Opel astra 1.4 turbo 2015

Anonyymi

Ostin noin vuosi sitten Opel Astra 1.4 turbon, ajettu 139000 km. Soitin entiselle omistajalle kysyen minkälainen peli. Hyvä sano
Ostin myyjän kehotuksesta lisäturvan 590 € 12kk/20000 km.. Ei omavastuuta. Hieno homma.
Mutta, autoon piti lisätä sillointällöin jäähdytinnestettä. Kysyin maahantuojalta mistä moinen vika. Ei ole tiedossa vikaa.
No, ajelin semmosen 14000 km ja tapasin myyjän ja mainittin tästä nesteenkulutuksesta. Hän vastasi: niissä on tiivistevikoja. No, ei mitään, ajattelin onneksi myyjä patisti ostamaan lisäturvan.
Sitten myyjäliikkeen huoltoon, vastaus: näissä on ollut tuota tiivistevikaa ja paisuntasäiliö ja vesipumppuvikaa. Hyvä juttu, ylistin myyjää kun patisti sen lisäturvan hankintaan.
Vielä uteliaisuuteni nousi, onkohan mitenkä yleinen vika ja soittelin eri autokorjaamoille. Hyvin yleinen jakopäänkotelon tiivisteen vika.
Ja ei muutako huoltoon. Mutta lisäturva ei vastaa tiivistevikoja, remontti noin 1000 €. Siis tuhat euroa ja turha lisäturva 590 €. Siinä remontin hinta.
No, autoliike tuli vastaan, mutta yhä tonnin pintaan tarpeettoman lisäturvan kans. Auto on seissyt parkissa viikonpäivät, oottaa varaosaa. Laina-auto on luvattu korjauksen ajaksi, ei korjauksen oottamisen ajaksi.
Yhä maahantuoja väittää ettei kyseistä vikaa ole olemassa, ei kuitenkaan suosittele autolla ajamista.
Joten maahantuoja ei tunne vikaa, mutta kieltää ajon, kuten myyjäliikekkin.
Aikanaan tämmösiä autoliikkeitä sanottiin "yhden auton autoliikkeiksi"
Pitää paikkansa, ainakin minun kokemuksella.

7

1578

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljon on noita Astroja tuolla Länsiautossa myytävänä, ei taida olla tekniika kovin luotettavaa kun autot pannaan vaitoon heti kun takuu loppuu.

      • Anonyymi

        Joo, muttei Länsiauto tuntenut minun autossa ollutta vikaa. Vai oliko epätosi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, muttei Länsiauto tuntenut minun autossa ollutta vikaa. Vai oliko epätosi.

        Normi toimintaa. Jokainen tyyppivikakin on aina ennenkuulumaton yksittäistapaus. Sitten on hyvä lohduttaa asiakasta, että kävi vaan uskomattoman huono tuuri, kun tällaista sattui.

        Vaikka selän takana olisi 10 autoa jonossa korjaukseen samasta syystä.

        Ei ole tuntematonta muillakaan merkeillä. Sanotaanko nyt vaikka jakoketjujen yms. suhteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Normi toimintaa. Jokainen tyyppivikakin on aina ennenkuulumaton yksittäistapaus. Sitten on hyvä lohduttaa asiakasta, että kävi vaan uskomattoman huono tuuri, kun tällaista sattui.

        Vaikka selän takana olisi 10 autoa jonossa korjaukseen samasta syystä.

        Ei ole tuntematonta muillakaan merkeillä. Sanotaanko nyt vaikka jakoketjujen yms. suhteen.

        Esim. VW DSG ongelmat

        Tai Opelin M32 manuaalivaihteiston laakerien porsiminen alta 100 tkm.


    • Anonyymi

      Lohko kittiä hiukan nesteen joukkoon niin lakkaa tissuttelu??

    • Anonyymi

      153tm ajetussa voi olla ihan mitä vikaa vaan.

      Itseasiassa tuon kokoluokan autossa erikoista olisi jos siinä ei olisi noilla kilometreillä jotakin vikaa.

      Harmittaa varmasti mutta aivan normaalia.

    • Anonyymi

      Loppuun ajettu paskahuussi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      585
      1406
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      767
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      539
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      477
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe