Heitteillejättö Kotimetsä päiväkodissa

Vähemmästäkin on poliisitutkintoja aloitettu!
Menekö taas villasella kaupungin vastuu?
Poliisi HOI.???
https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/609434
12138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Suojatyöpaikkalaisten arkea... Millän ei ole väliä paitsi kupposella kahvia ja kuukausipalkalla. Töissä ei tarvitse tehdä mitään.

Äänestä
  • Hoitajia vaan liian vähän. On huomattu

    Äänestä

Tuossa naapurissa on päiväkoti, jossa tuttu näky on se , että tarhantädit seisovat nenä kiini puhelimissaan ja lapset touhuavat mitä touhuavat. Ensimmäinen ehto olisi, että piha olisi puhelinvapaa vyöhyke. Vilkas lapsi ei monta sekunttia tarvitse häipyäkseen, jos tilaisuus aukeaa.

Äänestä
  • Käsittämätöntä toimintaa tuollainen.

    Äänestä

  • Juuri näin.Kännykät pois tarhan henkilökunnalta .Ja silmälääkäriin puolet,koska ovat puusilmiä .

    Äänestä

  • Kerran kysyi tuosta asiasta, niin vastaus oli, että on tärkeää ottaa puhelu vastaan pihalla, vaikka ko paikassa olisivat lapset voineet kirmata tielle. Hoitaja oli selin lapsiin, koska aurinko häikäisi puhelimen näyttöä!

    Mietin, että eikö puheluja voisi ohjata sisällä olevalle henkilölle. Joka kertoisi asiaa asianosaiselle.

    Äänestä

Pitäiskö niitä kasvatusmaksu hintoja nostaa vieläkin että palkataan tarpeeksi väkeä hoitamaan lapsia. Kyllä osataan laskuttaa korotettu maksu jos tunti määrä menee kuukaudessa 1 minuutin yli. Aika kallis on minuutti kun maksaa 100€ . Missä muualla voidaan laskuttaa tuollatavalla. Ps. Ja minulla ei ole enää hoitoikäisiä lapsia niinkuin jotku heti luulee.

Äänestä
  • juu oikea hinta olisi jotakin 2500 e lapsi ,ja huonosti kasvatetuista 3000e . nyt melkein ilmaista ja kaikki kasvatus työ päiväkodeilla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    juu oikea hinta olisi jotakin 2500 e lapsi ,ja huonosti kasvatetuista 3000e . nyt melkein ilmaista ja kaikki kasvatus työ päiväkodeilla.

    Älä yleistä kasvatus asiaa. Ja sitä paitsi eihän nykyisin saa enää edes korottaa ääntä ettei vaan joku pahota mieltä..

    Äänestä

Näkeehän sen täällä jo että asia painetaan villaisella. Ihme juttu ettei ihmiset ole huolissaan tai ota kantaa jos lapsi pääsee päiväkodista karkuun.

Äänestä
  • Tarhantädit somettaa,ei niitä saa häiritä .

    Äänestä

  • No mitä sinä haluat?

    Hoitajien kuvat lehteen nimineen vai torille häpeäpaaluun?

    Eiköhän tuo tapaus varmasti herättänyt kaikki tarhat, niin ettei tuota pääse enää tapahtumaan. En usko, että näillä hoitajillakaan kovin mukava olo on, kun heiltä pääsi lapsi karkaamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vähemmästäkin on poliisitutkintoja aloitettu!
Menekö taas villasella kaupungin vastuu?
Poliisi HOI.???
https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/609434

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu