Onko larppaajat monesti sellaisia mustiin pukeutuneita.
Mulla on vielä sellainen kuva, ku oo joskus stadissa nähny, että monet larppaajat ovat sellasia mustiin pukeutuvia.
Osaako joku arvioida, että kuinka monta prosenttia porukasta on sellaisia "black hevy" tyylisiä.(Kysyn tätä, koska mun on yksinkertaisesti tosi vaikea antaa sympatiaa erityisesti tällaisille mustiin pukeutuville tytöille. Tuntuu vaan pahalla ku joku on täynnä lävistyksiä yms...niin se vois haitata näyttelemistä, jos ei kunnolla voi keskustella.)
Vielä yks kysymys
6
491
Vastaukset
- MKH90
Larppaajat voivat olla mustiin, valkoisiin tai värillisiin vaatteisiin pukeutuneita, heillä voi olla lävistyksiä(tai sitten ei) jne jne.
Ei ole mitään erityistä mistä tuntisi larppaajan.- kova jannu
mutta voiko sanoa, että he olisivat pääsääntöisesti jonkunlaisia?
- kova jannu
kova jannu kirjoitti:
mutta voiko sanoa, että he olisivat pääsääntöisesti jonkunlaisia?
kai siellä on toisia enemmänkuin toisenlaisia.
- Asha
kova jannu kirjoitti:
kai siellä on toisia enemmänkuin toisenlaisia.
Ei meitä erota juurikaan. Ne tummiin pukeutuneet ovat tietyntyyppisiä ihmisiä, jotka huomaa helposti. Ja he luultavasti haluavatkin tulla huomatuksi. Eivätkä välttämättä edes ole larppaajia, ainakaan kaikki.
Tämä harrastus ei edellytä minkään tietyn musiikin kuuntelua tai tietyllä tapaa pukeutumista.
- kehno
Useat tykkää heavy musiikista, kyllä. Mutta nykyään löytyy hippihoppi poikia ja tyttöjä ja normaalejakin ihmisiä ja jopa kristittyjäkin alaa harrastamasta.
Se mitä Ropeconissa tapahtuu on asia erikseen ja sinne ei kaikki tule. Mutta pelin vaatteet riippuu täysin hahmosta, jos jonkun hahmo on iloinen ja positiivinen tonttu niin pelaajalla ei todellakaan ole naamassa rautaa ja nahkaa yllä vaan asialliset vaatteet, taino, asialliset ja asialliset. Ja ne tummat tyypit on yleensä pahiksia, elokuvien kliseet.
Ja kysehän ei ole näyttelemisestä, ehkä muualla maailmassa mutta Suomessa kyse on eläytymisestä ja improvisaatiosta, pelaamisesta. Larpeissa on yleistä että pitkätukkaset finninaamat on eliitti tahi muuten vaan yber soldatteja, isot korstot on hippejä tai vastaavia. Sivarit on sotilas upseereita ja se että porukan pisin laitetaan leluksi tahi puolituiseksi jolloin se on ingame polvenmittainen.
Kukaan ei tykkää nillittäjistä »Onko larppaajat monesti sellaisia mustiin pukeutuneita.»
Riippuu ihmisestä. LARPppaaminen EI VAADI pelien ulkopuolella mitään tiettyä pukeutumista.
Monet mainitsemasi kaltaiset neitoset eivät ole koskaan peliä nähneetkään, 'mutta kun se on nyt niin cool'.
»Kysyn tätä, koska mun on yksinkertaisesti tosi vaikea antaa sympatiaa erityisesti tällaisille mustiin pukeutuville tytöille.»
Harmi. Itse painotan suvaitsevaisuutta.
Toisen arvosteleminen vaatteiden perusteella on pinnallisimpia asioita joita tiedän.
Jos ladot mielipiteesi jossain tapahtumassa jollekin suoraan päin näköä, en ihmettelisi, vaikka saisit tylyn vastaanoton.
Ehkä juuri siksi, että LARPpaajia on niin monenlaisia ei joukkoon kaivata riidanhaastajaa.
Vielä vihjeenä: nämä kaikki kysymyksesi olisit voinut laittaa sen yhden ja saman otsikon alle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että326657- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75566
- 56564