Onko Primeran farmarimallit tehty vielä 98 ja 99 Japanissa?Ja onko kokemuksia siitä että Japanissa tehdyissä olisi parempi laatu?
Primera farkku japanista (-98-99)
HemeN
3738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oman kokemuksen mukaan Japanin Almera N15 (sedan) oli laadullisesti parempi kuin engelsmannit. Ei tätä ääneen saisi mainita, mutta pelkäämpä että pikkuviat johtuu valmistus maanosasta.
Oikeassa olet, valitettavasti Primeroista vain ensimmäisen korimallin farkku, W10, on japsivalmisteinen.
Ajelin useita vuosia yli 300tkm ajetulla 2,0 P10:llä, joka oli englannissa tehty. Hyvin toimi aina, öljyä ei vienyt yhtään, jne. Vähäisillä kulutusosien vaihdoilla pärjäsi.
On sanottu, että 2,0 on sähköosiltaan lujempia kuin 1,6 mallit. Vähemmän startti ja laturi vikoja, mm. Kiinnittäisin tähän enemmän huomiota kuin valmistusmaahan.
Japsi primeran sähköosat on pääosin tehnyt hitatchi. 1,6 englanti malleissa on niin ikään japsivalmistajien sähköosia.
Englanti 2,0 malleissa on sitten usein bosch laturi, magnet marellin startti ja lucasin muita sähköosia.
Ps. Varaosaluetteloista näkee, että osaan sähköosista menee täysin samat varaosat oli sitten osissa leima lucas tai hitatchi.