Arvon kattoihmiset.
Miten kunnostan vanhan navetan aaltopeltikaton, jossa on muutamia ruosterantuja (aaltojen suuntaan, parin aallon levyisinä raitoina)?
Katto on ilmeisesti vuosikymmenten ikäistä sinkkipeltiä, mutta maalaamatonta. Lisäksi katto on aika jyrkkä, joten ei sillä ainakaan ilman apuvälineitä pysty kuljeskelemaan ja ruosteharjaa tai maalisutia heiluttelemaan.
Mikä neuvoksi?
Miten huollatte jyrkkää
4
2164
Vastaukset
- Jocu_
Lankku katolle ja molempiin päihin narut, jotka menevät harjan yli ja kiinnitetään vaikkapa puihin. Auton vetokoukkuun kiinnittämisestä on joillakin huonoja kokemksia..
Siinä on portaaton säätö työskentelyaluastalle. Ei ihan kaikkia turvallisuusnormeja täytä, mutta toimii.- tikkailla
Kiitos vihjeestä, jossakin muistan nähneeni kuvan samantapaisesta virityksestä, jossa naruilla harjan yli roikkui vaakatelineenä tikkaat. Kait sama idea vähän paremmilla "säädöillä".
- Jocu_
tikkailla kirjoitti:
Kiitos vihjeestä, jossakin muistan nähneeni kuvan samantapaisesta virityksestä, jossa naruilla harjan yli roikkui vaakatelineenä tikkaat. Kait sama idea vähän paremmilla "säädöillä".
Muistelin mökkini palahuopakaton tekoa. Siinä piti liikkua koko lappeen pituudella. Idea kuitenkin toimii, ja tikkaita on helppo mennä alas ja ylös.
- Ari
Jocu_ kirjoitti:
Muistelin mökkini palahuopakaton tekoa. Siinä piti liikkua koko lappeen pituudella. Idea kuitenkin toimii, ja tikkaita on helppo mennä alas ja ylös.
ruuvaa kateruuveilla peltisoirot lankkuun, sitten ruuvaat peltisoiron toisen pään alaräystäälle kattopellin läpi ruodelaudoitukseen.
Nyt sinulla on teline katolla jota vasten voit tehdä lapetikkaat ja tikkaat ovat helposti liikuteltavissa pitkin lankkua, mutta katso että tukilankku on tarpeeksi leveä että lapetikas pysyy sen takana. lopuksi kun irroitat lankun ruuvaa reikään tiivisteellinen kateruuvi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 826225
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t293743törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/263101Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3661674- 331378
- 261302
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11916Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi42883Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11860- 42829