Viherväki. Miksi susi yleensä pelkää ihmistä ?

Anonyymi

Ihminen on proteiinia aivan kuten peurat ja hirvet joten miksi susi ei saalista ihmistä vaikka ne karhuakin käyvät pureskelemassa ? Olisiko niin että ihminen on jalostanut suden geenin ihmisaraksi. Mikä ei ennen pelännyt ammuttiin.

5

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihminen on isompi ja kulkee kahdella jalalla astellen. Ja kun huutaa metsässä käyskennellessään rairairaata ja muutoinkin pitää meteliä ja ampuu lupaa kysymättä, niin eipä ihme, että esim. sudet ja karhut kaikkoavat 'huitsin nevadaan'. Ettei siinä suinkaan mistään geeniperimän jalostuksesta ole kysymys.

    • Anonyymi

      Sudet eivät aivan vasiten saalista ihmisiä alueilla, jossa on muuta riistaa ylenpalttisesti tarjolla. Mutta sitten, kun riista käy vähiin, susille kelpaa ihminenkin. Noinhan met saamme lukea palstalta mm. Kreikan tapauksesta. Ja jos kenellä on mielenkiintoa googlettaa susivahingoista maailmanlaajuisesti, niin esim. Venäjällä ja Kanadassa tapahtuu susien hyökkäyksiä ihmisiin kohdistuen kuukausittain.

      • Anonyymi

        Kyllä nälkä pistää sudenkin tekemään ihan mitä vaan.
        Suomen luonto on tosi tosi köyhä. Norjassakin enemmän luonnossa eläimiä vaikka mm. Pohjois-Norjassa luonto on hyvin karu.


    • Anonyymi

      Syy on siinä, että kun ihmiseltä pedon nähdessään pärähtää se 'batala veska' housuun, niin sen aromi on niin pahanhajuinen, että susikin karttaa sitä.

      • Anonyymi

        Asian itse kokenut siinä kertoilee, kaikille ei noin käy...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      238
      17281
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12297
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6081
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      65
      4908
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4890
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      23
      4016
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3615
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      9
      3514
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3066
    10. 310
      1687
    Aihe