Teinin lapsi adoptioon

Anonyymi

Meillä shokkitilanne, kun 14v. raskaana ja aborttia ei enää saa. Tyttö on siis synnyttää 15-vuotiaana. On tosi lapsi vielä itsekin, eikä todellakaan valmis äidiksi.
Viikko tätä tietoa meillä nyt on ollut ja adoptio tuntuu ainoalta vaihtoehdolta.
Nyt kyselenkin löytyykä ketään täältä, joka voisi kertoa omasta samanlaisesta kohtalostaan. Miten olet selvinnyt asian kanssa?

2

267

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa ottaa yhteyttä Pelastakaa Lapsien adoptiovastaaviin alueellanne. Adoptioneuvonta ei vielä tarkoita, että adoptiopäätöksen tulisi olla sitova, eli keskustelua heidän kanssaan voi käydä jo ns. hyvissä ajoin. Heiltä voi myös kysyä, tietävätkö ketään lapsen luovuttanutta vanhempaa, johon voisi mahdollisesti olla yhteydessä.

    • Anonyymi

      Pelastakaa Lapset toimistoon yhteyttä. Antavat neuvontaa ja auttavat kartoittamaan tilannetta. Vaikka lapsen haluaa antaa adoptioon niin silti voi peruttaa sen 8vko:a synntyksen jälkeen asti. Antavat tosiaan lisätietoa . Tsemppiä mietintään :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      127
      1558
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      113
      1321
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1152
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      55
      1131
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      793
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      786
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      766
    8. 36
      766
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      675
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      639
    Aihe