Hyvä kaupunginjohtaja.

Tämän päivän JS- lehdessä, tosin "koulukiusaamista" esiintyy.
13750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mikähän siinä oikeesti tökkii kun ei mokomaan koulukiusaamista muka saada lopetettua?
kovemmat otteet ja koulusta erottaminen oheis vaikutuksineen, laittaa kummasti miettiin, että kannattiko ?
esimerkki tapaustahan jutun hoito vaatii.

Äänestä

Nyt media, ottakaa ihteenne niskasta kiinni ja käyttäkää asiasta oikeaa nimeä : väkivalta..

Äänestä

Koulukiusaajasta voi sitten vanhemmiten erikoistua työpaikkakiusaajaksi. Mitäpä sitä lupaavaa uraa katkaisemaan.

Äänestä

Ymmärrän hyvin noita Pekka Laaksosen tuntoja. Olen joutunut eroamaan työstäni työpaikkakiusaamisen takia. Apua en yrityksestäni huolimatta saanut. Ainut vaihtoehto oli jättää sairas työyhteisö.
Jämsän Seudun kommenteissa suhtauduttiin Laaksosen kokemaan vähättelevästi. Siihen ei luulisi kenelläkään olevan varaa.
Jämsän kaupungilla ei luulisi olevan varaa mainostaa eettisiä ohjeitaan, tyhjää sanahelinää.

Äänestä
  • Tännekin Pekka rientänyt komppaamaan epäuskottavaa tarinaansa.
    Pohjoismaisen yritysklusterin kaksimetrinen, kovaääninen,häpeämättömän kovalla itsetunnolla varustettu menestystoimitusjohtaja
    Joutunut muka kiusatuksi.
    C'mooon!

    Miksi muuten on ajautunut sivuraiteelle menestysuraltaan, eikä onnistut ostamaan Aluelämpöä Fortumille? Eikä päässyt Aluelämmön toimariksi? Eikä huolittu kaupunginjohtajaksi? Oikein sarjakiusattu?

    Äänestä

  • Itse äänestin myös jaloillani, kun kollega ei enää oma-aloitteisesti puhunut eikä mistään neuvoteltu. Eipä siinä, aikansa kun katteli ja haki töitä niin löytyihän niitä ja sen jälkeenkin. Ja on kyllä tehnyt hyvää muutenkin, palkalle ja muullekin urakehitykselle. Ei se tee huonoa muutenkin vaihtaa välillä töitä. Pysyy virkeämpänä ja joustavampana.

    Äänestä

Tarinat muuttuu ja vaalit lähestyy.
Joku joskus on todennut, että ei ole merkitystä Onko positiivista vai negatiivista julkisuutta, kunhan on julkisuutta.
Yksi mies pitää koko keskustelukenttää hallussa paikallislehden todella erikoisella myötävaikutuksella.

Äänestä
  • Uusi Suunta mainostaa olevansa politikoimaton ryhmä.
    Väite on Poliittinen spinnaus, aivan kuten demokraattisessa päätöksenteossa vähemmistössä olo on käännetty kiusaamiseksi.

    Saisivat hävetä, jos osaisivat.

    Äänestä

Ennen muinoin koulusta erotettiin kiusaaja ei kiusattu, samoin eräällä työpaikalla annettii sakin hivutusta kiusaajalle, no olen antanut myös omakohtaisesti, muiden katsoessa sormiensa lomitse.
Heikko johtaminen on syynä kiusaamiseen, tapahtuipa kiusaaminen missä tahansa.

Äänestä
  • Kumma, että johto on aina syypää kaikkeen. Alaisilla ei yleensä ole mitään vastuuta omista sanomisistaan tahi tekemisistään.
    Näissä syyntakeettomissa alaisissa on vaan nykyisin monta luonnevikaista työntekijää. Siinä ei auta hyväkään johto, jos alainen kaivaa myyränä maata jalkojen alta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kumma, että johto on aina syypää kaikkeen. Alaisilla ei yleensä ole mitään vastuuta omista sanomisistaan tahi tekemisistään.
    Näissä syyntakeettomissa alaisissa on vaan nykyisin monta luonnevikaista työntekijää. Siinä ei auta hyväkään johto, jos alainen kaivaa myyränä maata jalkojen alta.

    Kumma, että alaiset on aina syypää kaikkeen, johdolla ei yleensä ole mitään vastuuta omista sanomisistaan tahi tekemisistään. Näissä syyntakeettomissa johtajissa on vaan nykyisin monta luonnevikaista johtajaa. Siinä ei auta hyväkään työntekijä jos johtaja kaivaa myyränä maata jalkojen alta.

    Äänestä

Minä muistan omilta koulu ajoilta kaverin, joka osallistui lähes kaikkiin kisaamistilanteisiin, mutta hän ei koskaan jäänyt kiusaajana kiinni, kun oli todella taitava saamaan muut toteuttajiksi. Lisäksi osasi taitavasti open nähden uhriutua aina sopivasti.

Äänestä
  • Tämä "kiusaamis" väitteellä julkisuudessa esiintyvä entinen pohjoismaisen pörssiyhtiön toimitusjohtaja, on varmasti tutustunut ruotsalaiseen management by diskuteeraus johtamiseen.

    Niin miksi ei sitten halua keskustella kuin lehden palstalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tämän päivän JS- lehdessä, tosin "koulukiusaamista" esiintyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu