Munuaisstentti

Anonyymi

Verenpaineita pidemmän aikaa johon Diovan 80. Syksyllä yläpaine nousi 200 ja samalla alkoi tiheä virtsaaminen. Yöllä 5-6 kertaa vessassa, myös päivisin vajaan tunnin välein.
TK määräsi lisää verenpainelääkettä muttei paine laskenut, päinvastoin.
On eturauhassyöpä joka sädehoidettu 2008. Sen kanssa ei isompia ongelmia.
Viimein tuli niin tukala olo että oli pakko lähteä keskussairaalaan. Melko nopeasti selvisi että virtsajohtimet munuaisista virtsarakkoon olivat ahtautuneet. Munuaisissa paine ja arvo 460! Koska tilanne oli jo hengenvaarallinen urologit työnsivät stenttiä ilman nukutusta munuaiseen alakautta. Kova kokemus!

Paine esti kuitenkin stentin asettumisen munuaiseen. Seuraavana päivänä unta palloon. Toiselle puolelle saatiin stentti paikoilleen. Toiselle puolen reikä kylkeen ja ulkopuolinen pussi letkuineen johon virtsa tulee. Verenpaine loppui kertaheitolla, vika oli virtsajohtimen ahtauma munuaisten ja virtsarakon välissä.

Syysksi ahtautumiin arveltiin sädehoidon aiheuttamat " arpeutumat" tai sitten syöpä on tehnyt pieniä muutoksia virtsajohtimiin. Magneettikuvissa ei ilmennyt metaaseja.
Kun ulkopuolinen nefrostooma pitää vaihtaa 3 kk välein niin nyt yritetään avata myös toinen puoli ja laittaa stentti. Jo paikallaan oleva toimii eikä ole aiheuttanut tuntemuksia.

Eturauhassyövän kanssa olen pärjäillyt jokseenkin hyvin. Toki PSA on heilunut vuosia välillä 1.5 - 4 . Lääkkeenä ollut 5 vuotta Enanton pistos joka 3 kk.
Nyt kokeillaan uutta lääkettä Nubeqa joka hidastaa tai jopa pysäyttää syövän etenemistä.
Tästähän ei koskaan parane mutta nykylääkkeet ovat kehittyneet ja tulokset rohkaisevia.
Kirjoittelin tämä jos on muitakin sairauden kanssa painivia. Kunhan nyt selvittäisiin tästä pirun koronasta! Pysykää terveenä !
Ukkeli 71v.

2

4628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko kipuja stentin kanssa. Olen kuullut että se aiheuttaa kipuja kun se voi hankata virtsarakon kanssa. Minullakin syöpäkasvain on sulkenut oman virtsaputken eikä ainakaan vielä tiedetä saadaanko se leikattua pois. Tällä hetkellä munuaisesta on vedetty putki pussiin joka keikkuu tuossa reidessä nauhoilla kiinni. Kyllä sellainen pussi on kyllä vihoviimeinen jota joutuu pitämään. Mieluummin stentti jos se toimii.

    • Anonyymi

      Menin väsyneenä pitkälleni päiväpeiton päälle jo klo 21. Heräsin vasta äsken. Turha toivoakaan lisää unta ennen 03. Tulee eläkeäijälle pitkä viikonloppu. Terveydeksi.
      Mitäs me kasikymppiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4148
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      77
      3869
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2408
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      64
      2256
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1945
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1849
    7. 101
      1668
    8. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1632
    9. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1623
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1473
    Aihe