Monet yhdistykset tekevät jopa huomattavaa tiliä vapaaehtoistyövoiman avulla.
Tiedän, että vapaaehtoistyöstä voi yhdistys periä maksun. Tästä tulosta ei tarvi maksaa arvonlisäveroa.
Useinmiten tehtävät ovat sellaisia jotka eivät vaadi jotain tiettyä ammattivaatimusta.
Mutta entä jos vapaaehtoinen tekee työtä esim. liikenteenohjaajana jon suorittamisen vaatimuksena on tieturvakortin tutkinto, eli tieturvakortti.
Yhdistys saa "myytyä" tuon palveluksen vain koska se voi tarjota tehtävään siihen pätevän henkilön tai henkilöt
Vapaaehtoistyö ja vero
Anonyymi
0
114
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1144422Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572528Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?791657Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 39802
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789- 62768