TURUN AMK-Toimintaterapeutti

Elikkä, kuinka vaikea on päästä Turkuun lukemaan toimintaterapeutiksi? Millaiset valintakokeet on ja kuinka korkeat lähtöpisteet pitää olla että tulee kutsu valintakokeeseen? Kiitos vastanneille!!
2584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pääsykokeisiin pääsyyn auttaa eniten hyvä todistus. Nykyisin ei lasketa enää työkokemuspisteitä ennen pääsykokeita, joten niihin valikoituu aika nuoria ja hyvillä arvosanoilla tulevia tyttöjä (suurimmaksi osaksi..). Ja sellaisia sinne on viime aikoian kai sisäänkin päässyt. Jos pääsykokeisiin pääsee, kannattaa panostaa haastatteluihin (psykologi ja opettajat). Motivaatio ja alalle soveltuvuus tärkeintä.

Tsemppiä :)

Äänestä

Kannattaa ottaa selvää siitä mihin on hakemassa (on sitten kyse opiskelupaikasta, työpaikasta, harjoittelupaikasta jne) Eli ota selvää mitä tt:t tekee, sitä joka tapauksessa yritetään selvittää miksi haet koulutukseen!
tsemppiä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hakija kirjoitti:

Elikkä, kuinka vaikea on päästä Turkuun lukemaan toimintaterapeutiksi? Millaiset valintakokeet on ja kuinka korkeat lähtöpisteet pitää olla että tulee kutsu valintakokeeseen? Kiitos vastanneille!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu