Kuluttajasuoja valmistaloissa

Anonyymi

Millaisia kokemuksia talofirman puolelta kun esteitä tulee matkan varrella? Ehdot erittäin yksipuoleisia. Kokemuksia eri talotehtaista? Uskaltaako valita vai luottaa ammattirakentajaan?

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhyesti sanottuna uuden valmistalon kaupassa ei ole mitään kuluttajansuojaa. Kuluttajaviranomainen ei saa aikaiseksi kannanottoa suuntaan eikä toiseen ja jos vaikka 3 vuoden aikajänteellä saisikin, se ei sido ketään. Tavarantarkastajat ovat rahalle persoja, mutta asiantuntemus voi olla niin ja näin. Lakimies maksaa 200 e/h ja oikeudenkäymisen hinta on alk. 20.000 e. Siinä on realiteetit.

      Kun talopaketissa tulee jotain feelua, tulee halvemmaksi ja vaivattomimmaksi korjata/korjauttaa omilla kustannuksilla kuin ruveta kärhämöimään. Pientalon rakentamisessa suurin osa on firmoille kerta-asiakkaita ja kohtelu sen mukaista, kun jotain ongelmia tulee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7285
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      65
      5416
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4934
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4125
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4016
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      222
      3903
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3628
    8. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      42
      3345
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      52
      2849
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      42
      2427
    Aihe