Uudet kumit vihdoin alla ja ei voi muuta kuin kehua muutosta alkuperäisiin dunloppeihin. Michelin premacyt kokoa 215/50 17 ja ero on kuin yöllä ja päivällä!
Suosittelen...
Tekna 2.0
51032
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta epäilen, että muutos on huonompaan suuntaan. Sen verran matala tuo rengas, että ottaa kaikki kuopat ja töyssyt, suomen tiestön kunnon huomioiden.
Kumithan on aivan samankokoiset kuin alkuperäiset dunlopit. Miten se nyt huonompaan voi mennä, jos renkaat kuitenkin ovat paremmat?
Anteeksi muuten ne ovat tietysti Pilot Primacyt, ei Premacyt.
Nissanin alusta on senverran vetelä et siihen parhaiten sopii mahdollisimman matala ja kova kumi, ehkä jopa 40 olisi hyvä. jämäköittää autoa ja ohjausta.
Ajoitko Dunlopit loppuun vai saitko niistä jotain vaihdossa?
Pari viikkoa olen nyt noilla ensiasennusrenkailla
ajellut ja taas täytyy todeta, että rengaspaineilla on käyttäytymiseen todella iso vaikutus.
Hankin tarkan rengaspainemittarin ja tehtaan suositus 2,2 bar eteen ja taakse tuntuu parhaalta vaihtoehdolta.
Mutta urautuneella kiihdytyskastalla saa kyllä edelleen olla tarkkana, ettei karkaa käsistä.
edellisellä omistajalla ja kahdesta dunlopista oli sisäreunat kuluneet aivan vituiksi. Olishan noilla voinut vielä ajaa, mutta halusin alle kunnon renkaat, noiden parjattujen tilalle.