Palosammutin + Baltia ?

Sammunut

Niin.. kuulin, että palosammutin on pakollinen varuste autoilijalle kaikissa Baltian maissa.

Varmasti ihan tarpeellinen ja hyvä pykälä.

Mutta mistäköhän sellaisen löytäisi edullisesti ?

Lidlissä huomasin 6kg sammuttimen (hinta OK,.. alle 20 E), mutta aika kookas ja painava takaboxissa kuskattavaksi.... joopa.. tuntuu sinänsä tyhmältä "säästää" tai hankkia joku pienempi malli, mutta silti.... ??

Oisko jollakin vinkkiä ?
Ainakin B---teman hinnat oli ainakin nettisivujen perusteella tosi kovat !

Tsekkaavatko tullimiehet muuten rajalla sammuttimen olemassaolon/puutteen ??

Toi laki vois olla meillä Suomessakin OK.
... tulis ainakin hankittua se sammutin.

12

6971

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynnyt

      Ei sitä kukaan missään kysele mut eipä noi paljoa maksakkaan ja saattaa joskus tarvita oikeastikkin.

      Halpahallit noita myy halvimmillaan jollain reilulla kympillä,2kg ABC-luokan sammutin riittää.

      http://www.hongkong.fi/
      http://www.tarjoustalo.fi/

      Ensiapulaukku on myös pakollinen tuolla.

      Noiden pakollisuus on kait kuten Suomessa varoituskolmio,olemassaolo tarkistetaan katsastuksessa 10 vuoden välein;)

      • 2kpl

        pyöränvaihtoa varten kuuluu myös "pakollisiin" varusteisiin.
        Itse olen muuten saanut Puolassa sakot "puuttuvasta varoituskolmiosta", jota en pimeässä löytänyt. Tullimiehet ja rajavartijat eivät noita varusteita kysy, mutta voi sattua "ahneet poliisit", jotka huomaa "turistikilvet" ja haluavat jollain verukkeella kohottaa päivän ansiotaan. (Virossahan ei enää makseta sakkoja suoraan poliisille, joten siellä ei enää vedätetä mutta noissa muissa Via Baltican maissa kai ne edelleen yleisesti maksetaan tien päällä ??)


    • veneilijä

      joltakulta kaverilta, jolla on vene (ei soutuvene), että voisiko lainata sitä veneen sammutinta reissusi ajaksi niin ei tarvitsisi ostaa. Näin me ainakin teemme, jos reissuun lähdemme.

      • Köyhät

        Jos tuon vertaa ei ole rahaa laittaa reissuun niin olisikohan parempi pysyä kotona?


      • veneilijä
        Köyhät kirjoitti:

        Jos tuon vertaa ei ole rahaa laittaa reissuun niin olisikohan parempi pysyä kotona?

        me kyllä otamme sammuttimen omasta veneestämme, jossa niitä on kaksikin kappaletta...


      • Sammunut
        Köyhät kirjoitti:

        Jos tuon vertaa ei ole rahaa laittaa reissuun niin olisikohan parempi pysyä kotona?

        "Kiitos" KÖYHÄSTÄ vastauksesta ! nimimerkkisi viitannee siihen ???

        Mietin vaan... Oletkohan sinä se SAMA ASIANTUNTIJA joka osaa vastata lähes kaikkiin viesteihin (AIHEESTA RIIPPUMATTA) yhtä asiantuntevasti ja nokkelasti .... Mieti: kannattaisko joskus olla vastaamatta ????

        Luitkohan edes alkuperäistä viestiäni vai onko sisälukutaidossa / luetun ymmärryksessä jotain vikaa ? Voin tarvittaessa tehdä SELKOKIELISEN KYSYMYKSEN sinunlaisillesi idiooteille !

        PS. Kiitos teille muille asiallisen vastauksen antaneille !


      • Köyhät
        veneilijä kirjoitti:

        me kyllä otamme sammuttimen omasta veneestämme, jossa niitä on kaksikin kappaletta...

        "me kyllä otamme sammuttimen omasta veneestämme, jossa niitä on kaksikin kappaletta..."

        Hienoa,toisen voit sitten vielä lainata jollekkin köyhälle Baltian-reissaajalle,vaikka tuolle sammuneelle;)

        Itse en kyllä sammutintani lainaa muille,jokainen ostakoon omansa tai olkoon ilman.

        Ja jos moinen maksaa halvimmillaan 12,95€ niin en paljoa sitä viitsi paikasta toiseen kannella,en edes tarkistukseen kun se taitaa maksaa enemmän.


    • sammutin

      Löytyy ainakin Tallinnasta Address
      Mercantile Group AS
      Pärnu mnt 549, Laagri
      76401 Harjumaa
      Estonia

      Main numbers
      Phone: 372 679 1000
      Fax: 372 679 1009
      E-mail: [email protected]

      vahtikustutid = vaahtosammuttimet.
      Tuntuu olevan kaikkea muutakin autotarvetta

    • Käyn usein

      Sammutin, kiilat pyörien alle ja ensiapulaukku on tosiaan pakolliset varusteet. Kun katsastin kaverin Virolaisen auton ei niitä kysytty, eikä niitä ole kyllä Virossa tai Latviassa koskaan minultakaan kysytty vaikka olen Suomalaisella autolla ajanut siellä vuodesta 1998 asti todella paljon. Myös poliisi on joksus pysäyttänyt mutta eivät ne noista ole kiinnostuneet.

    • Palo-Olli

      Noin 2 kg:n sammutin on pakollinen Liettuassa.

    • MrMax43

      Joo, besserwisserit asialla... täältä kyllä saa oikeita vastauksia niin hyvin ettei varmaan kannata soittaa esim. autoliittoon, nehän ei osaa auttaa automatkailuun liittyvissä asioissa.
      Yhdessäkään Baltian maassa EI sakkoja makseta poliisille käteen. Kieltäydy jos pyytävät!!! Eivät tee mitään asialle! Antavat ns. Penaltypointeja mutta ne ei päivity sinun kortillesi! Yhdessäkään Baltain maassa EI sakoteta turisteja puuttuvasta sammuttimesta eikä: UNOHTUIKO viisailta neuvojilta ne huomioliivit? Ei sakoteta ja vaikka sakotettaisiinkin niin sakot EI seuraa perässäsi Suomeen, niitä EI peritä tien päällä, EI rajalla EIKÄ seuraavalla käynnilläsi!! Kuten EI myöskään Suomessa kaahaavilta Balteilta peritä Suomessa saatuja sakkoja täällä eikä kotimaassaan. Tilanne on tämä vielä toistaiseksi!
      Terv: Kohta 7 vuotta tien päällä Balttiassa!

    • Wihtori Wee

      Eiköhän jokaiselta vastuuntuntoiselta suomalaisautoilijaltakin löydy autostaan jauhesammutin? Sellaisen ostoon ei lakeja ja määräyksiä tarvita, vaan hieman järkeä päähän. That´s it.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      71
      930
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      813
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      771
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      568
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    7. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      29
      520
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      499
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      489
    Aihe