touhua!
Tojo ota ota ota ota. jos et et et et mut mut muuta saa.
En ota!
Tuon tarinan saa uskoa ken haluaa. Ei sulla ole mitään Toyotaa. Yrität vain keksiä tarinaa muka Toyotan vioista, joita todellisuudessa ei ole. Harmittaako kun Vokkelo taasen hajosi ja täytyi hinurilla viedä korjaamolle.
Haista sinä huilu. En ole koskaan törmännyt muissa merkeissä tällaiseen fanatismiin kuin Toyotan kohdalla. Kun soitin itsekin tähän ongelmaan törmänneenä Toyota Infon tiepalveluun, eivät muka olleet koskaan kuulleetkaan tällaisesta. Merkkihuollossa (Koillismaa, Kuusamo) taas tiedettiin useita tapauksia. Osa omistajistakin on "sokeita" Trumpin kannattajien tapaan eli eivät hyväksy että on vikoja. Outo fanaattisuus.
Minulla on aikoinaan ollut muutamia Volkkareitakin, eikä niissä omistusajallani (3 v.) ollut vikoja edes parjatussa DSG-laatikossa. Toyotan hybriditekniikka kiehtoi uteliaana ja muutkin ominaisuudet olivat koeajoilla mukavat joten päätin kokeilla nyt Toyotaa, ja tarve maavaralle ja nelivedolle tuli kesämökin myötä. Vaan vika iski sitten ja tielle jäi lopulta.
Eihän tuossa mitään ihmeellistä ole jos nykyajan auto jättäisi tielle. Merkistä riippumatta ovat niin täynnä tekniikkaa että ”pikkuisen bitti poikittain” niin siihen jää. Kenenkään on täysin turhaa väittää että jotain merkkiä ei koskaan tarvitsisi hinata. Suomalaiset autofanaatikot ovat lähes maailman typerintä porukkaa tällä palstalla.
Toyotan kohdalla tielle jättäminen on kuitenkin erittäin harvinaista. Sen todennäköisyys on samaa luokkaa kuin päävoitto lotossa. Niitä on vain muutama vuodessa koko Suomessa. Muita merkkejä hinaillaan alvariinsa. VW:n tekeleet on enempi korjaamolla kuin ajossa.
"Niitä on vain muutama vuodessa koko Suomessa".
Sinulla on ilmeisesti oikein salaista tilastotietoa Toyotan tiellejäämisten vähyydestä.
Toyotalla nuo "bitit" on vaan isoja ja yleensä lopullisia, kuten ruoste ja surkeat ominaisuudet.
Hihii, voi sinua onnetonta omapoikaa.
Minä näin mm. perjantaina Toyotan hybridiä joita vietiin hinurin lavalla pajalle, toinen oli Auris ja toinen tuore Corolla. Ilmeisesti muut eivät ole uskaltaneet edes lähteä liikenteeseen, vaan Toyotavaarit jäivät sisälle lämpimään ja siirsivät markettireissun tuonnemmaksi.
Vaikka olisikin niin nyt keskusteltiin auton tielle jättämisestä ja hinauksesta. Oletko yksinkertainen kun et älyä lukemaasi? En ole vielä 30 vuoden autoiluhistoriani aikana nähnyt yhtään autoa hinattavan ”äkillisen” ruosteen takia..
Mitähän toyotan omistajat saavuttaa tuolla vikojen peittelyllä ja väheksymisellä? Korkeintaan huonompaa laatua. Luulisi, että kannattaisi nostaa kunnon äläkkä, jos vikoja on. Toyotan vahvuus on nimenomaan luotettavuus, muissa ominaisuuksissa se antaa toisille merkeille kyllä tasoitusta.
Kun alusta pettää ja repeää irti ruosteisesta korista, niin hinuria tarvitaan. Näitä tulemme varmasti tulevaisuudessa näkemään muiden vikojen lisäksi.
Kirjoitin siksi isommista ongelmista kun tuo yksi yritti kovasti väheksyä relevikaa ja alkoi puhua biteitä.
> Mitähän toyotan omistajat saavuttaa tuolla vikojen peittelyllä ja väheksymisellä?
Ei tollolootan omistajilla ole vaihtoehtoja! Tolloloota ei enää pitkään aikaan ole ollut edullinen ja se on ajo-ominaisuuksiltaan, muotoilultaan (pokemonin irvistys -japsihorroria päätä, sisällä muotojen ja materiaalien sekamelskaa) selvästi keskitason alapuolella.
Silti tojopapat esittävät olevansa järkiautoilijoita. Pitää kehuskella omaa (=lahkon määräämää) valintaa järkeväksi, koska "lähtee käyntiin pakkasessakin" (ei ole polttoaineensuihkutuksen yleistyttyä tässä ollut enää haasteita 25 vuoteen) ja "ehottoman luotettava".
Jos tämä kovin mainostettu ylivertainen luotettavuus osoittautuu valheeksi, niin silloin katoaa mielekkyys koko vanhanaikaisen itäauton hankinnalta. Ei tojopappa kestä sellaista ajatusta -> turvaudutaan helppoon ratkaisuun, ummistetaan silmät tosiasioilta ja kehitellään loputtomat määrät satuja siitä, miten muissa merkeissä on pakko olla vielä enemmän vikoja.
Mistä keksit että olisin väheksynyt juuri Toyotan relevikaa? Käsittääkseni en maininnut Toyotaa laisinkaan vaan totesin nykyään merkistä riippumatta mahdollisen vikaherkkyyden liittyen elektroniikkaan. Huomaa että kovinkaan moni kirjoittelijoista ei ole ollut uuden auton omistajia kun tällaiset viat tuntuvat isoille jutuille. Arkipäivää uusien mallien alussa. Oletko montakin kertaa nähnyt alustan repeävän irti liikenteessä? Niinpä niin..
Uudet Rav4:set jättävät tielle. Syynä on pakkasoloihin soveltumattomien halpisosien käyttö.
Pitää olla typerys jos kuvittelee että jokin taho (autovalmistaja) ostaisi kalleimman osan.. kaikki bisnes perustuu halpaan valmistushintaan ja mahdollisimman korkeaan myyntihintaan. Money Money! Joskus osuu heikkolaatuista paskaa joukkoon! Normal!
Äsken ajoin hinausauton perässä,jossa oli uudehko Audi A3 kyydissä. Audissa valot päällä himmentyen välillä. Hassun näköistä menoa.
Tollolootalla on koko auto poikittain näin talvikelillä.
Kokeilitkonuseita kertoja .
Taru kertoo että kun yrittää käynnistää noin viisi kertaa auto ymmärtää että on tosi kyseessä ja on käynnistyttävä .
Ohitaa vika tilatilat ja ajo jatkuu.
12 vuoden puhkiruostumattomuustakuu!
Se on myös niin, että jos tieto nykyisestä laadusta leviää liikaa, voi jäädä panttimaksu saamatta vaihdossa seuraavaan Toyotaan.
Tottakai muissa merkeissä on aina enemmän Toyotan vikoja.
Toyota, ei vian vikaa!
Ei vaan ainoastaan ominaisuuksia.
Ja isossa huollossa ne korjataan isolla rahalla.
Aivan! RAV:ssä on paljon hyviä ominaisuuksia, jonka takia se on suosittu. Se on parhaita talviautoja. Moni paljon kalliimpi ei pärjää Toyotalle talviominaisuuksissa. Hallittavuus on sen yksi valtti ja myös ajo-ominaisuudet. Muutenkin ominaisuuksissa paljon edellä kilpailijoitaan.
Luehan tulevasta TM:stä kuinka hallittava RAV4 on. Ajonvakautus päällä ei taivu väistökokeessa. Ajonvakautus poissa käytöstä, auto poistuu tangentin suuntaan ja löytyy ojasta. Ainoana autona talvitestin valikoimassa. Päsee lukemaan jo nytkin. https://tekniikanmaailma.fi/tm-talviauto-2021-paivakirja/
Siinä sitä on Toyotalle talviominaisuuksia.
Luotto myyjä sanoi että voit luottaa ladattavaan Raviin. Juotiin aromikkaat kahveet, mehevät voi silmä pullat ja selattiin upeaa esitettä. Istahdin halli Raviin ja ihastuin samoin emäntä. Kirjoitettiin nimi tilaus paperiin.
Voi olla ja onkin niin kuin kaikissa merkeissä. Ja toisekseen mitä sitten vaikka olisikin? Se kun on täysin normaalia että tekniikassa kuin tekniikassa on ongelmia toisinaan.
Ainoastaan tavuviivat enää puuttuu.
Toyotassa ei ole ajo ominaisuuksista tietoakaan. Umpisurkea jyrä joka tahtoo puskea ulos joka mutkassa, näin 3 vuoden rav4-ajokokemuksen perusteella.
Nyt autona 2019 rav4 hybridi, aiempaa kokemusta 4 upouudesta fordista, ja ajettavuus jos arvioidaan 1-10, saa toyota arvosanan 2, kun taas ford saa arvosanan 9.
Ajettavuus kuin yö ja päivä.
Mutta laatua ei Ford ole nähnytkään.
Toyota ei ruostu niin helposti ja muutenkin viat aika pikkuruisia,
kun taas jokaista uutena ostettua fordia saanut käyttää takuukorjauksessa/vaihtaa pois kun ei takuu toimi ja laatu on vain iso vitsi.
Ford Fiesta Vignale edustusmallin ovet ruostuivat 1,5 vuodessa, ja fordin takuuseen saa ovet ainoastaan uudelleen maalattua, mutta kauankos kestää heppoinen maalipinta suomen tieoloissa, ei varmasti edes takuun aikaa.
Ei saa uusia virheettömällä sinkkipinnalla olevia jotka kestäisi ruostumatta edes jokusen vuoden vaikka kyseessä selkeä valmistusvirhe.
Fordin takuu on ISO VITSI! = ei ole takuuta.
Laadusta ja fordista ei voi edes puhua samassa lauseessa.
Uusimmassa Ford Pumassa surullisenkuuluisa kaksoiskytkinlaatikko, josta jokainen insinööri totesi ettei toimi (vieläkään, vuosien kehitystyön jälkeen) ei kannata asentaa autoihin, vaan myyntimiehet voitti ja laatikko tuli autoihin.
100km/h vauhdissa jäisellä tiellä laatikko lyö yhtäkkiä tasaisessa matka ajossa 1-vaihteen silmään, kone huutaa hunajata sekunnin kunnes vaihtaa isommalle. Jos ei ole tukeva ote ratista/satut olemaan mutkassa, lähtee auto ojaan.
Led umpiot vuotavat vettä sisään, jne yms.
2 kertaa tehdaskorjauksessa eikä mitään vikoja korjattu, todettiin vain että "tällä rahalla, 35 000e, ei parempaan pysty".
Fordia ei kannata nykypäivänä ostaa mistään hinnasta, laatu samaa kuin 90 luvulla jolloin esim ovet ruostuivat taukoamatta.
Toyota ei ruostu, mutta täynnä pikkuvikoja. Kattokaiteet vuotaa auton sisälle, releet ei kestä pakkasta jne.
Kannattaa ostaa potkukelkka, ja liittyä Kuopion potkukelkkapataljoonaan.
Toyotalla on ammattitaitoisin ja kokenein moottorinvaihtohuolto.
Ainakin kokenein.
Harjoitus tekee mestarin.
D4D pommikoneet ovat taatusti tarjoneet riittävästi tilaisuuksia harjoitella. Menee varmaan F1 tyyliin jo ao moottorin kannentiivisteen vaihto (lue: kertakäyttömoottorin vaihto).
Sanoisin että konsernin huoltoliikkeessä myös sujuu moottorien korjaukset.. Joskus jopa muutamia mäntäsarjoja voineet vaihtaa.. Buahahaa!
Kyllä kaikkea ne osaa, ovathan he koulun käyneitä ja koulutettuja asentajia.
Entä sinä?
Toimin teknisenä johtajana (Technical Manager) energia-alalla. Kerro toki oma toimenkuvasi?
Toimin teknisenä johtajana (Technical Manager) energia-alalla. Kerro toki oma toimenkuvasi?
***********
Tuo lausumasi ei ollut oikein viisas. Tällä Manager-tittelillä on Suomessa erittäin surullinen kaiku. Nokian ollessa maineensa huipulla tuotekehityshommissa koottiin paljon projekteja, joissa oli mukana 8 - 10 erilaista Manageria ja vain 2 - 3 osaavaa suunnittelijaa. Nyt me kaikki näemme sen, mihin tämä Managerien liiallinen ihannointi lopulta johtaa.
Sähkökaupassakaan ei kannattaisi liikaa ihannoida näitä korskeita Managereita. Jos useita konerikkoja tulee samaanaikaisesti ja naapurimaista loppuu sähkö, niin taatusti sähköautot jäävät lataamatta. Eikohän se riitä, että sähköhommissa Suomessa on vain insinöörejä ja asentajia, ja jätetään suosiosta tämä Manageri-kikkailu vähemmälle huomiolle (=SOME-ihmisille).
Kerro nyt oma toimenkuvasi? Nokia on ollut ja mennyt ja nyt eletään nykyaikaa. Minulla on suunnittelukokemusta noin 12 vuotta, jonka jälkeen toimin projektipäällikkönä 4,5 vuotta ja siitä siirryin tekniseksi johtajaksi. DI taustalla olen uraa tehnyt.
Technical Manager? Salli mun nauraa. Nykyajan pöhkössä työelämässä keksitään pöljiä titteleitä pöljille tyypeille, joiden "asiantuntemus" saa hommat kusemaan ja laatu paskaa. Samaan kategoriaaan laitan kaikki "asiantuntijat" (ja niiden kehitelmät kehittämisasiantuntija, erityisasiantuntija jne). Meillä töissä nämä tittelit ovat käytössä ja voi hitto miten typerää ja laaja-alaista näkemystä omaamattomia kyvyttömiä tyyppejä noita nimikkeitä kantaakaan!
Autoalalla sama sairaus nykyisin, ja esimerkiksi tekniset ongelmat (tyyppiviat, lastentaudit jne) korjataan siksi nii-in hitaasti ja surkeasti.
annas kun iiiteeeeee tulee niin suomi lakkaa liikkumasta
kylmyys ja VW ei sovi yhteen
Hitler jumitti Moskovan pakkaseen
Ja liittyy mihin??
Maailman suurin autovalmistaja Toyota jyrää myynnissä myös Suomessa.
Muille jää pieni osa hippohiihdoissa kun kasetti ei kestä ja tekevät rimpuloita sekä vikaherkkiä kulkuneuvoja, näin se vaan on.
Sama kävi itselle. Mikäli pakkasta on yli 10 astetta ja autolla ajetaan lyhyttä ajoa, niin releeseen tullut kosteus jäätyy ja jättää releen kontaktit kiinni.
Lauhalla kelillä ongelmaa ei ilmene.
Miten täysin suljettuun releeseen pääsee kosteutta? En ole ennen kuullut tuota selitystä.
Oletko kuullut kondesiosta ja lämpötilojen nopeasta ja suuresta vaihtelusta ja Toyotan tavasta hankkia halvimmat osat?
Itseasiassa ne kontaktit palaa kiinni toisiinsa.
Tässä on ulkomaisen RAV4-foorumin tietoa asiasta, ja kuva releestä (harmaa mötikkä). Ongelman ydin lienee akun ja releen pöljä sijainti tavaratilan sivussa RAV4:ssä ja 2-litraisessa hybridicorollassa, missä se on kylmässä ja kosteassa. Esim. Toyotan 1.8-hybrideissä ongelmaa ei ole, koska niissä akku sekä rele ovat moottoritilassa joka siis ajon aikana lämpenee ja ilmavirtauskin osaltaan kuivaa paikkoja.
https://www.rav4world.com/threads/igct-relay-location-for-cold-weather-issues.304625/
Mistä suljettuun koteloon pääsee kosteutta?
Sitä sopii kysyä! On niitä kosteushaittoja Toyotalla ollut ennenkin. Esim. Avensiksen pysköintijarrun sähköinen toimilaite on susi. Kosteus pääsee boksiin ja hapettaa piirilevyn liitoksia, aiheuttaen laitteen toimimattomuuden. Ihanan kallis vika, jonka kanssa ei voi loputtomiin elää kun on pakko toimia katsastuksessa. Uuden hinta asennettuna yli 2000€. B-osana tätä ei juuri saa, koska lähes kaikki ovat viallisia ja kysyntä ylittää moninkertaisesti tarjonnan.
No jis e i autorelet t ä ole pi t änyt kösissään niin ei varmaan tajukaan.
Tuollaisen yhden relen hinta on noin kympin.
Selaisia vois olla varalla vaika useempiakin.
Eli alimittaiset kontaktit ilman kipinäsuojausta, näin suomeksi sanottuna. Isommat kontaktit ja konkka väliin, niin kestää isältä pojalle.
Kannattaa kokeilla vag tuotteita niin tulet yllättymään miten onkaan ihsnaa omaan laskuun korjuutella vikoja ja niitä on paljon. Nytkin pihassa seisoo touran diesel joka ei käynnisty. Monivikainen vw touran. Toyota sentään korjaa tehtaan piikkiin muiden suunnitelemat virheet ei asiakas maksa ja toyota sentään toimii. Voit mennä nyt autokouluun ja hankkia sitten auton.
Seuraava on VW, tämä reletemppuilu on syvältä. Omaani se vaihdettiin viime talvena mutta nyt taas temppuilee -15 asteesta alkaen, lauhemmalla kelillä ei. Eli releen vaihto ei ratkaissut ongelmaa! Auto 2019 Corolla 2.0 touring sports Style. Taas viikon päästä luvassa kovempia pakkasia. Kyllä kiinnostaa seuraavaksi autoksi Golf variant.
Kerrohan tarkemmin tästä vaihdetusta releestä ja siihen liittyvistä oireista? Terveisin Toyotan mekaanikko.
Auto ei mene ns. virtatilaan nappia painamalla vaan tulee herja hybridijärjestelmän viasta, samoin pukkaa tekstiä että ohjaustehostin ei ole käytössä jne. Ready-valo (vihreä) ei syty, ja vaikka vaihdekepistä saa esim. R:n päälle, auto ei liiku. Kun monta kertaa painaa virtanappulaa, niin ensivaiheessa auton saa ready-tilaan ja matkaan pääsee, mutta herjateksti jää mittaristoon. Esiintyy alle -10 asteen pakkasilla, varmimmin -14-15 ja sen alle. Kun lauhtuu yli -10:een ei esiinny omassani lainkaan. Luotto autoon menee silti koska hirvittää maamme talvessa epävarmuus jos pakkanen kiristyy. Rele vaihdettin mutta nyt siis tänä talvena sama ongelma.
Miksi ainostaan tojota ja VW on vaihtoehtoina, ikäänkuin muita merkkejä ei olisi saatavana?
Eikö teillä koulutuksessa kerrottu, vai etkö ollut paikalla?
K-auton myyjät kirjoittelee täällä joutessaan.
Se on tyypillinen rasvanäppi jolle koulutuksen tärkein anti on saunaillan ilmaiset kaljat!
Hyvä talviauto skooda. Dsgee vaihrettii takuuseen, maksoi vaan 3700€
Mikä takuu se on jos itse joutuu maksaan?
Vag-takkuu, käättäjän virhe.
Toyotan omapoika, miksi olet olemassa?
Toyotan takuu sentään toimii ilmaiseksi,ja on pidempi kuin VW- tuotteissa.
Sille takuulle tuleekin käyttöä. Eli siinä mielessä hyvä investointi.
Pitää vain muistaa laittaa pommi kiertoon ennen takuun päättymistä. Onneksi riittää hulluja ostajia, jotka moisen haluavat vaivoikseen.
Voi toimiakin, mutta on vain reilun vuoden minun ajoillani. Ei jatkoon!
No mulla aivan samaa vikaa.
Luulin että akku on loppu.
Mutta einolekaan
Onko sulla tietoo mikä rele on kyseessä ja missä sijaitsee.
Mistämsait tietoo ko. Vaiasta . Onkohan ihan normi autorele.
Jos kerran b oi lämmittä sormin.
Tiedosta kiitollinen
Päärele meni, kasetti hirtti kiinni ja jäin hippokisoissa kakkoseks.
Terkuin vaginisti
Parempi vaginisti kuin tojotismi. Volkswagen vaann paree. Näin se on. Toistan. Näin se on.
Releet kotiin yöksi lämpiämään, ei ongelmaa.
Eikö teidän tojotahuoltajien kannattaisi tivata maahantuojan organisaatiosta tämänkin vian korjaustietoa, eikä täältä nettisaitilta.
On tivattu! Vastausta ei saa tai siis vastaus on sellainen, että pahoitellaan ongelmaa ja että on selvittelyssä. Kuulemma tulee sitten aikanaan takaisinkutsu tai määräaikaishuollossa korjaus, jos tuohon pysyvä korjaus löydetään. Releen vaihto uuteen ei ratkaise kuulemma ongelmaa, vaan vika palaa talvikelissä uudelleen. Corolla 2.0 hybrid on kesäauto.
Ei vuoden vaan puolen vuoden (kesäajan) talviauto.
Ihmettelen miten ei Tekniikan Maailman talviautovertailussa Lapissa 2-litran Corolla oireillut tuon releen osalta? Liekö maahantuoja maksanut lehdelle voitelurahaa?
Viime vuoden tavitestin aikana ei ollut kunnon pakkasia.
Muistaakseni lämppäritesti tehtiin -7 C pakkasella, Toyotan onneksi.
Toyota on hyvä talviauto, jos ei ole pakkasia eikä paljon edes lunta.
Hyvä auto seisomaan eläkeläispapan tallissa tai vintin ylisillä.
Britanniassa ja kandassa oli
Autot hyytyi siellä .
Vika tiedossa muta ei suomessa osattu englan y ii vain japanii.
Eikö ne muut testin autot pärjänneet edes -7° lämpötilassa?
Taskulämmin rele toimii.
Voisko releen kohtaan asentaa lämpöpuhaltimen, siihen akkukoteloon tavaratilaan? Lämmittäisi ja kuivaisi releen.
Boi mutta riittä kun kopistelee akkukoteloa se saa releen toimimaan.
Tai odottele vähän aikaan .
Matala akkujännite lyhyt ajo t t uovat myö osa tuskaa releen vetojänniteeseen.
Vois !
Työajoiltani muistan yhden tapauksen, jossa kummallinen toistuva relevika häiritsi yhden tärkeän laitteen toimintaa. Todettiin, että vetokelassa ei ollut vikaa, joten rele näytti toimivan normaalisti. Lopulta huomattiin, että releen kärjet eivät aina tehneet kytkentää, vaikka niissäkään ei näyttänyt olevan vikaa.
Tarkemmissa tutkimuksissa selvisi, että releen kärjet likaantuivat nopeasti. Releen kotelon muovikuoresta haihtui jotakin liuotinainetta, joka muodosti releen kontaktikärkiin eristävän pinnoitteen, jolloin kärkien kautta ei virta enää kulkenut. Ilmiön teki vielä pahemmaksi se, että kärkien kautta kulki suhteellinen pienjännitteinen ( 12 V) pieni ohjausvirta, joka ei pitänyt kärkiä puhtaina. Jos kärkien kautta olisi kulkenut suurempi virta, niin kärjet todennäköisesti olisivat pysyneet puhtaina ja kontakti olisi aina tapahtunut.
Tässä Tojotan tapauksessa tulee selvittää se, kuinka suuri virta kärkien kautta normaalisti kulkee. Samaten pitää jossakin labrassa tutkia se, ettei releen suojakotelosta haihdu mitään liuotinhöyryjä, jotka kylmässä lämpötilassa muodostavat kärkiin eristävän pinnoitteen. Tätä tutkimusta ei pystytä tekemään edes merkkikorjaamoissa, vaan releen valmistaja on laitettava asialle.
Induktiivisen kuorman katkaisu releellä saa aukeavien kärkien väliin aina pienen "valokaaren" kun induktanssiin latautunut energia purkautuu. Tämä turmelee kärjet tai saa ne hitsautumaan. Diodi rinnalle tms voisi auttaa.
Kiitos asiallisesta teknisestä kirjoituksestasi, tunnut tietävän tästä maallikkoa enemmän! Miten lie kosteus/kondensaatio, voiko vaikuttaa? Mietin tässä tuota Ravin ja 2.0 Corollan akun ja releen sijaintia eli on siellä tavaratilan sivukotelossa kannen alla, eli tiivistyykö tilaan liikaa kosteutta ja uskaltaisiko sinne asentaa kaikista autotarvikeliikkeistä saatavan kosteudenpoistajan (pussi jonka sisältö sitoo ilmankosteutta itseensä estäen myös auton sisätilojen ikkunahuurtumiset)? Okei, hätäapu toki, mutta auttaisiko talviaikana ennen kuin tehdas löytää ratkaisun?
Diodi rinnalle laitetaaaån relen vetokäömin yli vasta jännitteeseen ei kuorman elikkä kosketinkärkien yli.
Edisonni
Luultavasti vika on vaan pakkasen tuomasta kankeudesta relessä ja ravin heikkonn akkuun .ravissa uusisa akku joutuu koville. Kun. Autossa kulemma nesenkymmen y ä y itokonetta ja mo o ttorikaan eii aina käy kun se vaan osan ajasta lepäilee. Tällöin pikku akku ei lataudu..
Kyllä tuo vika on tiedossa kanadassa ja briteissä viimevuodelta mutta ilmeises t i sumen toyotalla ei osaa englantia bain japania k j n vika tuli yllätyksenämtänne ilmsa y onmuutoksen tuhoaman pohjolan.
Tai vag konserni on sabotoinut sähköposteja.
Jo autoilun alkuhämäristä on katkojan kärkien suojaamisessa käytetty pientä kondensaattoria. Toimii myös releissä.
Kiitos erittäin asiallisesta viestistä. Meillä sama tilanne, Rav4 lähti huoltoon.
Ei ole mulla relevikoja ollut, eikä mitään muitakaan vikoja. Toyota on tosi luotettava.
Pakkasella auton käynnistyssofta saa liian hitaasti vastauksen hidastuneilta toimielimilta, releet yms ja päättelee sen perusteella jonkin olevan vialla. Softaa pitäisi korjata.
Ongelman ydin on maahantuojan mukaan se, että rele ja akku sijaitsee näissä malleissa takalootan sivussa ja siellä on myös ilman poistokanava. Kostea ilma käy releeseen ja tekee häiriön. Releen valmistaja on jo 2020 uusinut releen ja se pitäisi olla uusinta mallia 2/2020 tuotannosta alkaen, mutta viallisia releitä on silti ollut joissakin yksilöissä. Tutkivat par aikaa relevalmistajalla missä vika ja mikä ratkaisuksi.
Samat temput teki Corolla 2.0 hybrid nyt jo toistamiseen! Huolto levitteli käsiään ja neuvoi tilaamaan hinausauton jos ei enää pääse liikkeelle.
Sen siitä saa, kun ostaa tuollaisia tietokonehybridiautoja jotka kaikenlisäksi on Toyotan valmistamia. Ihme jos toimii tuonkaan vertaa! Oma neuvoni on ostaa seuraavaksi hieman iäkkäämpi saksalainen laatuauto jossa ei ole ylimääräisiä herkästi vikaantuvia osia. Ilmastointi saa olla, mutta sitä nykyaikaisemman osat ovat lähes jokaiselle tarpeettomia. Itsel ilmastoimaton 1993 mondeo ja hyvin sillä yhä pärjää.
Just aamulla katsellin että vanha Mondeo oli hyytynyt Hervannan liittymän jälkeen. Eipä niitä enään muuten näy kun kaikki alkaa olla maatuneet.
"Audi, jonka hinaustapauksista peräti 40 prosenttia liittyy moottorivikaan. - Audi - Suomi24 Keskustelut" https://keskustelu.suomi24.fi/t/17145300/audi-jonka-hinaustapauksista-perati-40-prosenttia-liittyy-moottorivikaan-
Höpöjuttuja, Toyotassa ei ole mitään relevikoja.
Toyota on luotettavin auto Lexuksen ohella.
Eipä ole viime vuosina pärjännyt Toyotan tekeleet laatu ja luotettavuus vertailuissa.
Kahden viimeisen tuloksissa Toyota löytyy sijoilta 19 ja 20. Saapa nähdä on tulevassa listassa vielä alempana. Vertailuna Skoda löytyy sijalta 2.
Vieläkö Toyota käyttää releitä, kovin on vanhentunutta tekniikkaa käytössä.
Ei Toyotan halpuutuspolitiikalla ole budjettia hankkia uudenaikaisempia osia.
Miten muka parempaa sähkötekniikkaa olisi varaa asentaa, kun äänieristeet ja alkeellisinkin ruostesuojaus jätetään tekemättä?
Mikä auto toimii ilman releitä?
Toyotassa ei ole minkäänlaisia relevikoja, ei ole kyllä muitakaan vikoja. Aina katsastustilastojen kärjessä, viattomin auto.
On vain ominaisuuksia, jotka ilmenevät toimintahäiriöinä.
Ei ilmene minkäänlaisia häiriöitä.
Katsastus ei tiedä kuinka paljon autoa on korjattu ennen katsastusta ja niiden välillä.
Brittien listaus kattaa koko vuoden ajan havaitut viat ja ongelmat ja sillä listalla Toyotan reilusti alle keskiverron sijalla 20. Skoda on samaisella listalla sijalla 2.
2.0 tehty 3/20 ei mitään ongelmia toistaiseksi.
Maahantuojaltakin todettiin, että relettä on 2/2020 tuotannosta alkaen parannettu mutta vikaa esiintyy joissakin autoissa silti. Minulle sattui musta pekka käteen tässä. Ei ilahduta, ja etenkin maahantuojan hidas jahkailu ja merkkihuollon haluttomuus edes kokeeksi vaihtaa toinen rele. Kokemus on niin syvältä, että päätin jo että merkkiä vaihdan kun vaihdon aika tulee ajankohtaiseksi. En aio päästää maahantuojaa/merkkihuoltoa helpolla, vaaan tulen vaatimaan piakkoin uusia toimia tai vaadin toimivan auton tilalle.
Juu, osta vaggine.
Jo pelkän ruosteen takia kannattaa Toyotasta henkiutua eroon mahdollisimman varhaisessa vaiheessa.
Jos auton kori ei kestä, niin muun tekniikan kestävyydellä ei ole mitään väliä.
Onneksi tohjo on pyrkinyt tasapainottamaan korin ja muun tekniikan eroja mm. D4D kertakäyttödieselien avulla. Ja tätä ennen niillä öljyrengasmoottoreilla, jotka korjattiin vaihtamalla öljytikut lyhyempiin. Näin saatiin öljy riittämään koko tankkausvälin.
Mistähän tämä releankka-uutinen on lähtenyt?
vag-korsetin köppänöiltä.
Soitapa vaikkapa Helsingin Toyota Itäkeskukseen, Kuusamon Tojo-Auto Oy:hyn ja alat saamaan vastauksia, heillä tiedossa releongelmia.
Yaris hybrid, vain pari kuukautta vanha ja sama vika kuin aloituksessa mainittu. Toimi kuitenkin muuten normaalisti ajossa. Huolto käski viedä lämpimään ja oltuaan kolme tuntia lämpimässä, vikavalo oli kadonnut. Pakkasta -26.
Rele on ehjä mutta kaikki sen ulkopuolella on pas*aa.
Kyselinkin kohtaloTOVEREILTA mitä tehdä autoni kanssa kun on uudesta saakka ongelmia: https://www.vagarena.fi/index.php?topic=47084.0
Sama ongelma mulla. RAV4 hybrid awd-i vm 2019 johon rele vaihdettiin viime kesänä vihdoin. Teki viime talvena -15 asteesta alaspäin pakkasella sen että ei meinannut päästä liikkeelle ja teki herjatekstiä mittaristoon, ja kerran piti sitten viedä hinurin lavetilla korjaamolle sulamaan, tuoloin oli -22 astetta pakkasta.
Tehdas selvitti tarkasti tuota ja laitettiin siis uusi relemalli. Mutta sama juttu jatkui tänä talvena eli -17 aamulla muutaman lyhyen kauppareissun jälkeen ja meinasi tiltata. Onneksi jo kesällä antoivat varmuudeksi huollossa ohjeen eli takasivuluukku tavaratilasta auki, akun viereinen relemötikkä irti ja kädessä lämmittää ja vaikka kuivaa vielä serlapaperilla varmuudeksi. Ja homma toimii, tuo on pieni vaiva välillä tehdä vaikka parkkipaikalla. Ottaa vaikka puolison tai naapurin mukaan, pyytää näyttämään valoa kännnykällä ja lämmittää releen. Onnistuu se yksinkin käsikopelolla.
Muutoin viaton mukava auto!
Onko lisää satuja?
Ehkä Toyotan pitäis antaa vararele mukaan jo uuteen autoon koska ongelma on tiedossa? Muuta ei Toyota saa aikaiseksi. muka korjattu osa on samaa pa*kaa kuin alkuperäinen. Hyvin menee Tojolla nämä korjaukset.
Jos se olisikin ainoa vikakohde kun Toyota ei käynnistykään, niin noita releitä voisi hankkia kopallisen mukaan. Rele hajoaa vain siksi että siinä on liian heikko tehonkesto tai mekaanisesti heikko. Halpuutus on viety taas kerran äärimmilleen ja sitä satoa kerätään asiakkaan kustannuksella. Toyotan sähköt on aina ollut sen heikkous. Ennen paloi H7 polttimoita kun ne sai hallitsemattoman kovia virtapiikkejä ja heikot valot johtui vain niinkin yksinkertaisesta aisata kuin liian ohuet kaapeli joihin hukkui liikkaa virtaa. Voisin luetella useita vastaavia, mutta kaikkihan ne tietää jotka autojen kanssa ovat touhunneet.
Sinä puhut potaskaa.
Rav4:ssa ja Corollan kaksilitraisissa farkuissa rele on kylmässä ja kosteassa paikassa tavaratilan alla, 1.8:ssa moottoritilassa. Pienikoneisessa rollassa ei ole relevikoja. Minun Rav4:seen rele vaihdettiin takuuseen. Sen jälkeen auto toiminut täysin moitteettomasti. Takaluukun lukon toiminnassakin oli häiriöitä. Voitelu auttoi siihen. Mitään muuta vikaa autossa ei ole ollut.
Eilen itä-Suomessa -28 astetta. 2.0 Corolla toimi hyvin, Tien varret täynnä jäätyneitä Audeja ja relluja. Itellä tosin moottorin jäähdyttimen edessä suoja.
Audi onkin hinatuin auto. Se taitaa olla aika löyhä vehje.
Relevikaa on sun päässä. Järki seisoo. Viidenkymmenen seitsemän vuoden kokemuksella sanon että pidä akku hyvässä latingissa ja autosi käynnistyy aina talvellakin. Halvin ylläpitolaturi maksaa 25 EUR.
Saako sen kytkeä lohkolämmittemen kanssa samaan järjestelmään kiinteästi?
Olis tosi hyvä et sais. Paljoks Defa ylläpitplaturi maksaa? Vai onko tojotehtaan halpuutus tarttunut jo omistajiinkin? Kumpi on muuten parempi Tojoon 5A vai 10A laturi?
