Tästä on jo useampi vuosi aikaa, mutta kerronpa tapauksen.
Silloinen naapurini aiheutti käytöksellään koko asuinympäristölleni kärsimystä käytöksellään. Ihan mielivaltaista itsekästä elämistä välittämättä naapurustosta pennin jeniä.
Osa naapureista kärsi henkisesti todella paljon ja kun mielivaltaista naapuria puhutti asiasta, oli tuo tulossa saman tien silmille kuin raivopäinen.
Tarina on monia tapahtumia täynnä joten mennään varsinaiseen asiaan ...
Sen verran se minäkin suivaannuin asiasta, lähinnä sympatiasta huonosti voivia naapureita kohtaan, että hartaat loitsut lausuin ilmoille.
Enkä mitään kevyttä loitsunutkaan, loitsuin naapurille sellaiset sanat kerta toisensa jälkeen, että jälkeenpäin vähän itseänikin hirvittää.
No kuinkas siinä kävikään ...
Naapurin ukko joutui rajuun työtapaturmaan ja melkein menetti koko kätensä. Siinä joutui ukko varmasti muutenkin miettimään elämän kynnyskysymyksiä.
Oliko oikein vai ei, enpä koe syyllisyyttä. Olinko loitsuineni asiaan vaikuttamassa, saattaa olla tai sitten ei. Mutta onko asiassa totuuden siemen, onko taiat totta ... taitaapa ne hyvinkin olla ja totuus on tarua ihmeellisempää. ;)
Tiedän ettei pahaa saisi toiselle toivoa ...
3
1229
Vastaukset
- Anonyymi
Tulipa mieleen tässä yksi kertomisen arvoinen tapahtumasarja. Tähän liittyvä ei millään lailla, mutta ehkä löyhästi tuohon aloitukseni loppuun. Tämä tapahtui myös vuosia sitten.
Tapanani on kesäisin nauttia aamukahvit aikaisin kotiportailla kun koko muu kylä vielä nukkuu. Yleensä seuranani ovat vain luonnon aamuiset äänet.
Yhtenä aamuna kun menin ulos, oli portailla vastassa musta kissa. Kissat eivät ole outo näky asuinympäristössäni, mutta tämän kissan aamuinen visiitti oli ensimmäinen laatuaan. Se maukui jo oven takana ennen kuin ehdin itse portaille. Siinä se istui seuranani kahvin ajan ja jutteli.
Tämä toistui sen jälkeen joka aamu. Kissa odotti minua maukuen ja juttua riitti koko kahvin ajan.
Muutaman viikon jälkeen aamulliset visiirit loppuivat yhtä yllättäen kuin olivat alkaneetkin. Ne loppuivat vain muutama päivä sitä ennen kun eräs hyvin rakas ja tärkeä ihminen poistui keskuudestamme hyvin yllättäen. Tämän jälkeen en tuota mustaa kissaa nähnyt.
Jälkeenpäin olen miettinyt mitä kissa on minulle mahtanut kertoa ... - Anonyymi
Tiedätkö mikä Siloan torni oli. Jeesus puhui eräästä tapahtumasta, mikä sattui kauan sitten. Sanon sinulla se oli vain Siloan torni ei mitään muuta. Se tapahtuma ei johtunut sinusta vaan se oli ainoastaan onneton sattuma.
Niin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Luuletteko, että nämä galilealaiset olivat syntisemmät kuin kaikki muut galilealaiset, koska he saivat kärsiä tämän? Eivät olleet, sanon minä teille, mutta ellette tee parannusta, niin samoin te kaikki hukutte. Taikka ne kahdeksantoista, jotka saivat surmansa, kun torni Siloassa kaatui heidän päällensä, luuletteko, että he olivat syyllisemmät kuin kaikki muut ihmiset, jotka Jerusalemissa asuvat? Eivät olleet, sanon minä teille, mutta ellette tee parannusta, niin samoin te kaikki hukutte." - Anonyymi
On olemassa asioita jotka tapahtuvat, eikä se tarkoita muuta.
Mitä tulee loitsimiseen, niin loitsut eivät tehoa kehenkään, mutta onnettomuuksia tapahtuu.
Täytyy muistaa, että totuus on ihmeellisempi kuin tarut...
Se Siloan torni kaatui ja tappoi ihmisiä, eikä siinäkään ollut kyseessä kuin onnettomuus. Silloin ihmiset kuvittelivat, että niiden ihmisten täytyi olla syntisempiä kuin toiset, mutta se onnettomuus olisi voinut tapahtua kenelle tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!
Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä496802040% kansasta pitää Yleä selkeästi vasemmistolaisena
Vähän kylmä suihku epäilijöille. "Yle Uutiset sijoitettiin kyselyssä suurista medioista selvästi eniten vasemmistolaise2241386- 1091341
Suomessa miesten työttömyys on korkeinta koko EU:ssa. Hienoa Orpo-Purra
Työttömyys lisääntyi helmikuussa – Suomen miesten tilanne synkin EU:ssa Tilastokeskuksen mukaan työttömiä 15–74-vuotiai1701337Hokki on konkurssissa!
Aivan uskomattoman hienosti on lähtenyt rahoituskierros käyntiin! ❤️ https://hokki.fi/ajankohtaista/hokki-kainuu-oy-hak531220- 3361189
Olet kaikella todennäköisyydellä
Ainut ihminen tällä pallolla, josta menen täysin hämilleni ja tuntuu että ÄO laskee samantien neandertalin tasolle. Kaik39995Vasuri ehdokas pilaa koko puolamgan.
On siinä vasureilla Kova riita pukari ehdokkaana vaaleissa. Jos "pääsisi" ei yhtään kokousta ettei tule valituksia. Eikö53957Kyllä on paha mieli
Olen niin luottavainen kaikesta huolimatta ollut sinuun. Luottanut että välität ihan oikeasti etkä halua minua satuttaa.25913- 74904