Lapset mukana metsällä. Siitäkin saatte jotain mielihyvää kun pääsette valittamaan. Sitäkään ette ymmärrä, että lapsille opetetaan aseen käyttämistä vastuullisesti. Sanotte vanhempia "sairaiksi". Oikeasti hävetkää. Aika sairasta purnata asioista mitä on tehty jo alun alkaen. Te olette tottuneet siihen, että liha kasvaa muovi pakkauksessa.
Teitä ei edes kiinnosta tutustua metsästykseen liittyvistä asioista vaan tärkeintä on päästä pätemään ilman mitään oikeaa syytä. Onko valittaminen jotain muotia vai saatteko siitä päivän mielihyvän?
Lapset mukana metsällä.
4
97
Vastaukset
- Anonyymi
Cityihmiset ovat pahasti vieraantuneet luonnosta. Citykanit, -ketut ja valkoposkihanhet koetaan kaupungissa uhkaksi, mutta maaseudulla saisivat sudet heidän mielestään liikkua rauhassa talojen pihapiirissä.
Lihakin on tosiaan hienosti pakattua ja syntyy suoraan vakuumipakkaukseen ilmeisesti eläimiä tappamatta.
Nahka-asusteissa kuljetaan. Lieneekö nekään luontaisesti kuolleista otuksista otettuja ?
Ja tappamista paheksutaan. Mutta missä menee raja, koska tappamisen paheksujatkin ihan varmasti tappavat ihan tietoisesti.
Siis saako tappaa:
- Punkin
- Muurahaisen (Vaikkapa sokeriastiastasi)
- Kotiloetanan
- Hyttysen
- Kärpäsen
- Hirvikärpäsen
- Paarman
- Ampiaisen
- Hiiren
- Rotan
- Varpusen
- Sorsan
- Jäniksen
- Hirven
- Norsun
Siis missä se raja menee. Ja miksi ??- Anonyymi
Heille kyse on tunnesuojelusta. Suojeluperusteet menevät eläimen ulkonäön mukaan. Esimerkiksi saimaannorppa ja liito-orava herättää heidän suojeluvietin, mutta jokirapu tai kangaskäärme ei. Siksi heidän ns suojelu on kaksinaismoralistista. Eläimet siis arvotetaan ulkonäön mukaan.
Siksi he eivät tunne tuskaa muurahaisen tai rotan nirhaamisessa, mutta susi onkin jo elämän ja kuoleman kysymys. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heille kyse on tunnesuojelusta. Suojeluperusteet menevät eläimen ulkonäön mukaan. Esimerkiksi saimaannorppa ja liito-orava herättää heidän suojeluvietin, mutta jokirapu tai kangaskäärme ei. Siksi heidän ns suojelu on kaksinaismoralistista. Eläimet siis arvotetaan ulkonäön mukaan.
Siksi he eivät tunne tuskaa muurahaisen tai rotan nirhaamisessa, mutta susi onkin jo elämän ja kuoleman kysymys.Niinpä..onhan se pikkupossukin söpö...nekin varsin kasvatetaan tapettavaksi ja syötäväksi..puhumattakkan pienistä suloisista kanan pojista...tajuavatkohan he tätä.
- Anonyymi
Ja sitten kun heiltä kysyy perusteluja, että miksi ei saisi metsästää niin eivät vastaa. Mumisevat jotain outoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.905469Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.553637Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612995Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462201Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611976Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2961856- 471616
- 961501
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441397Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.91353