Onko mitenkään mahdollista että saisin laitettua mun koneen olis niinkun palvelimeks?? Että voisin entaa vaikka kavereitten tehä kotisivut sinne jne. jos ymmärsitte mitä tarkoitan??
Ps. koneeni on : Winxp 3000mhz 1024mt ram 400gb
Oma palvelin??
4
383
Vastaukset
- The Man
XP:ssähän tulee mukana tämä IIS-palvelu (pitää erikseen asentaa levyltä). Ei kuitenkaan mikään paras ratkaisu.
Ehkä helpoin aloitus on hommata koneelle Easyphp. Tulee Apachen palvelin, tukee php:tä ja mysqlia. Ja ennen kaikkea helppo laittaa pystyyn.- The Man
http://www.easyphp.org/telechargements.php3 tuosta osoitteesta.
Ai niin, luonnollisesti koneen on oltava päällä ja netissä 24/7 että noille sivuille pääsee. Ja palomuuri viimeistään tässä vaiheessa hommattava ellei jo ole. - voisitko sanoo
The Man kirjoitti:
http://www.easyphp.org/telechargements.php3 tuosta osoitteesta.
Ai niin, luonnollisesti koneen on oltava päällä ja netissä 24/7 että noille sivuille pääsee. Ja palomuuri viimeistään tässä vaiheessa hommattava ellei jo ole.Ihan selkeesti mitä tarvitsen? Kun tarttisin myslin phpn ja htaccessin. Latasin ton easyphp:n Saako sillä myslin ja phpn toimiin?? Entäs miten saan htaccessin? ja tarttenko mää tollasen apachen?
- The Man
voisitko sanoo kirjoitti:
Ihan selkeesti mitä tarvitsen? Kun tarttisin myslin phpn ja htaccessin. Latasin ton easyphp:n Saako sillä myslin ja phpn toimiin?? Entäs miten saan htaccessin? ja tarttenko mää tollasen apachen?
Ei nyt äkkiseltään muista, kun on aikaa kun asensin tuon... Mutta normaali asennus, jonka jälkeen kellon viereen pitäisi ilmestyä musta e-kirjain. Siitä pääsee klikkaamalla katsomaan palvelimen tilan, molemmat valot pitäisivät olla vihreitä. Ellei ole niin apache-> start apache.
Paikassa johon asensit tuon easyphp:n pitäisi olla kansio www. Eli sinne tulee palvelimen sivut, ja sinne mennään koneen osoitteella.
Huomenna jos jaksaisi käväistä palvelinkoneella voisin katsoa tarkemmin miten menetellään. Htaccessin voi tekaista itse notepadilla, googlella löytyy mitä sinne laitetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562751
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541689Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461674Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501423- 711387
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3131257The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut171206- 156996
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek24960Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58911