En omista kuin tilillä rahaa.
Haluaisin ostaa pörssi noteerattuja osakkeita.
Miten toimin?
Osakekaupan aloitus
19
136
Vastaukset
- Anonyymi
Jos jopa tilin avaus tuottaa vaikeuksia, en suosittelisi ostamaan osakkeita.
- Anonyymi
Nordnet on ilmainen avata ja pitää.
Avatessa pitää valehdella lukeneensa 18-sivuiset ehdot ja hyväksyä ne.
Avaajan ekat 3 kk ovat alennetuin kaupankäyntikuluin, mutta aloittelijalle voi olla viisaampaa ostaa kulutonta rahastoa.
Äkillisen kurssilaskun sattuessa voi ostaa hyvän ROE-arvon osakkeitakin - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nordnet on ilmainen avata ja pitää.
Avatessa pitää valehdella lukeneensa 18-sivuiset ehdot ja hyväksyä ne.
Avaajan ekat 3 kk ovat alennetuin kaupankäyntikuluin, mutta aloittelijalle voi olla viisaampaa ostaa kulutonta rahastoa.
Äkillisen kurssilaskun sattuessa voi ostaa hyvän ROE-arvon osakkeitakinMieluummin älä tee niinkuin minä aloittaessani marraskuussa 2017.
Kun kerran oli kolme kuukautta alimmalla kaupankäyntikulutasolla.
40 tonnia sijoitin toisaalta osinkoa maksaviin ja toisaalta kahden edellisen viikon aikana vain maltillisesti nousseisiin.
Vuotta myöhemmin Citycon ja Nordea yhteensä kuusi tonnia tappiolla - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mieluummin älä tee niinkuin minä aloittaessani marraskuussa 2017.
Kun kerran oli kolme kuukautta alimmalla kaupankäyntikulutasolla.
40 tonnia sijoitin toisaalta osinkoa maksaviin ja toisaalta kahden edellisen viikon aikana vain maltillisesti nousseisiin.
Vuotta myöhemmin Citycon ja Nordea yhteensä kuusi tonnia tappiolla" toisaalta kahden edellisen viikon aikana vain maltillisesti nousseisiin."
No eihän tossa ole mitään järkeä jos tuolla perusteella alkaa osakkeita ostamaan
- Anonyymi
ei muuta kun op.n kautta tilin avauksee ja osakkeiden ostoo...lyhyestä virsi kaunis. nordnettiä ei kannata avata...juna hinnat osakkeille.
- Anonyymi
Soita pankkiisi ja varaa aika sijoitusneuvojalle.
- Anonyymi
tätä älä ainakaan tee, koska ne puhuu sut ympäri ja hommaat vaan niiden tarjoamia ja suosittelemia kalliita vakuutusrahastoja jotka on paskimmat sijoituskohteet koska niissä menee vakuutusmaksuja joita ett saa hyvitettyy edes verotuksessa.
Avaa säästötili ja sitä kautta tsiikaat tarkkaan mihin sijoitat pienellä rahalla ja lisäät kun /jos huomaat että homma toimii ja rahat saat takaisin nopealla aikataululla ilman että kukaan vetää välistä liikaa...
- Anonyymi
Nyt ei kannata aloittaa ostamaan osakkeita kun useimpien yhtiöiden kurssit ovat ainakin 10 vuoden ajalta korkeimmillaan. Kupla on aivan puhkeamaisillaan, nyt kannattaisi pikemminkin ja pikimmiten myydä osakkeet pois ennenkuin pörssi ajaa jyrkänteen reunan yli rotkoon...
- Anonyymi
oletko ihan varma?
tota samaa sanottiin jo 10 vuotta sitten
kun nyt pumpataan tukirahaa markkinoille, vain taivas on rajana - Anonyymi
Vuosi sitten mietin myymistä, kun alkoi tulla uutisia idästä. Maltoin kuitenkin. Maaliskuussa alkoi käyrät pudota ja päätin, etten ennen vappua katso sijoitusteni arvoa, vaan ostelen lisää, jos ylimääräistä rahaa jää. Kaikki tietää, että tämä oli järkevä taktiikka. Moni teki toisin ja viimeistään marraskuun nousussa alkoi kaduttaa. Aloitin sijoittamisen 90-luvun laman jälkeen, joten sen olen oppinut, että tapahtui mitä tahansa, tärkeintä on pysyä rauhallisena ja omassa sijoitussuunnitelmassaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oletko ihan varma?
tota samaa sanottiin jo 10 vuotta sitten
kun nyt pumpataan tukirahaa markkinoille, vain taivas on rajanaEikös niitä tukirahoja jo peritä takaisin...
Kun tukirahat loppuu ja väistämättä ne loppuu, silloin viimeistään romahtaa pörssi, kun niitä on keinotekoisesti pidelty verovaroilla korkealla tasolla, joka ei perustu mihinkään todelliseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös niitä tukirahoja jo peritä takaisin...
Kun tukirahat loppuu ja väistämättä ne loppuu, silloin viimeistään romahtaa pörssi, kun niitä on keinotekoisesti pidelty verovaroilla korkealla tasolla, joka ei perustu mihinkään todelliseen.Sain juuri myytyä viimeisetkin osakkeeni pois. Nyt voi pörssi romahtaa minun puolesta ihan rauhassa...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös niitä tukirahoja jo peritä takaisin...
Kun tukirahat loppuu ja väistämättä ne loppuu, silloin viimeistään romahtaa pörssi, kun niitä on keinotekoisesti pidelty verovaroilla korkealla tasolla, joka ei perustu mihinkään todelliseen.sekoitat nyt ilmeisesti pienyritysten tukemisen muutamilla tuhansilla euroilla ja pörssin TUKEMISEN miljarditason ostoilla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sain juuri myytyä viimeisetkin osakkeeni pois. Nyt voi pörssi romahtaa minun puolesta ihan rauhassa...
Ei sitten iskenyt FOMO ?
Maaliskuussa isompi salkkuni kasvoi 7%
- Anonyymi
Ostaa vaikka kahden kuukauden välein aluksi, esim. tonnilla parilla.
Tavoittelee vähintään 10-15 eri yhtiön salkkua ajan mittaan.
Ei ne kaikki ostot huippuun ja kalliiseen osu, jos pystyy jatkamaan tuota
joitakin vuosia. - Anonyymi
Aloittelijan kannattaa odottaa osakkeiden kanssa ja valita rahasto tästä:
https://www.nordnet.fi/markkinakatsaus/rahastolistat
Kannattaa listalta katsella, sijoittaako "mörniviin" suuryhtiöihin vai muuhun- Anonyymi
Aloituksen alku Nordnetissä on arvo-osuustilin avaus vaikka rahastoihin tyytyy.
Nordeassa ei tarvitse - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloituksen alku Nordnetissä on arvo-osuustilin avaus vaikka rahastoihin tyytyy.
Nordeassa ei tarvitseNordeassa rahastojen esittely on puolisurkea verrattuna yllälinkitettyyn Nordnetin esittelysivuun.
Nordeassa 162 rahastoa avausnäkymässä aakkosjärjestyksessä.
Jotain selviää sarakkeiden sorttausnuolilla.
Monenlaista etsittävä selaimen sanahaulla
https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/saastaminen-sijoittaminen/rahastot/rahastot-nyt.html
Nordnetissä avausnäkymä on sortattu yhden vuoden tuoton (jopa 170%) mukaan laskevasti eli suurimmat alussa.
Tuo yksi vuosi tarkoittaa koronadipistä alkaen ja siksi on ja oltava isot prosentit.
Nordnetissä voi monipuolisesti valikoida monenlaista. Esim. indeksirahastot.
- Anonyymi
Jos väkisin haluaa suorien sijoitusten arpajaisiin osallistua, voi katsella suosituksia vaikka Inderesiltä (linkki alla) tai Evliltä.
https://www.inderes.fi/fi/osakevertailu
Ulkomaille tähyillessä? Warren Buffetia tai Norjan öljyrahastoa matkien?
https://www.nbim.no/no/oljefondet/investeringene/#/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962082Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121929Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2491404Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402938Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724