Onko larppaajat monesti sellaisia mustiin pukeutuneita.
Mulla on vielä sellainen kuva, ku oo joskus stadissa nähny, että monet larppaajat ovat sellasia mustiin pukeutuvia.
Osaako joku arvioida, että kuinka monta prosenttia porukasta on sellaisia "black hevy" tyylisiä.(Kysyn tätä, koska mun on yksinkertaisesti tosi vaikea antaa sympatiaa erityisesti tällaisille mustiin pukeutuville tytöille. Tuntuu vaan pahalla ku joku on täynnä lävistyksiä yms...niin se vois haitata näyttelemistä, jos ei kunnolla voi keskustella.)
Vielä yks kysymys
6
455
Vastaukset
- MKH90
Larppaajat voivat olla mustiin, valkoisiin tai värillisiin vaatteisiin pukeutuneita, heillä voi olla lävistyksiä(tai sitten ei) jne jne.
Ei ole mitään erityistä mistä tuntisi larppaajan.- kova jannu
mutta voiko sanoa, että he olisivat pääsääntöisesti jonkunlaisia?
- kova jannu
kova jannu kirjoitti:
mutta voiko sanoa, että he olisivat pääsääntöisesti jonkunlaisia?
kai siellä on toisia enemmänkuin toisenlaisia.
- Asha
kova jannu kirjoitti:
kai siellä on toisia enemmänkuin toisenlaisia.
Ei meitä erota juurikaan. Ne tummiin pukeutuneet ovat tietyntyyppisiä ihmisiä, jotka huomaa helposti. Ja he luultavasti haluavatkin tulla huomatuksi. Eivätkä välttämättä edes ole larppaajia, ainakaan kaikki.
Tämä harrastus ei edellytä minkään tietyn musiikin kuuntelua tai tietyllä tapaa pukeutumista.
- kehno
Useat tykkää heavy musiikista, kyllä. Mutta nykyään löytyy hippihoppi poikia ja tyttöjä ja normaalejakin ihmisiä ja jopa kristittyjäkin alaa harrastamasta.
Se mitä Ropeconissa tapahtuu on asia erikseen ja sinne ei kaikki tule. Mutta pelin vaatteet riippuu täysin hahmosta, jos jonkun hahmo on iloinen ja positiivinen tonttu niin pelaajalla ei todellakaan ole naamassa rautaa ja nahkaa yllä vaan asialliset vaatteet, taino, asialliset ja asialliset. Ja ne tummat tyypit on yleensä pahiksia, elokuvien kliseet.
Ja kysehän ei ole näyttelemisestä, ehkä muualla maailmassa mutta Suomessa kyse on eläytymisestä ja improvisaatiosta, pelaamisesta. Larpeissa on yleistä että pitkätukkaset finninaamat on eliitti tahi muuten vaan yber soldatteja, isot korstot on hippejä tai vastaavia. Sivarit on sotilas upseereita ja se että porukan pisin laitetaan leluksi tahi puolituiseksi jolloin se on ingame polvenmittainen.
Kukaan ei tykkää nillittäjistä »Onko larppaajat monesti sellaisia mustiin pukeutuneita.»
Riippuu ihmisestä. LARPppaaminen EI VAADI pelien ulkopuolella mitään tiettyä pukeutumista.
Monet mainitsemasi kaltaiset neitoset eivät ole koskaan peliä nähneetkään, 'mutta kun se on nyt niin cool'.
»Kysyn tätä, koska mun on yksinkertaisesti tosi vaikea antaa sympatiaa erityisesti tällaisille mustiin pukeutuville tytöille.»
Harmi. Itse painotan suvaitsevaisuutta.
Toisen arvosteleminen vaatteiden perusteella on pinnallisimpia asioita joita tiedän.
Jos ladot mielipiteesi jossain tapahtumassa jollekin suoraan päin näköä, en ihmettelisi, vaikka saisit tylyn vastaanoton.
Ehkä juuri siksi, että LARPpaajia on niin monenlaisia ei joukkoon kaivata riidanhaastajaa.
Vielä vihjeenä: nämä kaikki kysymyksesi olisit voinut laittaa sen yhden ja saman otsikon alle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410