Meillä shokkitilanne, kun 14v. raskaana ja aborttia ei enää saa. Tyttö on siis synnyttää 15-vuotiaana. On tosi lapsi vielä itsekin, eikä todellakaan valmis äidiksi.
Viikko tätä tietoa meillä nyt on ollut ja adoptio tuntuu ainoalta vaihtoehdolta.
Nyt kyselenkin löytyykä ketään täältä, joka voisi kertoa omasta samanlaisesta kohtalostaan. Miten olet selvinnyt asian kanssa?
Teinin lapsi adoptioon
2
224
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa ottaa yhteyttä Pelastakaa Lapsien adoptiovastaaviin alueellanne. Adoptioneuvonta ei vielä tarkoita, että adoptiopäätöksen tulisi olla sitova, eli keskustelua heidän kanssaan voi käydä jo ns. hyvissä ajoin. Heiltä voi myös kysyä, tietävätkö ketään lapsen luovuttanutta vanhempaa, johon voisi mahdollisesti olla yhteydessä.
- Anonyymi
Pelastakaa Lapset toimistoon yhteyttä. Antavat neuvontaa ja auttavat kartoittamaan tilannetta. Vaikka lapsen haluaa antaa adoptioon niin silti voi peruttaa sen 8vko:a synntyksen jälkeen asti. Antavat tosiaan lisätietoa . Tsemppiä mietintään :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018544- 575448
- 245067
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni334977Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv384801Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h764685- 624253
- 433917
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on403184- 452889