Hei, kertokaa minulle hyviä diy-hamsterin virikkeitä joita voisin kokeilla! Kertokaa myös ohjeet niiden tekoon, jos jotain tarvitsee tehdä :)
Hamsterille virikkeitä! :)
4
229
Vastaukset
- Anonyymi
Napostelukävyt:
Uunitettuja männyn käpyjä
Sekalaisia herkkuja: siemeniä, pähkinöitä, kuivattuja hedelmiä tai mitä ikinä keksitkään
Painele herkut kävyn suomujen väliin. Hamsterilla on paljon puuhaa, kun se koettaa saada herkkuja kävyn sisältä!
Aseta ssapapru hylsyn sisälle hamsterisi lempiherkkua, ja taittele hylsyn päät kiinni niin että herkku jää hylsyn sisäpuolelle. Hamsterilla on paljon pohdittavaa ja jyrsittävää, kun se miettii kuinka saada herkku ulos rasiasta.
Voitele vessapaprun hylsy maapähkinävoilla suolattomalla ja sokerittomalla sitten kieritä se siemenissä,pähkinämurskassa sms.
Kissojen pikku sateenkaaripallot on monille kivoja pyöriteltäviä tai sellaiset luomu puuhelmet.
IGLU:
Tarvikkeet:
Vessa- tai talouspaperia
Elmukelmua
Pallomainen astia, esim. murokuppi
Vettä (myös suihkepullo on hyödyllinen)
Vessapaperi-iglu on kostutetusta vessapaperista astiaa muottina käyttäen tehty pesä, joka kuivuttuaan kovettuu ja on mukavaa virikettä hamsterille joko pesänä tai pesämateriaalin lähteenä.
Aseta astia pohja ylöspäin pöydälle, ja peitä se elmukelmulla. Asettele paperia tasaisesti astian ulkopinnalle elmukelmun päälle.
Mieti, haluatko jättää siihen valmiin oviaukon tai leikata oviaukon lopuksi iglun kuivuttua. Kostuta paperi vedellä käyttäen suihkepulloa tai käsiä, niin että se pysyy kiinni astiassa. Lisää paperikerroksia vähitellen ja kostuta tarvittaessa, kunnes iglu on tarpeeksi paksu pysyäkseen koossa kuivana. Sopiva paksuus on muutama milli.
Aseta iglu kuivumaan. Kuivuminen kestää paksuudesta ja kosteudesta riippuen muutamasta tunnista vuorokauteen. Kun iglu on kuivunut, irrota se kupin ympäriltä ja leikkaa oviaukko, jos et ole vielä tehnyt sitä. Iglusi on valmis!- Anonyymi
Onko iglusta haittaa hamsterille koska jos se puree sitä ja ”syö” niin eikös sille tule suolutukos? 🥺
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko iglusta haittaa hamsterille koska jos se puree sitä ja ”syö” niin eikös sille tule suolutukos? 🥺
mä mietin samaa mut ainaki mun hamsterilla on niin paljon tekemistä et ei se kerkeäis :D ja oon ite laittanu wc-paperia pesätarvikkeeksi MUTTA en sit tiiä mitä se tekee yöllä ku nukun :I
- Anonyymi
Hamsterin herkkurulla
Tarvitset wc-paperirullan ja siemenseosta sekä vehnäjauhoja ja vettä.
1. Sekoita vehnäjauhoista ja vedestä "liimaa".
2. Levitä "liima" rullaan.
3. Pyöritä rullaa siemensekotuksessa.
4. Anna kuivua ja tarjoa sitten hamsterille!
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733414Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91901Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241279- 1331127
- 1001033
- 60964
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil68961Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6925- 84899
- 34830