Merkillistä on tämä rakentamisen byrokratia maksuineen. Miksi pitää kalliisti maksaa kun omalle maalle haluaa rakentaa jotakin. Kallis lupaprosessi lupa luvan päälle pitää käydä läpi. Eikö kunnan päättäjät yksinkertaisesti ymmärrä, että kunnan talous ei suosta nouse vaikka kuinka paljon rokotettaisiin rakennushankkeeseen ryhtyviä. Ei kunnassa joka päivä, ei edes joka kuukausi ole luvan hakijoita. Väestökatokuntaan pitäisi hankkia uusia asukkaita ja yksi tapa siihen, olisi kohtuullistaa lupamaksuja. Samoin laittaa kesämökin muutosprosessi vakituiseksi asunnoksi täysin maksuttomaksi.
Kunta rahastaa
7
148
Vastaukset
- Anonyymi
Kuvastaa sitä kainuulaista kateutta ja sisäsiittoisuutta ja kyräilyä. He jotka siellä asuneet pitkään useammassa sukupolvessa ja tutuntutuntutun kunnantoplokkaan kanssa suhmuroitu itselle ilmaiset luvat. Mutta eihän se käy puolitutulle tai vieraammalle. Oikeastaan ei haluta ketään sinne lintukotoon.
- Anonyymi
Omalle maalle tietenkin,liekkö laillistakaan toisten maille rakentaa ?
- Anonyymi
Liian kallis maapala tullut hankittua jos ei raski lupia hankkia
- Anonyymi
Ei ole rahasta kiinni vaan periaatteesta. Et mene itsekään s- markettiin ostamaan lauantai makkaraa , jonka paketissa on hinta 2 euroa, mutta haluat periaatteessa siitä maksaa kuitenkin ainakin 3 euroa. vai mitäpä tekisit?
- Anonyymi
Kaiva vaikka 3 km Monttu ja myy pohja maita sieltä ,että saat luparahoja, kuinka syvälle olet aikoinaan saanu maata, kai sieltä pyykkikivet löytyy
- Anonyymi
Saakai sitä täällä itkeä jos on tuollaiset periaatteet ja jos kerta rahaa on, niin osta kunnon makkaraa, eläkä tyydy lauantaihin
- Anonyymi
Pakkohan kunnan on jostain rahastaa, koska sielläpäin on vähemmän asukkaita, kuin tässä yhdessä kaupunginosassa missä itse asun.
Mutta onhan sielläkin kuitenkin S-marketti. Missähän päin ei nykyaikana olisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708