Opel astra 1.4 turbo 2015

Anonyymi

Ostin noin vuosi sitten Opel Astra 1.4 turbon, ajettu 139000 km. Soitin entiselle omistajalle kysyen minkälainen peli. Hyvä sano
Ostin myyjän kehotuksesta lisäturvan 590 € 12kk/20000 km.. Ei omavastuuta. Hieno homma.
Mutta, autoon piti lisätä sillointällöin jäähdytinnestettä. Kysyin maahantuojalta mistä moinen vika. Ei ole tiedossa vikaa.
No, ajelin semmosen 14000 km ja tapasin myyjän ja mainittin tästä nesteenkulutuksesta. Hän vastasi: niissä on tiivistevikoja. No, ei mitään, ajattelin onneksi myyjä patisti ostamaan lisäturvan.
Sitten myyjäliikkeen huoltoon, vastaus: näissä on ollut tuota tiivistevikaa ja paisuntasäiliö ja vesipumppuvikaa. Hyvä juttu, ylistin myyjää kun patisti sen lisäturvan hankintaan.
Vielä uteliaisuuteni nousi, onkohan mitenkä yleinen vika ja soittelin eri autokorjaamoille. Hyvin yleinen jakopäänkotelon tiivisteen vika.
Ja ei muutako huoltoon. Mutta lisäturva ei vastaa tiivistevikoja, remontti noin 1000 €. Siis tuhat euroa ja turha lisäturva 590 €. Siinä remontin hinta.
No, autoliike tuli vastaan, mutta yhä tonnin pintaan tarpeettoman lisäturvan kans. Auto on seissyt parkissa viikonpäivät, oottaa varaosaa. Laina-auto on luvattu korjauksen ajaksi, ei korjauksen oottamisen ajaksi.
Yhä maahantuoja väittää ettei kyseistä vikaa ole olemassa, ei kuitenkaan suosittele autolla ajamista.
Joten maahantuoja ei tunne vikaa, mutta kieltää ajon, kuten myyjäliikekkin.
Aikanaan tämmösiä autoliikkeitä sanottiin "yhden auton autoliikkeiksi"
Pitää paikkansa, ainakin minun kokemuksella.

7

1545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljon on noita Astroja tuolla Länsiautossa myytävänä, ei taida olla tekniika kovin luotettavaa kun autot pannaan vaitoon heti kun takuu loppuu.

      • Anonyymi

        Joo, muttei Länsiauto tuntenut minun autossa ollutta vikaa. Vai oliko epätosi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, muttei Länsiauto tuntenut minun autossa ollutta vikaa. Vai oliko epätosi.

        Normi toimintaa. Jokainen tyyppivikakin on aina ennenkuulumaton yksittäistapaus. Sitten on hyvä lohduttaa asiakasta, että kävi vaan uskomattoman huono tuuri, kun tällaista sattui.

        Vaikka selän takana olisi 10 autoa jonossa korjaukseen samasta syystä.

        Ei ole tuntematonta muillakaan merkeillä. Sanotaanko nyt vaikka jakoketjujen yms. suhteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Normi toimintaa. Jokainen tyyppivikakin on aina ennenkuulumaton yksittäistapaus. Sitten on hyvä lohduttaa asiakasta, että kävi vaan uskomattoman huono tuuri, kun tällaista sattui.

        Vaikka selän takana olisi 10 autoa jonossa korjaukseen samasta syystä.

        Ei ole tuntematonta muillakaan merkeillä. Sanotaanko nyt vaikka jakoketjujen yms. suhteen.

        Esim. VW DSG ongelmat

        Tai Opelin M32 manuaalivaihteiston laakerien porsiminen alta 100 tkm.


    • Anonyymi

      Lohko kittiä hiukan nesteen joukkoon niin lakkaa tissuttelu??

    • Anonyymi

      153tm ajetussa voi olla ihan mitä vikaa vaan.

      Itseasiassa tuon kokoluokan autossa erikoista olisi jos siinä ei olisi noilla kilometreillä jotakin vikaa.

      Harmittaa varmasti mutta aivan normaalia.

    • Anonyymi

      Loppuun ajettu paskahuussi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      157
      3250
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3022
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1535
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      150
      1264
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1037
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      43
      896
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      893
    Aihe