eli tollaisen näyttiksen tilasin ja olisi ihan kiva kuulla muiden saman näyttiksen omaavien mielipiteitä. Onko vikoja? Onko mahdollista viritellä ja jos on niin kuinka suureksi??
CLUB 3D RADEON 9800 PRO 128MB
lolololo
142716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mulla on ollut samanlainen näytönohjain käytössä vajaa 2 vuotta eikä ole ollut mitään vikaa eikä muutakaan ongelmaa.
Hyvältä ovat mm. Far Cry - sekä Doom 3 pelien grafiikat näyttäneet vaikka en ole ohjainta viritellyt mitenkään.
Ajureina olen käyttänyt ATIN Catalyst -ajureita, jotka olen asentanut tuon ohjeen mukaan (uusin versio on nyt 5.4):
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=1500000000000083&posting=22000000006618085
Ohjaimen virittelystä on tuolla juttua:
http://koti.mbnet.fi/elixir/Radeon/
Noista Club3D:n R9800-sarjan ohjaimista poksahtaa yleensä ensimmäisenä cooleri ja sen jälkeen tv-out.
R360 corellisen R9800 PRO:n saa kellotettua helposti R9800 XT:n kellotaajuksille, jolloin potkua löytyy hieman enemmän.
FarCryta ja Doom III:a ei saa mitenkään pyörimään tuolla kortilla sujuvasti jos haluaa vähänkin enemmän resoluutiota/karkkeja.
Jos et himopelaaja ole, eikä silmäsi erota 25 fps -> 80 fps eroa niin tuo on varmastikin sinulle sopiva kortti, jolla pelailet vielä pitkän tovin.
"FarCryta ja Doom III:a ei saa mitenkään pyörimään tuolla kortilla sujuvasti jos haluaa vähänkin enemmän resoluutiota/karkkeja. "
:D:D:D jos on kone p3 1000mhz ja 256mb nii sitte mut muute :D:D:D:D
itte pelaan half life2 maksimi asetukset 1600*1200 radeon 9600xt kortilla ja ei nyi pätkääkää ja sources 70 fps :P
"itte pelaan half life2 maksimi asetukset 1600*1200 radeon 9600xt kortilla ja ei nyi pätkääkää ja sources 70 fps :P"
Uskoisko?
läppä!!!!!!
sama se mulle on uskotko mut älä tuu tänne selittee asioista mistä sulla ei ole omaa kokemusta. (radeon 9800pro riittää ihan hyvin nyky peleihin ei tartte olla sun iskän ostamii 6800gt kortteja.) kyllä ne pelit pyörii hyvin iskän koneella.
muu kone amd64 3200 & 1500mt kingston hyperX
Mulla on kans pari vuotta ollu tuo kortti ja hienosti on pelittäny.
Doom3 pätkii reippaastikkin joskus jos pistää liikaa detaileja, Mutta eipä se pudottaminen kovasti haittaa pelin ulkonäköä.. kun siel on niin piemää että ei muutenkaan nää kovin usein mitään :( (paska peli)
Mutta HL2:sen kanssa ei ole ollu mitään ongelmaa.. Ja luulen myös että keskus muistin määrä vaikuttaa mulla vaan 512 400 ddr:ää
kyllä doom3 ja farcry vaatii enemmän kun half life2 vaikka siinä on paremmat grafiikat mutta valven pojat on vaa nii viisaita :)
keskusmuistin määrä vaikuttaa ihan hirveesti.. ennen oli kanssa joku perus 512ram ja ei jaksanu pyörii max asetuksil mut sitku hankin vähä parempaa ja enemmän nii kaikki luistaa paremmin ku hyvin
Mä pelaan GeForce MX440 samaa peliä ja FPS on 1000,tässä toinen iltasatu
Kun koitaa kertoa kokemuksistaan ja antaa kunnollisen vastauksen.. jotkut ääliöt katsovat asiakseen "kumota" toisten sanomisia perustellen jollakin missä ei ole mitään tolkkua..
On se kumma että tää G-piste-forke-KEI ei tajua luulee tietävänsä.. tulis tänne testaamaan miten pelittää. laita mailis ni pääset testaamaan miten hisnosti se radeon pelittää..
palaas vaikka FarCry sillä sun huippukortilla
1600x1200 resoilla kaikki herkut päällä ja
8x reunanpehmennys ja
16x anisotrooppien suodatus.
Et varmaan voi väittää että edes sulla olis FPS yli 5 jos sitäkään. HAHAAA
oli pakko tarkistaa ku te kakarat aloitte noin paljon itkemään.
ei olekkaan kaikki asetukset max.
joku antialiasing mode ja sen alapuolella oleva juttu sourcessa (varmaan sama half lifes) nii ei ole maxilla, ja jos laittaa max kummatki nii sillo pyörii 20fps ~ ei oo kiva pelaa. en huomannu mitään eroa kuvassa muuta ku tökkimisen :D mutta mulla tosiaankin on 9600xt että kyllä 9800pro riittää nyky peleihin joka olikin mun pointti.
ja nyt voi olla noi lapsoset ihan hiljaa vaikka niitä vituttaakin että on menny kaikki karkki rahat 6800ultraan vaikka halvemmalakin pärjää
Tuo radeon 9800pro oli vielä viime kesänä toiseksi paras kortti (xt vähän parempi) että jo on prkkeeele jollei kelpaa, ei niitä ohjaimia joka puolen vuoden välein osteta jonkun saakelin tyhmän putki-juoksu-räskintä mätön takia. Ite taijan kyllä vaihtaa ton 9200 tohon 9800pro:hon hinta kun tippunut ja se saa sitten kelvata tän koneen elin-iän loppuun. Ilmankos porukka joutuu pelit warettamaan kun kaikki rahat menee ohjaimiin.
Joku valittaa, ettei Doom 3 pelitä kunnolla? Resoluutiolla 1024 x 768 ja muuten väh. medium asetukset grafiikoilla, jotkin hightilla, niin pelittää oikein hyvin... Ei nyi, pätki eikä muutakaan... Että ei muka pelitä?