Mitä on oltava tehtynä ennen kuin voi aloittaa gradun tekemisen?

Anonyymi

Mitä on oltava tehtynä ennen kuin voi aloittaa gradun tekemisen?
Muistaakseni piti olla pääaineen syventävät pakolliset kurssit suoritettuna ennen kuin voi aloittaa gradua, vai miten?

5

1397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No just! Mistä täällä kukaan voi tietää, mitä sinun oppiaineessasi on tapana tai vaatimuksena?

      Aika varmaksi voi kuitenkin alasta riippumatta sanoa, että kandin tutkinto pitäisi olla valmis.

      • Anonyymi

        Oletko vielä kuulolla? Päivittelen.
        Pääaine: matematiikka
        Vuosia sitten Gradutallin ohjaajan muistelen sanoneen, että ensin pitäisi olla pääaineen syventävät kurssit suoritettuna. Eli siis se 80 op:tä, mikäli siis on kyse pääaineen syventävät opinnot - opintokokonaisuudesta kyse. Jos taas on kyse pääaineen syventävät opinnot opettajille - opintokokonaisuudesta kyse niin tällöin pitäisi olla kasassa 60 op:tä kasassa pääaineen syventäviä opintoja kasassa vähintään. Eli saattaa olla, että löytyy sellainen määrä pääaineen syventävien opintojen kursseja multa suoritettuna.


    • Anonyymi

      Ei kyllä mitään gradua kannata lähteä vääntämään, kuten mitään muutakaan, jos valmistumiseen tarvittavat ohjeet ja opintopolku ei ole jäänyt päähän.

      • Anonyymi

        Kai nuo ohjeet ovat muutamaan kertaan kerrottu yliopiston/tiedekunnan/laitoksen nettisivulla. Näin korona-aikanakin opintoneuvojaan saanee yhteyttä puhelimen tai netin kautta, ja hän voi kertoa asiasta vieläkin tarkemmin. Ei kannata jäädä hämmästyneenä yksin sormi suussa pyörimään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kai nuo ohjeet ovat muutamaan kertaan kerrottu yliopiston/tiedekunnan/laitoksen nettisivulla. Näin korona-aikanakin opintoneuvojaan saanee yhteyttä puhelimen tai netin kautta, ja hän voi kertoa asiasta vieläkin tarkemmin. Ei kannata jäädä hämmästyneenä yksin sormi suussa pyörimään.

        Ei, ainoastaan kielitieteiljät tietävät tarpeeksi pandemian hoitamisesta korona-aikaan. Pahin virhe, mitä pandemian hoidossa tehty THL:n ja Nohnynekin eikä kielten asiantuntijoiden kuunteleminen, Nohynek ei ole lingvisti ja täten ei voi tietää, mikä on oikea rokotejärjestys


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      82
      10015
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      130
      7751
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      55
      4139
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4030
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4005
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      60
      3092
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3077
    Aihe