Tasatyöntö /perinteinen hiihtotyyli

Anonyymi

Olen ihmetellyt erästä asiaa esim.pitkissä maratonhiihdoissa, kun hiihdetään perinteisellä tyylillä latua pitkin. Miten voi olla mahdollista, että lykitään pelkällä tasatyönnöllä kymmeniä kilometrejä? Ensinnäkin, eikö perinteiseen hiihtotyyliin pitäisi kuulua jo sääntöjen mukaankin vuorohiihto? Ja miten yleensä kilpailijat voivat jaksaa työntää pitkiä ylämäkiä tummoisia maratonmatkoja, ei mahdu kyllä tavallisen sunnuntai-hiihtäjän kaaliin millään! Ja miksei sitten näitä maratonhiihtoja hiihdetä vapaalla tyylillä?

4

1820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun tekniikka on hallussa, tasatyönnössä on joka iskulla ns. Lepovaihe. Ja toki alamäissä voi huilia.

      Kalusto, monot ja sauvat on mietitty myös optimaaliseksi.

      Vaatii vatsa ja selkälihaksilta erilaista treeniä kuin perushiihdossa.

      Siksi lajille omat erikoismiehetkin.

      • Anonyymi

        Kenties vaikuttaa sekin että jalkojen isot lihakset eivät rasitu isommin, voimaa jää enemmän käsiin ja yläkroppaan. Ihmeellisen tuntuista joka tapauksessa tavishiihtöjän mielestä joka hyytyy ekaan ylämäkeen mikäli jalkoja ei käytä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenties vaikuttaa sekin että jalkojen isot lihakset eivät rasitu isommin, voimaa jää enemmän käsiin ja yläkroppaan. Ihmeellisen tuntuista joka tapauksessa tavishiihtöjän mielestä joka hyytyy ekaan ylämäkeen mikäli jalkoja ei käytä.

        Tasatyönnössä on tärkeää harjoittaa ns. päkiälihaksia. Suoritteesta ihmeen suuri osa tehdään jaloilla, reisillä ja varpaillakin.


    • Anonyymi

      Tasatyöntö on perinteistä hiihtoa. Luisteluhiihdossa sivupotkuilla saa lisävauhtia.
      Noissa Ski classic maraton kilpailuissa suksissa on pelkkä luistovoidetta ja rataprofiili on melko tasainen joten tasatyöntö on nopein etenemistapa.

      MM cupin (kuten esim.Tour de ski) ladut ovat ihan erityylisiä ja niissä on niin jyrkkiä nousuja ettei niitä pääse kukaan ylös pelkällä tasatyönnöllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5047
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      21
      4440
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      3007
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      42
      1812
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1780
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1777
    Aihe