Maailman haitallisin vieraslaji

Anonyymi

"Hälyttävään tahtiin kasvavaa populaatiota seuraavien ekologien mukaan koirat järkyttävät alueen ekologista tasapainoa, kukoistaen paikallisten eliöiden kustannuksella ja saastuttaen vesistöjä. Ihmisten kimppuunkin ne ovat joskus käyneet."

No ei, kyse ei tässä artikkelissa ole koirista, mutta ongelmat ovat samat. Tulisi ryhtyä pikaisiin toimenpiteisiin kannan harventamiseksi ja kieltää aluksi metsästyskoirat kokonaan, sen jälkeen muut koirat. https://yle.fi/uutiset/3-11743498

12

129

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri niin!

    • Anonyymi

      "No ei, kyse ei tässä artikkelissa ole koirista, mutta ongelmat ovat samat. Tulisi ryhtyä pikaisiin toimenpiteisiin kannan harventamiseksi ja kieltää aluksi metsästyskoirat kokonaan, sen jälkeen muut koirat. https://yle.fi/uutiset/3-11743498"

      Tämänhän tietävät kaikki, paitsi koiraihmiset. Sanoisin että opaskoiria ei ehkä vielä kannattaisi kieltää, eikä kenties joitakin muita spesiaalisti koulutettuja. Luultavimmin niihinkin hommiin kyllä ajan myötä löytyy parempi koiraton vaihtoehto.

    • Anonyymi

      Mode taisit itse kirjoittaa tuon rasistisen viestin, kun et poista sitä, vaan kaikki sen saamat vastaukset. Ainakin neljä toistaiseksi, kohta viisi

    • Anonyymi

      Kyhäsit siis valheellisen aloituksen, säälittävää.

      • Anonyymi

        "Valheellisen aloituksen?" Mitä tarkoitat? Missä siinä on valhe? Oma kommenttisi on säälittävä ja sinä olet säälittävä.


    • Anonyymi

      Robottikoira voisi olla varsin hyvä vaihtoehto monille.

      • Anonyymi

        Robottikoira voisi olla varsin hyvä. Siihen saa suurinpiirtein ne ominaisuudet, jotka itse haluaa. Jo nythän on käytössä hoivarobotteja, silitettäviä robotteja, lähettirobotteja jne. Kuten tuosta videosta näkyy, robottikoiraan voi asentaa liki mitä vain, periaatteessa vaikka aseitakin jos sellaista koiraa joku haluaa. Aika moni koiranomistaja tuntuu haluavan tappajakoiran, mutta varmaan olisi kiva, kun koira kantaisivaikka viidenkymmenen kilon kauppakassin kotiin


    • Anonyymi

      Miksi koirat saavat kusta kauniit hanget keltaisiksi?

      • Anonyymi

        Koska koiria on ilmeisesti liian vaikea kouluttaa niin, etteivät ne tee tarpeitaan mihin sattuu


    • Anonyymi

      Koirat hautaan!

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe