Uusi Akku Samsungiin.

Galagsy A 51 oli mulle yllätys akun suhteen.
Mulle selvisi, ettei akun vaihto olekkaan niin yksinkertainen, kuin esim. Galagsy Note neljään. Voiko akun vaihtaa itse?
9128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei ole tarvetta vaihtaa koska laitteen tietoturvallinen käyttöikä on noin 3-4 vuotta. Sen ajan akku kyllä kestää hyvin.

Äänestä

Onhan siihen nettikaupoissa myynnissä akkuja ja niiden vaihtamiseen tarvittavia työkalu- ja tarvikesarjoja hyvinkin edullisesti. Youtubessa sitten mm. on ohjevideoita tähän vaihtamiseen. Mutta en kyllä suosittelisi hommaan ryhtymistä kenellekään, jolla on vähänkään peukalo keskellä kämmentä. :)

Äänestä
  • Eikä kannata muutenkaan vaihtaa.. Ei saa mitään hyötyä..

    Äänestä

  • Voisi ihan kuvitella, että pahimmat paikat tuossa vaihtamisoperaatiossa olisivat liimatun takakannen irrottaminen ehjänä ja vääntymättömänä ja sen kunnollinen liimaus takaisin niin, ettei se irvistele mistään kohdin. Siksi voisi olla hyvä akkua tilatessa ostaa myös uusi takakansi. Eivät nekään kalliita ole. Samoin kunnollisia liimauspuristimia olisi ehkä hyvä olla omasta takaa.
    Ehkäpä operaatiossa tarvitaan myös pienet ja hyvät katkaisupihdit ja juotoskolvikin? Tuskin sellaisia sisältyy näihin halpoihin vaihtosarjoihin.
    Hankala homma se kyllä varmaan on eikä ihan joka pojalta tuosta vaan onnistu. Kuten sitä sanotaan, niin myös tässäkin tapauksessa viiden sentin suutari voi pian äkkiä helposti tehdä parin sadan euron vahingon. :)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voisi ihan kuvitella, että pahimmat paikat tuossa vaihtamisoperaatiossa olisivat liimatun takakannen irrottaminen ehjänä ja vääntymättömänä ja sen kunnollinen liimaus takaisin niin, ettei se irvistele mistään kohdin. Siksi voisi olla hyvä akkua tilatessa ostaa myös uusi takakansi. Eivät nekään kalliita ole. Samoin kunnollisia liimauspuristimia olisi ehkä hyvä olla omasta takaa.
    Ehkäpä operaatiossa tarvitaan myös pienet ja hyvät katkaisupihdit ja juotoskolvikin? Tuskin sellaisia sisältyy näihin halpoihin vaihtosarjoihin.
    Hankala homma se kyllä varmaan on eikä ihan joka pojalta tuosta vaan onnistu. Kuten sitä sanotaan, niin myös tässäkin tapauksessa viiden sentin suutari voi pian äkkiä helposti tehdä parin sadan euron vahingon. :)

    Hankala ja täysin tarpeeton nykyäjan älypuhelimissa.

    Äänestä

Tuo viimeinen kommentti oli tärkeä monille.
Esim. naapurini yrittää olla hyvä jokapaikassa, mutta huonolla menestyksellä.
Yritykset maksavat, mutta?

Äänestä

Kuinka vanha kännykkä saisi muuten olle, ettei se muutu vaaralliseksi?

Äänestä
  • Julkaisuajankohdasta mallista riippuen 2-3 vuotta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Julkaisuajankohdasta mallista riippuen 2-3 vuotta.

    android vuodessa parissa, senpä takia iphone, pikkasen kalliimpi mutta kestää vuosikausia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Galagsy A 51 oli mulle yllätys akun suhteen.
Mulle selvisi, ettei akun vaihto olekkaan niin yksinkertainen, kuin esim. Galagsy Note neljään. Voiko akun vaihtaa itse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu