Ostin noin vuosi sitten Opel Astra 1.4 turbon, ajettu 139000 km. Soitin entiselle omistajalle kysyen minkälainen peli. Hyvä sano
Ostin myyjän kehotuksesta lisäturvan 590 € 12kk/20000 km.. Ei omavastuuta. Hieno homma.
Mutta, autoon piti lisätä sillointällöin jäähdytinnestettä. Kysyin maahantuojalta mistä moinen vika. Ei ole tiedossa vikaa.
No, ajelin semmosen 14000 km ja tapasin myyjän ja mainittin tästä nesteenkulutuksesta. Hän vastasi: niissä on tiivistevikoja. No, ei mitään, ajattelin onneksi myyjä patisti ostamaan lisäturvan.
Sitten myyjäliikkeen huoltoon, vastaus: näissä on ollut tuota tiivistevikaa ja paisuntasäiliö ja vesipumppuvikaa. Hyvä juttu, ylistin myyjää kun patisti sen lisäturvan hankintaan.
Vielä uteliaisuuteni nousi, onkohan mitenkä yleinen vika ja soittelin eri autokorjaamoille. Hyvin yleinen jakopäänkotelon tiivisteen vika.
Ja ei muutako huoltoon. Mutta lisäturva ei vastaa tiivistevikoja, remontti noin 1000 €. Siis tuhat euroa ja turha lisäturva 590 €. Siinä remontin hinta.
No, autoliike tuli vastaan, mutta yhä tonnin pintaan tarpeettoman lisäturvan kans. Auto on seissyt parkissa viikonpäivät, oottaa varaosaa. Laina-auto on luvattu korjauksen ajaksi, ei korjauksen oottamisen ajaksi.
Yhä maahantuoja väittää ettei kyseistä vikaa ole olemassa, ei kuitenkaan suosittele autolla ajamista.
Joten maahantuoja ei tunne vikaa, mutta kieltää ajon, kuten myyjäliikekkin.
Aikanaan tämmösiä autoliikkeitä sanottiin "yhden auton autoliikkeiksi"
Pitää paikkansa, ainakin minun kokemuksella.
Opel astra 1.4 turbo 2015
7
1367
Vastaukset
- Anonyymi
Paljon on noita Astroja tuolla Länsiautossa myytävänä, ei taida olla tekniika kovin luotettavaa kun autot pannaan vaitoon heti kun takuu loppuu.
- Anonyymi
Joo, muttei Länsiauto tuntenut minun autossa ollutta vikaa. Vai oliko epätosi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, muttei Länsiauto tuntenut minun autossa ollutta vikaa. Vai oliko epätosi.
Normi toimintaa. Jokainen tyyppivikakin on aina ennenkuulumaton yksittäistapaus. Sitten on hyvä lohduttaa asiakasta, että kävi vaan uskomattoman huono tuuri, kun tällaista sattui.
Vaikka selän takana olisi 10 autoa jonossa korjaukseen samasta syystä.
Ei ole tuntematonta muillakaan merkeillä. Sanotaanko nyt vaikka jakoketjujen yms. suhteen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Normi toimintaa. Jokainen tyyppivikakin on aina ennenkuulumaton yksittäistapaus. Sitten on hyvä lohduttaa asiakasta, että kävi vaan uskomattoman huono tuuri, kun tällaista sattui.
Vaikka selän takana olisi 10 autoa jonossa korjaukseen samasta syystä.
Ei ole tuntematonta muillakaan merkeillä. Sanotaanko nyt vaikka jakoketjujen yms. suhteen.Esim. VW DSG ongelmat
Tai Opelin M32 manuaalivaihteiston laakerien porsiminen alta 100 tkm.
- Anonyymi
Lohko kittiä hiukan nesteen joukkoon niin lakkaa tissuttelu??
- Anonyymi
153tm ajetussa voi olla ihan mitä vikaa vaan.
Itseasiassa tuon kokoluokan autossa erikoista olisi jos siinä ei olisi noilla kilometreillä jotakin vikaa.
Harmittaa varmasti mutta aivan normaalia. - Anonyymi
Loppuun ajettu paskahuussi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit846014KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3185096Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202648Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei462588Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831822Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031659Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1081471
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191392