Olen lähdössä Rethymnoniin, hotelli Bay, viikon kuluttua. Kokemuksia kyseisestä hotellista?
Haniaan ja Iraklioniin olisi tarkoitus mennä käymään mutta mitä näkemisen arvoista on Rethymnonissa jos ei pysty vuokraamaan autoa eikä patikoimaan. Museoita jne?
Mitä ruokapaikkoja tai iltaelämää suosittelette?
Haniaan ja Iraklioniin olisi tarkoitus mennä käymään mutta mitä näkemisen arvoista on Rethymnonissa jos ei pysty vuokraamaan autoa eikä patikoimaan. Museoita jne?
Mitä ruokapaikkoja tai iltaelämää suosittelette?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hotelli Bay näyttäisi olevan kaukana Rethymnonin varsinaisesta kaupungista, joten jonkinlaista "patikointia" on syytä varautua harrastamaan muutaman kilometrin verran, jos jotain haluat kaupungista nähdä. Rethymnonissa ei juuri ole nähtävyyksiä, pieni historiallinen museo ja vanha linnoitus.
Linja-autot vievät kyllä Haniaan ja Iraklioniin, jossa Knossos onkin sitten jo vierailun arvoinen kohde. Linja-autoasema sijaitsee hotellistasi katsottuna toisella puolella kaupunkia. Reissu Haniaan maksoi viime kesänä joitakin euroja per suunta.
Ruokapaikoista ihastuimme ehdottomasti Vanhassa kaupungissa sijaitsevaa Lemongardeniin (vaikea eksyä vahingossa, osoite ilmeisesti: 6 F Portou) ja paikallisessa keskustassa sijaisevaan Mesostratiin, jonka kuvia, ja yhteystiedot löytyvät näppärästi osoitteesta http://www.rethymnoguide.com/mesostrati . Ravintola on ympärivuotinen paikallinen ravintola, eikä turisteja varten rakennettu.
Rantaravintoloista en osaa sanoa mitään, koska asuimme keskustassa, mutta vanhankaupungin ravintoloista vain yksi tuotti viikon aikana pettymyksen. Melkein mistä tahansa siis saa hyvää ruokaa.
kiitti infosta! löysitkö kenties hotellin nettisivut jostain kun kirjoitit muodossa "näyttäisi olevan"? Jos näin, niin annatko linkin tänne. En ainakaan googlen kautta ole mitään infoa hotellista saanut, mutta kohtapa sen tietenkin näkee millainen pleissi on.
Jos et osaa ajaa? niin ehdotan että lyöttäydyt kimppaan jonkun kanssa joka osaa, jaatte kulut ja ajelette ympäri saarta.
on mulla kortti mutta epäilen vähän taitojani ajaa kreetalla jossa liikennesäännöt kai ovat vähän mitä sattuu. onkos siellä oikeanpuoleinen liikenne kuten meillä? ja onko se liikenne siellä tosiaan niin sekavaa kun joka paikassa varoitellaan...?
Liikennesäännöt samat kuin täällä, mutta siellä niitä ei noudateta mitenkään orjallisesti. Liikenne on oikeanpuoleista. 12 kertaa olen käynnyt ja joka kerta ollut joka moottoripyöra tai auto alla ja hyvin on mennyt, joten suosittelen kulkupelin vuokraamista sillä maisemat vuoristossa ovat todella mahtavat. Hyvää matkaa
Terve!
Oltiin Rethymonissa n. vuosi sitten toukokuussa. Ravintoloista meille jäi ehdottomasti parhaimpana ravintola Birais. Ravintola sijaitsee rantakadun varrella. Ruoka oli hyvää ja palvelu erinomaista. Suosittelen myös Cocktail baaria nimeltä La Bamba.
Oltiin kesällä-03 ja ravintolat olivat kyllä hyviä. Harmi kun en enään muista lempiraflojen nimiä mutta positiivisia muistoja jäi. Osassa tarjoilijat osasi vähän suomeakin.
Kävimme heittämässä linja-autolla päivän reissun Haniaan. Taksilla asemalle ja sieltä lippu Haniaan. Hania ei kyllä paikkana kiehtonut ollenkaan, joten melko pian otimme lipun takaisin.
Liikenne on vilkasta ja kovasti ajelvat skoottereilla tai moottoripyörillä, joten melkein niiden takia en itse autolla sinne olisi lähtenyt ajelemaan.
Mukavaa matkaa!