Kolme vuotta jo odottanut relevikaa. Milloin se tulee?
Relevikaisia audeja on kyllä paljon: https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/32354b16-b763-4a94-b94d-7fc6429d520b
Hyvä ettei kaikki viat löydy yhdestä ja samasta autosta.
https://moottori.fi/tyyppiviat/toyota/
hybridijärjestemän toimintahäiriö vie auto huoltoon
tarkista moottori vie auto huoltoon
Tuli tänään ja auto jäi parkkikselle. Pakkasta -16.
Kyllä relevikaa taitaa olla.
70tkm ajettu Corolla 2.0 hybrid kolmisen vutta vanha
Puhutaan releviasta, mutta kuitenkaan Toyota ei osaa tuotakaan korjata. Mistähän se todellinen vika löytyykään?
Minun Rav4:ssa oli kyseinen vika. Rele vaihdettiin parempaan. Se on toiminut moitteetta Lapissa yli 35 asteen pakkasillakin.
Toyotan vahvistinputkien hehkut ovat liian pienitehoisia pakkasessa, joten rele ei vedä ja auto herjaa vioista.
Googlettakaa Toyota hybrid relay problem, niin kyllä matskua riittää.
Huh huh! Jo riittää vikaa.
Ja kuinkahan vanhasta autosta puhutaan??
Kyseessä on mielikuvitusauto.
Uudet Toyotan hybridit siis kyseessä.
Harmillinen vika.
Juu, siinä yhdessä Corollassa mutta relax, 10 vuotta!
Tuhansissa tojoissa, 3 vuoden takuulla.
Harmin paikka kun ei lähde käyntiin.
Halpuutus sen tekee.
Turha niitä releitä on syytellä ja vaihdella, kun vika on akun liian alhaisessa jännitteessä. Hyväkuntoisen täyteen ladatun akun lepojännitteen pitäisi näyttää noin 12,7 volttia. Jo alle 12,4 voltin jännitteellä alkaa akkuun muodostua sulfaattikiteitä, jotka heikentävät akun kapasiteettia. Kun jännite laskee 11,9 volttiin, akku on ajoneuvon 12 voltin sähköjärjestelmälle käytännössä tyhjä eli Toyota ei inahdakaan Pakkanen pahentaa tilannetta.
Harmin paikka.
Vika täytyy olla Tojotan koko sähköjärjestelmässä jos 3 kertaa pitää akku vaihtaa lähes uuteen autoon ??
https://www.lapinkansa.fi/hybridi-hyytyi-pakkasilla-alexey-zerkin-on-kyllast/4207162
Relax, kymmenen vuotta huoletta! Vain Toyotalta!
Relax, hybridi kymmenen vuotta huollossa. VainTojotalta !
Kyllä saa muiltakin huolenpitosimuksen.
Toyota työllistää hinausautoyrittäjiä, peltiseppiä ja korjaamoita.
Saksalaiset romut työllistää hinausautoyrittäjiä, peltiseppiä ja korjaamoita.
Meni taas Teron ihan alle kun joku kertoo totuuksia Toyotan surkeudesta.
Eikös RAV4 ole yksi hinatuimmista autoista?.
On hinatuimpia ja myös ongelmia akun kanssa kun se ei lataannu riittävästi kun suunnittelijat eivät ole ihan onnistuneet työssään.
Ja releviat vaivaa!
Mulla 2023 vm.rav 4. Viime vuonna oli pakkasta silloin-27, käynnistyi hyvin, eikä ongelmia.Aito japanilainen 👍
Tottahan jos akkut on ladattu ja auto huollettu. Kaikki muutkin lähtee käyntiin kun on kunnossa.
Valitettavasti RAVissa on sellainen huono ominaisuus joka estää 12 voltin järkevän lataantumisen ja siksi se ei jaksa käynnistää auton järjestelmiä ja jää käynnistymästä.
Siksi jokaisella pitää olla mahdollisuus ladata ulkopuolisella laturilla tuota akkua mielellään useamman kerran viikossa.
Voi kuinka osaankin arvostaa ranskalaista tekniikkaa. kahdella halvalla katiskalla ajellut jo 950.000km ja AINA on käynnistynyt kun on pitänyt lähteä. Ja vain kaksi kertaa matka on katkennut tien päällä tekniseen murheeseen; jousen katkeamiseen ja ohjaustehostimen rikkoutumiseen. Jälkimmäinen oli kyllä omaa hölmöyttä, sillä hydraulipumppu oli äännellyt jo jonkin aikaa ennen lopullista laukeamistaan.
Tojomiehillä releitä taskuissa että auton saa käyntiin pakkasella jos ovet aukeaa vesivuotojen ansiosta keskuslukitus usein ei toimi.
Noloa tämä Toyotan toiminta kun ei oikein mikään toimi luotettavasti.
Tojotallahan on se relex takuu.
Tuo relevika oli huvittavuuden huippu, kun akun jännite oli surkeasta latauksesta johtuen niin alhaalla, että kylmä rele ei jaksanut tai ehtinyt tarpeeksi nopeasti vetää. Tuli virheilmoituksia ja jouluvaloja tai totaali mykkyys.
Relax, 10 vuotta, no problem.