Heipä hei, toivottavasti joku täällä lukee tätä vielä ja osais ehkä auttaa. Eli tota tässä nyt oon miettiny, että mitä lähtisin/hakisin opiskelee, kun en yhtään osaa päättää. Oon tällä hetkellä siis ympäristötieteiden ensimmäisen vuoden opiskelija (toki tännekki vois jäähä jos ois vaa riittävät perusteet), ala ei oo niin mieleinen, otin paikan vastaan kun täältä pääsee siirtohaulla biotieteisiin ensimmäisen vuoden jälkeen. Mut oon pari vuotta jo halunnu biolääketieteeseen ja tarkotus olis vielä tänä vuonna hakea. Mutta oon löytäny tosi paljon ristiriitaista tietoa, että onko ala kannattava/työllistävä ja että millasta palkkaa ois. Suomessa tutkijat ei vissii oo iha kovin palkattuja.. Aina oon haaveillu työllistyväni sairaalaympäristössä ja sairaalakemisti/fysiologi on sellanen joka kuulostaa multa ja jostain joskus luin et biolääketiede ois se miten sellaseks pääsee, mut en enää löyä sitä tietoo mistää et liekkö pitäny paikkaansa.
Farmasiasta oon nyt lähiaikoina enemmän kiinnostunu (paremmat työllisyys mahdollisuudet?), mutta kun kattelin farmasian ja biolääketieteen pääsykokeita, niin toi biolääkiksen koe on jo tuttu ja tuntuu et siinä oisin parempi mitä farmasian.
Ja sitte biotieteet. Ennen haaveilin tutkijan työstä biotieteiden kautta mutta nyt oon sellasessa uskossa ettei sieltä oikeesti mihinkää erikoiseen biologian tutkijan työhön valmistu/työllisty. Oon ruennu miettimään biologin opettajan koulutusta, koska se ois hyvä peruspalkkanen, mutta siinäki ongelmana se työllistyminen (jostain kuulin et historian ja bilsan opettajat joutuu aika paljon jotai hanttihommia ja pätkätöitä tekee, varsinki täällä Itä-Suomen alueella, josta en iha mielelläään ois muuttamassa poiskaan..). Mikä ois teistä paras tai kannattavin?
Sanon nyt vielä, et nyt yliopistossa kemian kurssit on ollu molemmat 5 ( asteikolla 0-5), solu-ja molekyylibiologia 4 ja muutkin aineet sitä tasoa.
Biolääkis, farmasia vai biotieteet??
Anonyymi
1
1975
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan mielenkiinnosta kyselen, että mihin päädyit? Itsekin haluaisin biolääkikseen ja olen pohtinut juuri, että jos tuon ympäristö- ja biotieteiden kautta pystyisi sinne siirtymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613131Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433077- 422427
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa952112- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271780- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä841387- 391290
- 811122