kuuloluokat

olin kuulontutkimuksissa ja lääkäri sanoi että toisen korvan kuuloluokka on 1 ja toisen 4. yritin googlettaa kyseisiä termejä mutta en saanut vastausta. siis mitä on kuuloluokat???
28119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyse on Sosiaali- ja terveysministeriön päättämästä, tapatumavakuutuslain mukaisesta haittaluokituksesta. Jos kyseessä on meluvamma, haittaluokan perusteella voi saada pientä korvausta. Seuraavasta linkistä löytyy koko haittaluokitus, on vaan varsinkin kuulon osalta vaikealukuinen: http://www.fimnet.fi/klyhdistys/vuoski99/haitaste.html

Äänestä

Saako Kelasta tai jostakin tukea jos mut todetaan toisesta korvasta kuuroksi?!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuuloluokka 1 ja 4 kirjoitti:

olin kuulontutkimuksissa ja lääkäri sanoi että toisen korvan kuuloluokka on 1 ja toisen 4. yritin googlettaa kyseisiä termejä mutta en saanut vastausta. siis mitä on kuuloluokat???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu