Millainen sakko odotettavissa? Olin peräänajaja. Ei ylinopeutta
Peräänajo kolari
5
3376
Vastaukset
- Anonyymi
Vähimmäisrangaistus oli ainakin ennen 10 päiväsakkoa.
- Anonyymi
Niin, oli ennen, olet hajuilla. Tieliikennelaki muuttui 1.6.2020. Kyse on uuden lain 20 §:n mukaisesta riittävän etäisyyden pitämättä jättämisestä edellä ajavaan, mistä on ollut seurauksena peräänajo. Siitä määrätään hallinnollinen 100 euron liikennevirhemaksu. Poliisin ei tarvitse uuden lain mukaan tulla kolaripaikalle, jos vain peltiä on mennyt ryttyyn, ellei kukaan ole loukkaantunut, eikä epäillä rattijuopumusta, eikä törkeää liikenneturvallisuuden vaarantamista.
Koska asia on poliisilla, niin jäämme odottamaan kuinka poliisi uutta tieliikennelakia tulkitsee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, oli ennen, olet hajuilla. Tieliikennelaki muuttui 1.6.2020. Kyse on uuden lain 20 §:n mukaisesta riittävän etäisyyden pitämättä jättämisestä edellä ajavaan, mistä on ollut seurauksena peräänajo. Siitä määrätään hallinnollinen 100 euron liikennevirhemaksu. Poliisin ei tarvitse uuden lain mukaan tulla kolaripaikalle, jos vain peltiä on mennyt ryttyyn, ellei kukaan ole loukkaantunut, eikä epäillä rattijuopumusta, eikä törkeää liikenneturvallisuuden vaarantamista.
Koska asia on poliisilla, niin jäämme odottamaan kuinka poliisi uutta tieliikennelakia tulkitsee.TLL 20 § koskeva 100 e liikennevirhemaksu tuli voimaan vasta 11.1.2021 (ks. laki 17.12.2020/1040 tieliikennelain muuttamisesta). Se ei siis ollut 1.6.-20 vielä voimassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TLL 20 § koskeva 100 e liikennevirhemaksu tuli voimaan vasta 11.1.2021 (ks. laki 17.12.2020/1040 tieliikennelain muuttamisesta). Se ei siis ollut 1.6.-20 vielä voimassa.
Kiitos, näin todella on. Jos kysyjä on ajanut kolarin 11.1.2021 jälkeen, niin luonnollisesti silloin sovelletaan lievemmän lain periaatetta, eli uutta pykälää ja 100 euron liikennevirhemaksua.
- Anonyymi
Kiitä onneasi kun et asu norjassa sillä menee kortti aina 3kk perään ajosta ja samoin jos ajat liukkaalla tiellä ulos.Sakot on 6000nok luokkaa samoin kaikille kun siellä kaikille samat sakot oli sossupummi tai miljardööri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821379Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä661175Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2121170Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2001164Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103983Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68906Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍128881Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123778- 77755