Miten ehkäistä kouluväkivaltaa?
Viime aikoina koulupahoinpitelyt ovat olleet toistuvasti otsikoissa. Väkivalta on ollut rajua, ja pahoinpitelystä on aiheutunut uhreille vammoja. Alle olen listannut keinoja, joilla kouluväkivaltaa voitaisiin ehkäistä.
Kännykkäkielto koulupäivien ajaksi
Some on kiinteä osa nykylasten ja -nuorten elämää. Tästä syystä myös kiusaamis- ja pahoinpitelytapaukset usein videoidaan ja jaetaan sosiaaliseen mediaan muiden nähtävälle. Uhrin kannalta trendi on nöyryyttävä ja kasvattaa kiusaajien määrää entisestään. Tästä syystä kännyköiden käyttö olisi järkevää kieltää koulupäivien ajaksi, välitunnit mukaan lukien. Muutos tukisi oppilaita myös oppimishäiriöiden ehkäisyssä.
Rikosoikeudellisen ikärajan lasku
Suomessa rikosoikeudellisen vastuun alaikäraja on 15 vuotta. Mikäli pahoinpitelijä on tätä nuorempi, häntä ei voida tuomita teoistaan, jolloin puuttuminen tilanteeseen on hankalampaa. Tästä syystä kouluväkivalta lakaistaan usein kiusaamistermin alle, mikä vähättelee asiaa. Monissa Euroopan maissa rikosoikeudelliseen vastuun ikäraja on 14 tai 13 vuotta. Nähdäkseni Suomen tulisi ottaa niistä mallia, ja laskea ikärajaansa 1-2 vuodella.
Vartijoiden ja valvontakameroiden lisääminen kouluille
Karsastan mielikuvaa vartijoiden ja kameroiden valvomasta koulumaailmasta. Nykyisessä tilanteessa, jossa kouluväkivalta on riistäytynyt käsistä, valvonnan lisääminen on kuitenkin välttämätöntä oppilaiden turvallisuuden takaamiseksi.
Empatiakasvatuksen tehostaminen kotona
Lasten sensitiivinen vuorovaikutus tärkeän aikuisen kanssa mahdollistaa empatiakyvyn kehittymisen. Tiedettävästi nykyajan lapset viettävät runsaasti ruutuaikaa, mikä on poissa kasvokkaiselta vuorovaikutukselta ja tunnetaitojen opettelulta. Ei siis ihme, että lasten julmuus on lisääntynyt, mikä ilmenee kouluväkivallan ohella myös eläinten rääkkäyksenä. Empatiakasvatusta tulisikin tehostaa kotiympäristössä. Vanhemmat tarvitsevat asian tiimoilta ohjausta, jota voisi toteuttaa esimerkiksi neuvoloiden ja koulujen toimesta.
Mitä muuta voisimme tehdä turvataksemme lasten koulutaipaleen?
Miten ehkäistä kouluväkivaltaa?
9
125
Vastaukset
- Anonyymi
Eka ensimmäiseksi vanhemmat syyniin ja vastuuseen penskojensa käyttäytymismalleista. - Nm. Kotoa ne lähtevät
- Anonyymi
Alaikäistä poikaa puukotettiin hengenvaarallisesti Helsingissä – poliisi erittäin huolestunut: "Ei ainoatakaan yhteydenottoa"
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/alaikaista-poikaa-puukotettiin-hengenvaarallisesti-helsingissa-poliisi-erittain-huolestunut-ei-ainoatakaan-yhteydenottoa/8058964
Sitten on vielä tuollaiset maahamuuttajajengit. Ruotsin tiellä ollaan näköjään. Pahalta näyttää.- Anonyymi
Missä ja kuka on kertonut sulle, että on kyse maahanmuuttajista? - Nm. Sulla on ongelma
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä ja kuka on kertonut sulle, että on kyse maahanmuuttajista? - Nm. Sulla on ongelma
Jotain vaikeuksia lukemisessa nenäkkäällä pikkutytöllä?
"Poliisin tämänhetkisten tietojen mukaan epäillyt ovat nuoria miehiä, jotka olivat pukeutuneet tummiin vaatteisiin. Silminnäkijöiden kuvausten perusteella epäiltyjen porukka koostui noin kymmenestä henkilöstä, jotka olivat maahanmuuttajataustaisia."
***
Kostojen pelossa kukaan ei uskalla kertoa tarkemmin keitä puukottajat ovat. Alppilassa asuu mamutaustaisia nuoria, jotka aina liikkuvat joukolla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä ja kuka on kertonut sulle, että on kyse maahanmuuttajista? - Nm. Sulla on ongelma
Tuossa mtvuutisten jutussa se kerrotaan. Kirjoitin muuten että "sitten on vielä tuollaiset maahanmuuttajajengit". Lukemisen ymmärtämisessä haasteita?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa mtvuutisten jutussa se kerrotaan. Kirjoitin muuten että "sitten on vielä tuollaiset maahanmuuttajajengit". Lukemisen ymmärtämisessä haasteita?
En ollut lukenut, nyt luin; pollarin virhe, kun menee julkisesti ilmoittamaan asenteellisten silminnäkijöiden ns. näkemiset. Ymmärrän lukemani hyvin, mutta sulta näyttää uupuvan aivan muunlainen ymmärrys. - Nm. Älä usko kaikkea, mitä luet
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ollut lukenut, nyt luin; pollarin virhe, kun menee julkisesti ilmoittamaan asenteellisten silminnäkijöiden ns. näkemiset. Ymmärrän lukemani hyvin, mutta sulta näyttää uupuvan aivan muunlainen ymmärrys. - Nm. Älä usko kaikkea, mitä luet
Miksi tosiasioista pitäisi vaijeta?
Tässä on jälleen yksi syy suhtautua epäilevästi tiettyihin ihmisryhmiin.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/46469b73-1f63-490f-aa9b-fdfa30f2308a - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi tosiasioista pitäisi vaijeta?
Tässä on jälleen yksi syy suhtautua epäilevästi tiettyihin ihmisryhmiin.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/46469b73-1f63-490f-aa9b-fdfa30f2308aKeskity olennaiseen omassa elämässäsi ja jätä vähemmälle se, mille et mahda mitään. Miksi otat upseereitten murheita, kun et ole saanut heidän lahjojaankaan? - Nm. Vaieta
- Anonyymi
Niin että toiseen henkilön koskeminen ilman lupaa tehdään todella rangaistavaksi.
'Nykyään herkästi rangaistaan , jos mies taputtaa naista takapuoleen. Muista onkin sitten tekoon nähden hyvin lieviä rangaistuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891