Korona kuihduttaa keskustan

Anonyymi

Taas poistuu yksi pitkäaikainen liike keskustasta, kun Kookengät siirtyvät historiaan. Ei auttanut hyvä palvelu ja iso valikoima. Ihmisten ostokäyttäytyminen eli verkkokauppaan siirtyminen yhdessä koronan aiheuttaman hiljenemisen kanssa saa aikaan pahaa jälkeä. Mikä liike seuraavaksi? Kannattaa miettiä mistä tavaransa ostaa, läheltä vai kaukaa.

8

146

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskusta kuihtuu ja kuihtuu ja kuolee pois ja multaa päälle

    • Anonyymi

      Prisma olisi tarpeellinen. Ei tarvitsisi lähteä Vantaalle hakemaan haluamaansa. Toisaalta taas jos se saapuisi niin se polkisi jalkoihinsa monta pientä kauppaa. Miten käykään vanhankaupungin pienten putiikkien ellei tänä vuonna voida ottaa vastaan ulkolaisia turisteja...

      • Anonyymi

        Niin olisi, koska se houkuttelisi lapsiperheitä ja lisää ihmisiä Porvooseen. EIkä tuo vältämättä tappaisi pienkauppoja, vaan ehkä lisäisi niiden kysyntää. Enemmän ihmisiä, enemmän mahollisuuksia kaikille. Ei se Prismakaan kaikkien tarpeita täytä, vaan idyllisille pienliikkeille olisi myös paikka iskeä kasvavaan väestöön. Mutta valitettavasti Porvoossa eletään vähän pysähtyneessä tilassa, eikä ees haluta peruspalveluja kehittää, johon nyt oikeesti ede yksi KAUPPAKESKUS kuuluisi..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin olisi, koska se houkuttelisi lapsiperheitä ja lisää ihmisiä Porvooseen. EIkä tuo vältämättä tappaisi pienkauppoja, vaan ehkä lisäisi niiden kysyntää. Enemmän ihmisiä, enemmän mahollisuuksia kaikille. Ei se Prismakaan kaikkien tarpeita täytä, vaan idyllisille pienliikkeille olisi myös paikka iskeä kasvavaan väestöön. Mutta valitettavasti Porvoossa eletään vähän pysähtyneessä tilassa, eikä ees haluta peruspalveluja kehittää, johon nyt oikeesti ede yksi KAUPPAKESKUS kuuluisi..

        Tottakai keskustasta kaupat aivan ymmärrettävistä syistä poistuu. Miten siellä kaupat eläisi, eihän sillä ole asiakkaitakaan. Ja miksi ei ole? Siksi kun autoiluvihamielinen liikenneinsinööri tukkii keskustaan autolla tulon "kävelypainotteisilla" ja pyöräilyä edistävillä taskuilla ja muilla väylien kavennuksilla.
        Ei nykyihminen kävellen ja reppuselässä ostoksensa kantaen kovin pitkiä matkoja ole halukas liikkumaan. Pyörä, niin mainio kapistus kuin onkin, ei ainakaan näillä pakkasilla eikä koskaan vanhenevan ja kunnoltaan huononevan väestön liikkumisen tarpeita tyydytä.
        Tarmolassa ja länsirannalla on kunnollisilla pysäköintimahdollisuuksilla olevat ruokakaupat, puhumattakaan pääkaupunkiseudun Itäkeskus, Jumbo jne. tarjoamista hyvällä saavutettavuudella olevat monipuoliset palvelut. Mainittujen tahojen palvelutarjontaan ei Porvossa yksikään liike koskaan keskustassa, ainakaan nykyisen liikenneinsinöörin "puikoissa" olleessa, tule yltämään.
        Torialueen "päivittämiseen" kaavaillut, miljoonia maksavat suunnitelmat edustavat yliampuvuudessaan tyhmyyden ylintä tasoa, johon mainittu liikenneinsinööri pystyy vain vielä suuremmalla tyhmyydellään vastaamaan.

        Avauksen otsikkoon voisi vasta, ettei korona pelkästään, vaan muutamien poliitikko haihattelijoiden, jotka itseään tituleeraavat Porvoon asioiden hoitajiksi, ollen oikeasti asioiden sotkijoita, takia keskusta tulee entisestään kuihtumaan.


    • Anonyymi

      Minä laitatin kantalaput Raittisella enkä ostanut joulukuussa uusia kenkiä. Guilty?

      Tottahan tuo aloittajan huoli on. Vapaita toimitiloja on runsaasti Porvoon keskustassa.

      • Anonyymi

        Torista parkkipaikka ja oikea tori jokirantaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Torista parkkipaikka ja oikea tori jokirantaan!

        Torit eivät ole tätä päivää.


    • Anonyymi

      Ei saa enää akvaariotarvikkeitakaan tästä kyläpahasesta. Itikseen asti on mentävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      37
      2102
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      686
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      633
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      490
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      62
      485
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      482
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      480
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      450
    9. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      447
    10. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      438
    Aihe