Verenpaineita pidemmän aikaa johon Diovan 80. Syksyllä yläpaine nousi 200 ja samalla alkoi tiheä virtsaaminen. Yöllä 5-6 kertaa vessassa, myös päivisin vajaan tunnin välein.
TK määräsi lisää verenpainelääkettä muttei paine laskenut, päinvastoin.
On eturauhassyöpä joka sädehoidettu 2008. Sen kanssa ei isompia ongelmia.
Viimein tuli niin tukala olo että oli pakko lähteä keskussairaalaan. Melko nopeasti selvisi että virtsajohtimet munuaisista virtsarakkoon olivat ahtautuneet. Munuaisissa paine ja arvo 460! Koska tilanne oli jo hengenvaarallinen urologit työnsivät stenttiä ilman nukutusta munuaiseen alakautta. Kova kokemus!
Paine esti kuitenkin stentin asettumisen munuaiseen. Seuraavana päivänä unta palloon. Toiselle puolelle saatiin stentti paikoilleen. Toiselle puolen reikä kylkeen ja ulkopuolinen pussi letkuineen johon virtsa tulee. Verenpaine loppui kertaheitolla, vika oli virtsajohtimen ahtauma munuaisten ja virtsarakon välissä.
Syysksi ahtautumiin arveltiin sädehoidon aiheuttamat " arpeutumat" tai sitten syöpä on tehnyt pieniä muutoksia virtsajohtimiin. Magneettikuvissa ei ilmennyt metaaseja.
Kun ulkopuolinen nefrostooma pitää vaihtaa 3 kk välein niin nyt yritetään avata myös toinen puoli ja laittaa stentti. Jo paikallaan oleva toimii eikä ole aiheuttanut tuntemuksia.
Eturauhassyövän kanssa olen pärjäillyt jokseenkin hyvin. Toki PSA on heilunut vuosia välillä 1.5 - 4 . Lääkkeenä ollut 5 vuotta Enanton pistos joka 3 kk.
Nyt kokeillaan uutta lääkettä Nubeqa joka hidastaa tai jopa pysäyttää syövän etenemistä.
Tästähän ei koskaan parane mutta nykylääkkeet ovat kehittyneet ja tulokset rohkaisevia.
Kirjoittelin tämä jos on muitakin sairauden kanssa painivia. Kunhan nyt selvittäisiin tästä pirun koronasta! Pysykää terveenä !
Ukkeli 71v.
Munuaisstentti
2
5185
Vastaukset 2
Onko kipuja stentin kanssa. Olen kuullut että se aiheuttaa kipuja kun se voi hankata virtsarakon kanssa. Minullakin syöpäkasvain on sulkenut oman virtsaputken eikä ainakaan vielä tiedetä saadaanko se leikattua pois. Tällä hetkellä munuaisesta on vedetty putki pussiin joka keikkuu tuossa reidessä nauhoilla kiinni. Kyllä sellainen pussi on kyllä vihoviimeinen jota joutuu pitämään. Mieluummin stentti jos se toimii.
- Anonyymi
Menin väsyneenä pitkälleni päiväpeiton päälle jo klo 21. Heräsin vasta äsken. Turha toivoakaan lisää unta ennen 03. Tulee eläkeäijälle pitkä viikonloppu. Terveydeksi.
Mitäs me kasikymppiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681026
- 60822
- 86800
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46663
- 62599
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko76597Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46569- 28565
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35565