Kuulkaas, kesätöihin rekrytointi alkaa lähennellä loppuaan, ja kysyisinkin, että onko eri vartijointifirmoilla muuta eroa kuin nimi. Kohteet ovat tietysti erit, mutta voiko sanoa, että toisella on paremmat tjms? Olen ajatellut kauppakeskusvartijan hommia. Saako kummassakaan itse vaikuttaa siihen, missä kohteessa kesän aikana työskentelisi? Kumpaa suosittelette?
Falck vs. ISS
Jasso
103866
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
... toivomuksia saa aina esittää. ISS:n kohteista en niin hirveästi tiedä, mutta Falckilla ainakin on tuo Myyrmannin kauppakeskus ja Espoossakin taitaa olla jotakin mielenkiintoista. Jos myymäläpuolen kesätöihin haluat, varmasti pääset, mutta minne sinut sitten koulutetaan ja laitetaan töihin, se onkin sitten taas täysin eri asia.
Mutta onnea ja menestystä työnhakuun, eiköhän sieltä jotain löydy.
Firmojen välillä ei ole niin suuria eroja, ettäkö niitä kannattaisi rankkaamaan lähteä, varsinkin jos on tulossa kesätöihin. Firman todellinen olemus paljastuu vasta sitten myöhemmin, useamman vuoden jälkeen. Paha siis sanoa näin äkkiseltään.
Falckilla on Espoossa lippulaiva ja sitten espoon torista jotain ja lisäksi sitten joitakin isompia myymälöitä. Todennäköisesti kauppakeskukseen on vaikeaa päästä kesäduuniin, koska sinne on halukkaita niin paljon vakioduunareissakin. Mitä ISS tulee niin Kolumbus on ainoa kauppakeskus näin nopeasti mieleen tuleva kenällä on ISS vartijat käytössä. Securitaksella ja Turvatiimillä on sitten kauppakeskuksia enemmän, muttei niihinkään helppoa ole päästä. Kannattaa haastattelussa kysyä tarkoin, koska muuten HYVIN todennäköisesti muuten löydät itsesi jostain Alepasta, Sparista, Lidlistä etc
"kauppakeskukseen vaikeaa päästä kesäduuniin, koska sinne on halukkaita niin paljon vakioduunareissakin". Ei vakkareita pompotella kesälomien takia kohteista toiseen! Nehän tekee omassa kohteessaan normi listaa, sitten pitävät lomansa ja palaavat jälleen sinne omaan kohteeseensa. Kauppakeskukseen pääsee kesäduuniin ihan kuin muuallekkin, koska kyllä vakkarit sieltäkin käyvät kesälomilla. Syksyllä voi kyllä olla vaikeampaa, koska silloin tilanne ja työvuorolistat taas normalisoituu.
Tarkotin sitä että esimerkiksi Securitaksella on ihan omastatakaa ympäri vuotta tekevii kavereita, jotka haluaa kauppakeskukseen ja joilla on alalta jo muualta kokemusta. Ja tiedoks Secun kaupanyksikön listat o kaukana yhdenkohteen säännöllisistä, jollet oo syntyny kultalusikka suussa tai muuten käy hyvä tuuri.
Mitä vikaa olla esim. Lidlissä vartijan hommissa? Samoja kansalaisia niissä kaikissa kaupoissa ravaa!
ootko ite koskaan kokeillu? esim. 9-21.30 vuoroo. Tehtävä: näkyvä valvonta, eli kävele ympäri ruokakauppaa. Alkaa jossain vaiheessa syömään miestä ja pahasti. Ja toiseks mikä vika Lidleis ja muissa vastaavissa on.. niiden vuorot on yleensä 16-21 tai 15-21 eli lyhyitä. Et saa täysii tuntei listaa millään.
PS. ja lidlin asiakkaat ei oo samoja kuin paikallisessa k-marketissa.
En ole, mutta voisin kyllä jos sinne siirron saisin...
Kuinka oot ite voinnu koittaa vuoroa 9-21.30, jos vuorot on aina lyhyitä? Sitäpaitsi kyllä se "hieno" hypermarkettikin/ostoskeskus tutuks tulee jo ekalla viikolla. Jos syö miestä, niin vaihda alaa hyvä mies!
koska muutamassa kohteessa on noi normaalia pidemmät vuorot, mutta nekin on usein jaettu keskeltä kahtia.
ja mieluummin kävelen ostoskeskusta ympäri kuin jotain pientä lähikauppaa jonka kiertämiseen menee minuutti tai vaihtoehtoisesti en teekkään kaupan vuoroja enään :D
ainakin iss:n työtekijänä kannatti katsoa erittäin tarkasti tilinauhaa koska maksuhäiriöitä oli todella paljon.. falckista ei ole kokemuksia
on joitan myymälä kohteita, joissa kohteen kem:it tekevät itse työvuorolistat ja ne vain hyväksytetään toimistolla (noudattavat tes:siä ym.).
Eli kohteessa työskentelevät vartijat voivat hyvissä ajoin ilmoittaa menonsa (treenit ym.) kem:ille ja voivat näin vaikuttaa itse omiin työvuorolistoihinsa.
Näin toimitaan esim. Stockmannilla.
Muista firmoista ei ole kokemusta.