Moi,
eli haluaisin kirjoittaa näytelmän omaksi iloksi. Tiedän, että tulee näytökset, kohtaukset, repliikit, paranteesit jne...
Mut onko jotai vinkkejä näytelmän kirjoittamis prosessiin?? Esimerkiksi miten kirjoittaa mielenkiintoinen juoni tai muuta.
Kuinka kirjoittaa näytelmä?
4
513
Vastaukset
- Anonyymi
Näytelmä perustuu kohtauksiin ja dialogiin. Ensin sinulla pitää olla idea ja hahmot valmiina. Näytelmä alkaa aina kohtauksella, jota seuraa dialogi. Kohtauksessa kerrotaan näytelmän tapahtmista. Vaikka Kohtaus 1 :
Kaksi kalastajaa keskustelevat ulkona, kun nainen saapuu heidän luokseen.
Sitten tarinaa voi jatkaa dialogilla.
Siirryttäessä tapahtumasta toiseen kohtaus vaihtuu.
Näytelmän kirjoittaminen vaatii eläytymistä. Otat yhden hahmoistasi ja kuvittelet, että se on rooli. Silloin tarina alkaa viedä sinua. - Anonyymi
lainaa kirjastosta näytelmä-kirja niin saa tiistä osviittaa
- Anonyymi
Näytelmässä yksi huomion arvoinen seikka on se, että kaikkea ei sanota dialogissa tai se, mitä sanotaan, ei aina ole se, mitä tarkoitetaan. Näytelmätekstissä tulee siis olla tilaa tulkinnalle. Parenteesiin voi toki merkitä (valehtelee/katsoo hermostuneesti sivuun), jos ei usko, että subteksti välittyy dialogista.
On hyvä myös muistaa, ettei kirjoita turhaa löpinää. Jos asian voi tehdä näyttämöllä, miksi se pitäisi myös sanoa ääneen? (Ellei kyseessä ole roolihahmo, joka selittelee jostain muusta syystä tekojaan).
Tapahtumat ovat tärkeitä. Ellei näytelmässä tapahdu konkreettisia tapahtumia, jotain pitäisi tapahtua henkilöiden sisällä. Tapahtumat eivät myöskään tarkoita listaa toimintoja - niillä tulisi olla jokin suunta ja kaari, jokin johtaa johonkin.
Ehdottomasti kannattaa lukea näytelmiä, sekä perinteisiä klassikoita että uusia, modernimmalla tavalla rakennettuja tekstejä. Olisi hyvä myös katsella näytelmiä ja tarkkailla, miten teksti, ohjaus ja näyttelijäntyö yhdistyvät.- Anonyymi
Mitä näytelmiä suosittelet? Tsehovia ja Molieria löytyy ainankin kirjastosta. Mutten tiedä uusista sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on837677- 747524
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1666079Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist554976En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204159Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53900- 383612
- 313527
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1033236Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..163160