Kainuun Sote käynnistää YT-neuvottelut ja tavoittelee 20 miljoonan euron vuosittaisia säästöjä. Voi kysyä, että miksi vasta nyt? Kainuun Sote on ollut jo vuosia alijäämäinen tuloksensa osalta.
Miksi keskustan Teuvo Hatva ja Timo V Korhonen eivät ole jo aikaisemmin hoksanneet käyttää YT-neuvotteluja kulujen karsimiseksi?
Miksi keskustan Teuvo Hatva ja Timo V Korhonen eivät ole jo aikaisemmin hoksanneet käyttää YT-neuvotteluja kulujen karsimiseksi?
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ei se aina tule heti ekana mieleen laittaa porukkaa taipaleelle.
Kuhmolaiset tekivät iltalypsyn Kainuun Sotelle. Juuri ennen Kainuun Soten aloittamista nostivat oman kuntansa sote-sektorilla työskentelevien palkkoja ylöspäin. Nyt koko Kainuun Soten pitää harmonisoida palkat kuhmolaisten tasolle.
Turhia työntekijöitä joutaakin karsia, paperinpyörittelijöitä jne. Mutta hoitajista ja lääkäreistä ei ole varaa irtisanoa yhtäkään.
Niilläkin menee paljon työaikaa tietokoneen näpyttelyyn. Osalle heistä jopa mieleistä päästä toimistoon naputtelemaan tietokoneita hoitotyön sijaan.
Hoitajista ja lääkäreistä on aiheellista irtisanoa ne jotka eivät osaa toimia terveydenhuollon THLn ohjeistuksen ja potilaslainsäädännön mukaisesti. Samoin ne jotka ovat sivuuttaneet ja jättäneet ilmoittamatta potilasturvallisuutta ja lääketurvallisuutta vaarantaneet epäkohdat.
Jos Kainuun Sote toimisi näin niin suoraa säätöä tulisi 5- 10 miljoonaa euroa ensimmäisenä vuotena ja toiminnan tehostuminen toisi jatkossa noin 3 miljoonan säästöt vuosittain tehostuneena toimintana.
Valvonnan avulla on muissakin laitoksissa pystytty työn tuttavuutta ja tehokkuutta nostamaan kun valvonnassa esiin tulleet ammattitaidottomuudet on eliminoitu.
Kainuun Soten ongelma on lainsäädännön noudattamatta jättämien niin sosiaali- kuin terveydenhuollon organisaatioissa. On vain ymmärrettävä kuinka tällä on yhteys kasvaviin kuluihin.
Kainuun Soten työntekijöille liisataan aina uudet autot. Sen verran paljon on sotella noita autoja, että olisiko halvempaa antaa työntekijöiden ajaa omalla autolla työajot tai hankkia soten käyttämät autot autokaupoista käytettyinä. Soten ajot eivät ole verrattavissa pelastuslaitoksen tarpeisiin ja ei silloin haittaa vaikka joku soten auto joskus piiputtaisikin.
Ei saa pennaen avustusta vintille sitten omatoimiseen harrastukseen.
Viime vuoden alijäämä Kainuun Sotella 25 miljoonaa euroa. Näin kertoi tämän päivän Kainuun Sanomat.
Kainuun Sote on tehoton ja kallis. Sen takia kun se on kepulaisten luomus ja johtama.
Tämmöisiä kuntien liittymiä kun luodaan, niin henkilöstölle taataan sopimuksissa tietty, yleensä 5 vuotta, irtisanomisen estävä takuu. Nyt aika on mennyt ja turhaa/liikaa henkilöstöä karsitaan.
Sotessa on henkilökunta ollut tiukilla jo vuosia ja säästöjä jouduttu tekemään pitkin matkaa. Jos jatkuvasti halutaan lisää säästöjä, niin se alkaa varmasti näkyä jossakin, esim. laadussa ja hoitoonpääsyssä (jonot kasvaa, jos henkilökunta vähenee), eikä varmasti houkuttele uutta, pätevää työvoimaa. Nytkin jo pitkään ollut pula lääkäreistä ja hoitajista. Monessa eri kaupungissa asuneena voin kyllä sanoa, että Kainuussa olen saanut laadukasta ja ammattitaitoista hoitoa. Ja katsokaapa, miten hyvin koronapandemia on hoidettu muuhun maahan verrattuna! Ei taida kainuulaiset itse arvostaa oman maakunnan ammattitaitoa. Laadukas työ maksaa.
Pitäskö porukka vaihtaa joka näitä.budjetteja laatii
Eihän tuo vittu voi olla totta ettei osata ennustaa edes kymmenen miljoonan tarkkuudella kuluja. Huutonaurua.
Pelkästään yksi OYS:aan maakunnasta lähetetty potilas saattaa maksaa satoja tuhansia. Joillakin on vieläkin se käsitys, että hoito siellä on melkein ilmaista. Kyllä OYS laskuttaa jokaisen toimenpiteen, tuolta voi katsella hintoja https://www.ppshp.fi/Sairaanhoitopiiri/Hinnoittelu/Pages/default.aspx
Asuinkunta siis maksaa. Potilas maksaa pienen päivämaksun, muutama kymppi
Koronapandemian hyvään tilanteeseen Kainuussa ei ole osaa eikä arpaa Kainuun Sotella. Muut tekijät siihen vaikuttaa.
Hyvä kun tuot kansalle kustannustietoisuuttaa sairauksien hoidosta , varsinkin niiden sairauksien hoidosta joita ei täällä Kainuussa voida hoitaa tai saati todentaa.
Miksi Kainuun Sairaanhoitajapiiri ei hoida oman henkilökunnan potemia sairauksia ? Kuten alkoholismia, lääkkeiden väärinkäyttöä tai huumaavien aineiden väärinkäyttöä ?
Vai väitätkö että sitä ei Kainuun Soten alueellaa esiinny samassa mittakaavassa kuin muualla Suomessa.
Paljonko maksaa Kainuulaisille työntekijänne yhden päivän poissaolo jonka syynä on työntekijän alkoholiongelma ? Paljonko hänen hoitonsa maksaisi kainuulaislle ? Paljonko kainuulaisille tulisi säästöä vuodessa jos hänet hoidettaisiin työkykyiseksi ?
Paljonko kainuulaisten terveysturvallisuus parantuisi jos puuttuisitte näihin ongelmiinne ja lakkaisitte suojelemasta keskuudessanne olevia vastuuntunnottomia ja kääntäisitte focuksen siihen että hakisitte säästöt noudattamalla säädöksiä ja lainsäädäntöä omassa keskuudessanne ?
Voit lopettaa kaksi asiaa . Yksi on asiakkaiden uhkailemien palveluiden laadun huonotamisella jos sotemenoihin kohdistetaan lisää säästötoimenpiteitä.
Toinen asia on lopeta muille valehtelu.Itselle voit valehdella niin paljon kuin sielu sietää.
Tänään julkaistu THLn tutkima tieto kertoo että
Sosiaali- ja terveyspalvelujen nettokäyttökustannukset asukasta kohden ovat Kainuussa
maan suurimmat
Kainuu on ollut ja tulee edelleen olemaan liian pieni talous ylläpitämään STM:n Kainuun sotelle asettamia velvoitteita.
Em. syystä kannattaa ehdottomasti hakeutua potilaaksi yliopistollisiin sairaaloihin esim. kirurgisia toimenpiteitä vaativissa hoidoissa.
Minne hävisi tältä S24-Kajaani -palstalta uudempi Kainuun sotea käsitellyt kommenttiketju? Se koira... jne..
Tosiasia:
Kainuu on liian pieni talousalue ylläpitämään Kainuun soten kaltaista suojatyöpaikkasirkusta.
Vaativampaa hoitoa tarvitsevat, kuten kirurgiaa, ovat oppineet hakemaan avun mm. Kuopiosta ja Oulusta.
Varsinainen hoitohenkilökunta, nuoremmat ainakin, näyttävät menevän perässä.
Näillä näkymin "Kainuun hyvinvointialue" ei tule parantamaan tilannetta, siitä pitää Kainuun monopolipuolue huolen, kuten on pitänyt tähänkin asti.
P.S. vielä:
Eikö Kainuun soten muutamalla eläkeyököllä ole muuta tehtävää kuin poistattaa öisin näitä kommentteja ja kokonaisia keskusteluketjuja ?
Ota uusi lähestymistapa kysymykseen miksi vasta nyt Kainuun Sote hakee säästöjä.
Aiempina vuosina ei realisoitunut se kustannusten nousu joka aiheutuu siirryttäessä omaksi Kainuun hyvinvointialueeksi . Nyt on tilanne jossa nykyinen Soten ja Pelastustoimen henkilökunta tukitoimineen siirtyy maakuntahallinon alaisuuteen. Tässä yhteydessä tulee myön palkkojen harmonisointi joka koko Suomen osalta JHL:n vastaava sopimusasiantuntija ja sote-neuvottelijan arvioiden mukaan on noin 450 miljoonaa euroa.
Paljoko Kainuulle tästä henkilöstön palkkojen ja etuuksien harmonisoinnista aiheutuu lisäkustannuksia ?
Valtuustoon pyrikivillä varmaan on tiedossaan euromääräinen käsitys. Onko se harukassa 5 - 10 miljoonaa euroa / vuosi ?
Ulkomailta sote osaajia edullisesti ja paljon. Lääkäreitä varsinkin todella paljon.
