Vetonivel vai akseli

Anonyymi

Auto on Focus 2005 1.6 bensa. Kytkimen kun nostaa nopeasti kuuluu keulasta oikealta puolen paukahduksia. Olisiko vetonivel vai akseli menossa. Kun autolla ajaa normaalisti ei ole minkäänlaisia oireita vai kun nostaa nopeasti kytkimen liikkeelle lähdössä.

3

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kierrejousi voi olla myös poikki, kun aina valuttaa öljyäkin?

      • Anonyymi

        Jousi on mun kärryssä poikki...se paukahtelee silloin tällöin.


    • Anonyymi

      Viallisen vetonivelen tyypillinen oire on että se rutisee kääntyessä, kokeile esim. ajaa ympyrää ratti linkussa. Ennakkovaroituksena voi näkyä rasvaroiskeita lokasuojan sisällä, kun suojakumi on rikkoontunut ja rasvat alkaa lentelemään ulos. Suojakumit pääsee yleensä kurkkaamaan vaikka parkkipaikalla, ja jos näyttävät rasvaisilta niin rikki ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      168
      10330
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      81
      2539
    4. 85
      2371
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2104
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      243
      1937
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1385
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe