Minulla on muutaman vuoden vanha MSI i7 läppäri jossa win 10 HOME, läppäri käynnistyy muttei windows vaan jumittuu siihen MSI logoon. On tehnyt joskus ennenkin tuon ja siitä saatiin se toimimaan. En vain muista miten voisiko joku auttaa? Ja asialliset vastaukset eikä mitään lässytystä.
MSI kannettava windows ei käynnisty
16
1168
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa tutkia sen läppärin HDD tai SSD että se ei olisi rikki / viallisia sektoreita / datablokkeja tms.
- Anonyymi
Kovo sekasi tai poks,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kovo sekasi tai poks,
miten saan kiintolevyltä tiedot talteen? jos se on mennyt?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
miten saan kiintolevyltä tiedot talteen? jos se on mennyt?
Varmuuskopioista pitää palauttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varmuuskopioista pitää palauttaa.
Jep ja jos näitä ei ole tehty niin tiedostot saakin mennä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kovo sekasi tai poks,
täh? Poistettiin viesti kun lysyin saanko mitenkään sieltä kiintolevyltä tiedot talteen. Mitähän pahaa ylläpidon mielestä siinä kysymyksessä oli?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kovo sekasi tai poks,
10 home solnmussa varmaan!
- Anonyymi
Tälläistä esiintyy :
"Windows 10:stä on löytynyt bugi, joka voi rikkoa kiintolevyn, kirjoittaa Techspot. Vahinko voi tapahtua niinkin viattomalta tuntuvalla tavalla kuin avaamalla kansion tai klikkaamalla pikakuvaketta"
Nyt on Windowstrolleilla itkun paikka.- Anonyymi
Ei liity asiaan. Tuo bugi on vakava, mutta ei sovi oirekuvaukseen. Lisäksi sen välttäminen on tietysti helppoa kun ei vain lataile kaikkea epämääräistä roskaa koneelle.
- Anonyymi
Voi kamalaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei liity asiaan. Tuo bugi on vakava, mutta ei sovi oirekuvaukseen. Lisäksi sen välttäminen on tietysti helppoa kun ei vain lataile kaikkea epämääräistä roskaa koneelle.
sopii oirekuvaa,,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sopii oirekuvaa,,
Ei sovi. Tuon bugin korruptoimalta levyltä ei voi lukea tiedostoja, koska bugi hävittää lokista tiedon tiedostotyypeistä. Bitit pysyvät ennallaan, joten tiedostot on mahdollista mutta työlästä pelastaa, ja käynnistämiseen tuo ei vaikuta mitenkään, koska boottauksessa ei etsitä tietyntyyppisiä tiedostoja vaan edetään suorilla viittauksilla muistipaikkoihin.
Siinä ei tietenkään ole irrotettavaa akkua?
Monissa tapauksissa on aloituskuvaan jämähtänyt läppäri saatu toimimaan irrottamalla siitä akku ja virtajohto, jonka jälkeen painetaan käynnistysnappia muutama sekunti, akku ja virtajohto takaisin, käyntiin ja voilá: taas pelaa.
Koeta käynnistää se tikulta johonkin muuhun käyttöjärjestelmään, esimerkiksi Ubuntun asennustíkkuun. Pääsetkö edes bioksen asetuksiin muuttamaan käynnistysjärjestystä tikulle? Jos et, niin vika ei ole Windowsissa ja tuskin sitten kiintolevyssäkään.
Onhan sinulla kaikki USB -laitteet irti, hiiret, ulkoiset kiintolevyt, tikut, peliohjaimet ym.? Yksi jumiutunut USB -laite voi halvauttaa koko koneen.- Anonyymi
Kun käynnistät koneen, naputa f1-näppäintä. Silloin koneen pitäisi aueta biosiin, josta voit tarkastaa, että boottaus tapahtuu sille kiintolevylle, jolle käyttöjärjestelmä on asennettu. Jos sen puolesta kaikki on ok, eikä silti toimi, niin kannattaa kokeilla esimerkiksi käynnistää tikulta Ubuntu, mutta älä mene koskemaan mihinkään C-aseman tiedostoihin jos saat koneen käynnistymään Ubuntun avulla. Ennemmin kannattaa viedä huoltoon ja maksaa korjauksesta pari kymppiä kuin sotkea koko kiintolevy lopullisesti.
Jos kone ei aukea edes biosiin tai et löydä oikeaa kiintolevyä bootattavaksi niin vika on luultavasti fyysinen, eli joko joku osa on hajonnut (luultavimmin emolevyllä) tai jokin johto on tärähtänyt irti. - Anonyymi
Vakavasti puhuen, yritä avata se läppäri, ja ottaa sieltä ulos se SSD/HDD/NVMe, ja sitten kytkeä se toiseen koneeseen mielellään jollain USB-adapterilla vasta sen jälkeen kun se toinen kone on bootattu, ja sitten analyysityökalulla tutkia sitä, ja siinä mahdollisesti olevia virheitä. Näin on myös toivoa saada siinä olevia tietoja vielä varmuuskopioitua.
- Anonyymi
Tee käynnistyvä Linuxtikku vaikkapa Mintistä, voit testata onko mitään rautavikaa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262534
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772316Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv642310Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m202002- 841749
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71519Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301378Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä151251- 41093
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna32937