Kainuun+soten+käyttömenot+pitää+olla+noin+30+milj+euroa+pienemmät+vuona+2023,+mitä+nykytasolla+on.
Viimevuosina+sote+on+jo+tiheällä+kammalla+perannnut+kaikki+säästökohteet,+mm+keskittämällä+henkilöstöä+pois+vuokratiloista,+yleinen+hankintakielto+yms.
Karsintalistalla+on+enää+käytettävissä+reilu+henkilöstön+vähennys+tai+useamman+terveyskeskuksen+ja+muun+toiminnan+lakkauttaminen.
30+milj+euroa+tarjoittaa+noi+600+henkilön+palkkamenojen+vähentämistä,+esim+pelkästään+esim+Kuhmon+tk:n+sulkeminen+toisi+vain+muutaman+miljoonan+säästön+vuosittain.
Palkkamenoja+lisää+entisestään+palkkaharmonisoinnin+takia+tulevat+kulut+sekä+yleiset+palkankorotukset.
Seuraava+korotus+on+noin+2+%,+joka+tarkoittaa+noin+4+miljoonan+kuluja.
Uuden+sairaalan+arvioitiin+maksavan+hieman+yli+100+milj+euroa.+Lopullinen+hinta+on+yli+160+milj+euroa,+joka+on+suurelta+osin+velkarahaa.+Lainan+korkojen+parin+prosentin+nouseminen+toisi+useamman+miljoonan+lisäkustannuksen.
Vuodelle+2023+budjettia+ei+saa+ylittää,+koska+kaksi+kertaa+ylitys+viiden+vuoden+aikana+pakottaa+Kainuun+hyvinvointialueen+liitosneuvotteluihin+isomman+alueen+kanssa+ja+Kainuun+osalta+oma+hyvinvointialue+on+siten+taputeltu.
Ota , etsi itse ja lue kuinka Helsinki muutti terveydehuollon toimintastrategiaansa ja saavutti huomattavat säästöt toimintamenoissa sekä samalla paransi merkittävästi palveluidensa laatua asiakaankin kannalta katsottuna.
Kainuun hyvinvointialue on kehityskelpoinen hanke, mutta se ei toteudu säästämällä vaan järkeistämällä sitä keskeisintä toimintaa jonka tarkoituksena on edistää ihmisten terveyttä. Edistää myös silloin kun asiakas joutuu turvautumaan lääkärin apuun.
Sotkamolaeset maksaa niillä on pienet verot laeskoja tekijöitä
´´´´Sotkamolaeset maksaa niillä on pienet verot laeskoja tekijöitä´´´´
Nyt ei ihan aukea miten sotkamolaiset selviäisivät Kainuun hyvinvointialuueen alijäämien rahoituksesta vuodesta toiseen.
Kommenti kyllä paljasta muuten montakin asiaa sotkamolaisista ja heidän kyvystään hamottaa Sotkamoa ympäröivää maailmaa.
Suomussalmella näytetään peruvan kaikki hammashoitoon varatut ajat, kertovat, että rahaton loppu, rahaa pitää säästää, että saadaan suuri byrokraatti himmeli pyörimään ja kovapalkkaiset joutilaat pohtimaan asioita kokouksissaan.
Hyvä kepu, tähänkö on tultu?
Kaikki jonninjoutavat karsittava pois..luottohommista myöten turhanpäiväsiä vouhakkeita.
Kainuussa vammaisii ja eläkeläisiä enenmmän suomessa osa syntymä pökelöitä
työläisii vaan 40 prossaa
Juuri nyt Kainuun Sotella olisi mahdollisuus rekrytoida Venäjältä ja Ukrainasta saapuvien pakolaisten joukosta korkeasti koulutettua todella ammattitaitoisia erikoistuneita lääkäreitä sekä moniammatillisia sairaanhoitajia . Jopa vaihtaa sellaiset nykyiset jotka eivät sovellu alalle tai valittavat liiallista työn kuormaa.
Ongelmaksi nousee kuitenkin Kainuun Soten johdon näköalattomuus joka on nyt naamioitu säästötoimiin ja YT-neuvotteluihin.
Väki vähenee ja sotepalveluiden laadulliset puutteet lisääntyvät vielä nykyisestäänkin joihin suurimpana syynä johdon ajatukset jotka ovat kiertäneet samaa kehää vuosikymmenet. Tämä on sitä todellisuutta ja epätodellisuutta on ollut se Kainuun malli jota on ajettu kuin käärmettä pulloon .
Hyvä ja ajankohtainen kommenttiketju, edelleen.
Junkjunk!
Kainuun sote-alue on ensimmäinen joka tullaan lakkauttamaan ja liittämään osaksi jotakin suurempaa kokonaisuutta. Yhdenlainen iltalypysy on edes perustaa Kainuuseen omaa sote-aluetta muutamaksi vuodeksi.