Kokeillaan jos täällä joku osaisi vastata. 4,5 kuinen narttu pentu on ruvennut merkkailemaan ja vanhempi uros näyttää kiinnostuneen. Onko mahdollista että alkaa näin aikaisin husky/karjalankarhukoiralla?
Voiko juoksut alkaa 5kk pennulla?
Anonyymi
2
535
Vastaukset
- Anonyymi
Paljon mahdollista. Yleensä pienet rodut aloittaa juoksut 6-8kk iässä, isommat rodut 9-12kk iässä. Uros voi kuitenkin sotkea juoksurytmiä ja sen alkamista. Pidä nyt huoli, ettei uros pääse astumaan, alle vuosikas narttu on aivan liian nuori pentuja tekemään!
Voi olla myös tulehdus. Käytä eläinläkärissä.- Anonyymi
Juuri sen takia kyselen että pitää olla todella tarkkana ettei satu vahinkoja, tarkoitus oli ainakin leikata 6kk ennen juoksuja. Pitäänee seurailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741084
- 68984
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104938- 47932
- 51885
- 49694
- 31649
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34587- 50580
- 38536